Asus K73BY – Czyli laptop do zastosowań biznesowych
Przez emus1994 Dnia 25 Kwi, 2012 O 12:59 PM | Kategorie HARDWARE, HARDWARE, RECENZJE, TESTY | Z 2 Komentarzami

Do Notebooka Asus K73BY w pudełku dołączono tylko zasilacz, instrukcje obsługi znajdziemy zainstalowaną na dysku twardym. Jest to laptop o stonowanych kolorach do zastosowań biznesowych.

Jest to dosyć obszerny laptop z przekątną matrycy 17,3 Cala. Jego całkowite wymiary wynoszą (długość x szerokość x wysokość) 42cm x 28,5cm x 3,7cm, a waga wyniosła 3,01KG  Górna klapę wykonano z tworzywa sztucznego, w kolorach brązowo-czarnych w zależności od punktu z którego na niego spoglądamy. Projektanci Asusa, aby w jakiś sposób upiększyć notebooka umieścili na całej jej powierzchni delikatny wzorek (zygzak), który jak dla mnie jest przyjemny dla oczu. Niestety tworzywo sztuczne jest bardzo podatne na odciski palców.

Na spodzie standardowo mamy baterię oraz dwie klapki po odkręceniu jednej otrzymujemy dostęp do dwóch dysków twardych, pod drugą możemy zmodernizować pamięć RAM SO-DIMM.
W tej konfiguracji jaką dostaliśmy do przeprowadzenia testów zastosowano dwa dyski HDD Seagate (ST9750420AS)

Przód laptopa został wyposażony tylko w czytnik kart pamięci MMC, MS ,SD.

Na tyle Notebooka nie znajdziemy niczego co mogła by nam się w jakiś sposób przydać, lecz może to i dobrze bo raczej nikt nie lubi sięgać na tył laptopa po na przykład złącze Słuchawek.

 

Prawa strona została wyposażona w złącza słuchawek oraz mikrofonu, dwa USB 2.0, miejsce na blokadę i napęd optyczny (Blu-Ray)

 

Na lewą stronę trafiły dwa złącza USB 2.0, jedno HDMI,  wylot powietrza, gniazdo VGA, karty sieciowej oraz zasilacza.
Myślę, że wszystkie złącza są bardzo dobrze rozmieszczone  i nie będzie żadnego problemu przy podłączaniu jakiś urządzeń zewnętrznych.

Spójrzmy więc do wnętrza Asusa. Na pierwszy rzut oka widać, że jest on zbudowany bez zbędnych przycisków „bajerów”. Kolory są stonowane  w odcieniu czarno-brązowym. Matryca o przekątnej 17,3 Cala otoczona jest czarną plastikową otoczką.  Co ważniejsze jest on bardzo solidny i wytrzymały na pobrudzenia. Warto w tym momencie powiedzieć o funkcji IceCool, która w dużym skrócie nie pozwala na nadmierne nagrzewanie się podkładek na nadgarstki spowodowane mniejszym nagrzewaniem się płyty głównej.

Teraz troszkę o samej klawiaturze, znajdują się tu przyciski funkcyjne z Fn takie jak (kolejno od lewej)  uśpienie, włączanie/wyłączanie Wi-Fi , zmniejszanie poziomu podświetlenia, zwiększanie poziomy podświetlenia, włączanie/wyłączanie LCD, klonowanie obrazu, włączanie/wyłączanie Touchpada, wyciszenie, powiększenie poziomu głośności, zmniejszenie poziomy głośności.  W klawisze kierunkowe zostały wkomponowane  z użyciem Fn przyciski multimedialne (start, stop, wróć, dalej)

Informacje ogólne:

Ogólne wrażenia z użytkowania Notebooka:

W K73BY zastosowano platformę AMD Brazos, która charakteryzuje się energooszczędnością. Dużym zdziwieniem jest tutaj zastosowanie AMD E-350 dla tak dużego Notebooka. Został on stworzony do pracy z prostymi programami, surfowania po Internecie. Niestety ta konfiguracja z kartą graficzną HD 6470 nie pozwala nam na czerpanie przyjemności z gier. Klawiatura w Asusie jest bardzo wygodna , funkcjonalna i cicha, klawisze są bardzo dobrze rozmieszczone, za co można pogratulować producentowi.

