ATI FirePro V9800 – opis
Przez Eryk Maliński Dnia 25 Gru, 2010 O 12:56 PM | Kategorie HARDWARE, NOWOŚCI | Z 0 Komentarzami

Seria kart od ATI która wśród prostych graczy jest mało znana. Ale to że jest mało znana nie oznacza wcale że jest słaba, wręcz przeciwnie. Seria kart FirePro jest najbardziej popularna wśród profesjonalnych grafików 3D.

Karta FirePro o oznaczeniu V9800 to najnowszy wypust od ATI. Moc tej karty wykorzystywana jest własnie do tworzenia grafiki 3D, ale dlaczego? V9800 posiada 1600 procesorów strumieniowych, posiada 4GB pamięci ram GDDR5, oraz co najważniejsze obsługuje do 6 monitorów jednocześnie dzięki technologi ATI Eyefinity. Posiada także technologie AutoDetect dzięki której karta dopasowuje się wydajnością do stosowanego programu. Z ważniejszych funkcji warto wymienić obsługę zaawansowanych interfejsów DirectX11 oraz OpenGL 4.0.

Zaaplikowano także OpenCL który wspomaga pisanie aplikacji wieloplatformowych składających się z różnego rodzaju jednostek obliczeniowych. Obsługuje także funkcje 3D która staje się coraz bardziej popularna, (oczywiście jeśli mamy odpowiedni monitor). Została również zoptymalizowana współpraca z uznanymi aplikacjami CAD i DCC. Tak więc graficy 3D nie zawiodą się na tej karcie. Ale poczekajmy jeszcze na testy.

Przewidywana cena sprzedaży ATI FirePro V9800 to 3,499 dolarów.