AMD RADEON HD 8000 SERIES, będzie rewolucja?
Przez Admin Dnia 23 Lis, 2012 O 05:59 PM | Kategorie HARDWARE, NOWOŚCI | Z 0 Komentarzami

Firma AMD powoli szykuje się do wprowadzenia na rynek  kolejnej serii kart graficznych, nieoficjalnie premiera ma nastąpić w pierwszym kwartale 2013.

Kilka tygodni temu po wprowadzeniu sterowników  12.11 beta,  karty graficzne „czerwonych” w końcu pokazały pazur,  ciekawi tylko fakt dlaczego stało się to ponad pół roku po premierze układów serii HD 7900?

Na forach internetowych o tematyce komputerowej  już huczy, posiadacze kart AMD przebijają się nawzajem w liczbie punktów zdobytych w benchmarkach a popularne Radeony są coraz częściej polecane użytkownikom pragnącym zbudować swoje komputery od podstaw.

Wydaje się więc że obecna generacja kart graficznych AMD nie ukazała jeszcze w 100% swoich możliwości. Jak będą wyglądali następcy?

Seria HD 8000 ma zrewolucjonizować rynek układów graficznych, nieoficjalnie mówi się o  zwiększeniu wydajności  o  40%, jeśli te informację się potwierdzą Nvdia będzie miała bardzo wysoko postawioną poprzeczkę. Nowe układy otrzymały nazwę ” Sea Islands”, będą dalej produkowane w procesie technologicznym 28nm  jednak liczba tranzystorów ma się zwiększyć o prawie 20%.

Tzw. Klasa średnia również  wygląda ciekawie:

Źródło: Videokartz

Jak widać suche dane techniczne przedstawiają duży wzrost wydajności, mniejszy pobór energii oraz niższą cenę o około 20%. To ostatnie działanie powinno nas cieszyć, AMD planuje zdobyć jeszcze większy udział w rynku, zobaczymy jaką taktykę cenową obierze Nvidia wprowadzając serie GTX 700.

Według niepotwierdzonych przez AMD  informacji,  topowe modele 8970 i 8950 mają posiadać 3GB pamięci DDR5 o 384-bitowym interfejsie. 

Ten pierwszy będzie napędzany chipem Venus XTX, do tego:  2560 jednostek cieniujących, 160 teksturujących i 32 lub 48 rasteryzujących. HD 8950 otrzyma chip XT lub PRO.

Źródło: spiderwebs.pl

Niestety w tej lidze nie ma kompromisów, 8950 i 8970 mają być zasilane dwoma złączami 8pin co prawdopodobnie zwiększy ich pobór energii.

Oficjalna cena rynkowa tych kart niestety nie jest jeszcze znana,  jeśli tradycji stanie się za dość to przyjdzie nam zapłacić ponad 2000zł za następcę HD 7970. Prawdziwy hi-end nie zna jednak  kompromisów, nawet mimo wysokiej ceny, w/w modele znajdą nabywców i entuzjastów którzy nie zawahają się użyć swoich kart kredytowych.

Zapaleni gracze (głównie ci „grający w” w benchmarki) już szykują się na premierę nowych kart graficznych.
Nvidia zapewne już od dawna przygotowuje się na batalie z AMD, bardzo dobrze, taka wzajemna konkurencja będzie ekonomicznie korzystniejsza dla finalnego odbiorcy. 2013 rok rozpoczniemy więc od wielkich zmian, miejmy nadzieje że będą one również korzystne dla naszych portfeli.