Touchpad o wymiarach (szerokość x wysokość) 10,6cm x 8,6cm, w który wkomponowano dwa przyciski, został stworzony z gładkiego oraz błyszczącego tworzywa. Jego użytkowanie, nie sprawiało większych problemów, największym mankamentem jest wyuczenie się ruchów, które powodują włączenie się funkcji takich jak na przykład: przesunięcie dokumentu, strony internetowej w górę czy w dół. Często bez takiego zamiaru uruchamiają nam się różne opcje, które stosunkowo mocno przeszkadzają i denerwują.

Ekran charakteryzuje się słabymi kątami widzenia. Trzeba uważać, aby nie zmienić położenia głowy, lecz ma on też swoje dobre strony, na przykład podświetlenie matrycy co w słoneczny dzień nawet przy błyszczącej powierzchni pozwala nam na korzystanie z laptopa, bez konieczności szukania kawałku cienia. Rozdzielczość ekranu też jest przyzwoita wynosi ona 1600×900, oczywiście można by było się pokusić o Full HD ale myślę, że i tak powinniśmy być zadowoleni.

W laptopie zamontowano głośniki ALTEC Lansing, od których i tak nie można za dużo wymagać, chodźby głębokich basów. Dźwięk który z nich się wydobywa jest dobry pod względem jakości, lecz dużym minusem jest tutaj maksymalna głośność.

Chłodny ale stosunkowo głośny, tak można go opisać w bardzo prosty sposób. Podczas pracy na niskich obrotach, słychać szum wentylatora. Między małym a dużym obciążeniem nie ma dużej różnicy w poziomie głośności. Klawiatura oraz podstawki na nadgarstki nie nagrzewają się dzięki funkcji  IceCool.

 

Testy Asusa K73BY:

Testy CPU oraz wydajności ogólnej

 

Wydajność jak widać nie jest oszałamiająca, lecz jako jest to laptop do zastosowań biznesowych jego osiągi w zupełnościwystarczają.

 

Testy nośnika danych

Dyski osiągnęły przyzwoite wartości, chodź dobrym rozwiązaniem byłoby połączenie SSD z HDD zamiast dwóch HDD

 

Czas działania na akumulatorze, oraz czas włączania.

 

Asus podczas zwykłego użytkowania czyli : surfowaniu po Internecie, słuchaniu cichej muzyki, pisaniu pracy wytrzymał bez ładowania 2h 27min co jest dobrym wynikiem. Podczas maksymalnego obciążania podzespołów udało się uzyskać czas 47min.

 

Podsumowanie

K73BY przystosowany został do zastosowań biznesowych. W zestawie niestety otrzymujemy dużą ilość zbędnego oprogramowania od producenta. Użytkowania laptopa nie sprawia większych problemów, posiada on dużo zalet które przyćmiewają drobne niedogodności. Bardzo pojemne dyski twarde jakie tu zastosowano powinny zaspokoić każdego człowieka, jak i napęd z funkcją Blu-ray. Na dużym 17,3 calowym ekranie z przyjemnością ogląda się filmy, prezentacje. Laptop pracuje równo nie ma żadnych chwilowych spadków wydajności.

 • Jacekos

  Tam jest chyba błąd?!
  Po lewej i po prawej stronie pisze, że laptop posiada złącza USB 2.0. A w tabeli po niżej pisze, że 2 złącza USB 2.0 i 2 złącza USB 3.0.

  • Oldsmoto

   Tak tak faktycznie jest błąd, zostanie on skorygowany.
   Są 4 porty USB 2.0 :)Dzięki .