Blackberry Z10 ląduje u polskich operatorów
Przez Dawid Dziurkowski Dnia 27 Mar, 2013 O 01:54 AM | Kategorie HARDWARE, MOBILNE, NOWOŚCI | Z 1 komentarzem

Prawie równo z premierą w USA, lecz blisko dwa miesiące po światowej premierze, u polskich operatorów wylądował pierwszy smartfon z systemem Blackberry 10, czyli model Blackberry Z10. Przyjrzymy się bliżej dostępności nowej „Jeżyny”, jak i samemu urządzeniu.

bb10 (1)

Kanadyjski producent smartfonów Blackberry (dawniej RIM), nie miał w ostatnich latach łatwego życia. Ich smartfony znalazły swoją niszę wśród fanów klawiatur sprzętowych, jednak jasnym stało się, że firma potrzebuje zmian, aby nadal utrzymać się na powierzchni burzliwych wód rynku urządzeń mobilnych. Odpowiedzią na problemy miał okazać się zakup systemu QNX, a także stworzenie na jego bazie nowej platformy, nazwanej Blackberry 10, mającej rywalizować z Androidem, iOS-em i Windows Phonem.

Pierwszym urządzeniem opartym o Blackberry 10 został Blackberry Z10. Model ten nie posiada klawiatury sprzętowej, ani w ogóle żadnych przycisków funkcyjnych (poza przyciskiem zasilania/blokady oraz przycisków regulacji głośności i odtwarzania muzyki), bowiem obsługa nowego systemu Kanadyjczyków, jest możliwa za pomocą samych gestów. Warto jednak w tym momencie uspokoić wszystkich fanów przycisków – modele Blackberry z pełną klawiaturą, również są już w drodze :).

bb10 (2)

Blackberry Z10 dostępny jest w dwóch wersjach sprzętowych, w zależności od operatora i tego, czy umożliwia on korzystanie z LTE. Wersja STL100-1 wyposażona została w układ TI OMAP 4470 oraz grafikę PowerVR SGX544, natomiast wersje STL100-2,3 oraz 4 w układ Qualcomm Snapdragon S4 i GPU Adreno 225. Pozostała część specyfikacji, która jest wspólna dla wszystkich wersji to 4,2-calowy ekran LCD o rozdzielczości 1280×768 pixeli i 356 DPI, 2 GB pamięci RAM, 16 GB pamięci Flash z możliwością jej rozszerzenia kartami microSD oraz aparat o rozdzielczości 8 Mpx z nagrywaniem filmów w FullHD.

Wymiary urządzenia to 130 mm x 65.6 mm x 9 mm, przy czym Z10 wyposażony został w baterię o pojemności jedynie 1800 mAh, co nie jest powalającym wynikiem jak na tę półkę cenową, co dziwić może tym bardziej, że smartfony z logo Blackberry zawsze słynęły z wydajnych baterii.

Główną siłę nowej generacji „Jeżyn” stanowić ma system Blackberry 10. Na tle konkurencji, wyróżnia się on przede wszystkim rzeczywistą wielozadaniowością, uniwersalną skrzynką odbiorczą dla wszystkich wiadomości (E-mail, SMS, Facebook, Twitter, itd.), zwaną Hub oraz możliwością uruchamiania aplikacji z systemu Android. Żeby nie było zbyt pięknie, legalnie uruchomić możemy jedynie wybrane, darmowe aplikacje i to poprzez instalowanie ich przez specjalny tryb deweloperski,  ale nawet mimo wszystkich ograniczeń, jest to ciekawa i przydatna funkcjonalność dla nowej platformy z mało imponującym sklepem z aplikacjami.

BlackBerry-Z10-on-sale

Dostępność u operatorów

Już od dziś zakupić będziemy mogli Blackberry Z10 w Orange, zarówno w wybranych salonach, jak i w ich sklepie internetowym. Ceny zaczynają się od 279 zł w abonamencie za 159,90 zł miesięcznie. Pełny cennik dostępny tutaj

Co prawda Play oferuje najnowszy model Blackberry jedynie w przedsprzedaży, jednak ceny zaczynają się już od 1 zł w abonamencie za 159 zł miesięcznie. Warto zajrzeć na specjalnie przygotowaną przez fioletowego operatora stronę (KLIK), by dowiedzieć się więcej o samym urządzeniu.

Obecność Blackberry Z10 w ofercie, zapowiedział już także Plus oraz T-Mobile, ale w ich przypadku będziemy na razie musieli obejść się bez szczegółów dotyczących ceny i daty rozpoczęcia sprzedaży.

Zgodnie z informacjami, jakie udało się zdobyć niezmordowanej redakcji serwisu BBNews, dostępność poszczególnych wersji modelu Z10 u operatorów prezentuje się następująco:

Orange – STL100-1
T-Mobile – STL100-2
Play – STL100-1
Plus – STL100-2

Warto jednak w tym momencie nadmienić, że poza możliwością korzystania z technologii LTE, różnice między modelami są praktycznie niezauważalne.

Podsumowanie

Jesteśmy bardzo ciekawi, jak poradzi sobie na polskim rynku Blackberry  Z10, a w późniejszym okresie całe Blackberry. W tej chwili, sprzedaż smartfonów tego producenta w dużym stopniu opiera się jeszcze na starszych modelach, ale taka sytuacja nie może trwać wiecznie. Jak nie teraz to kiedy, chciałoby się zapytać. Złośliwe echo odpowiedziałoby, że nigdy, ale ja odpowiem, że wielu może się jeszcze zdziwić.

Źródło:  BBNews.pl, notki prasowe operatorów