Cooler Master Hyper 612S – wydajne chłodzenie w przystępnej cenie.
Przez Patryk Leszczyński Dnia 31 Sty, 2012 O 03:00 PM | Kategorie HARDWARE, NOWOŚCI, TESTY | Z 0 Komentarzami

Ze względu na swoje gabaryty Cooler Master Hyper 612S wydaje się być chłodzeniem dla mocnych i grzejących się procesorów. Czy aby na pewno wymiary idą w parze z wydajnością? Zapraszam do lektury.

 

Opakowanie

Chłodzenie Cooler Master 612S pakowane jest w pokaźnych rozmiarów pudełko, utrzymane  biało-fioletowej kolorystyce  tradycyjnej dla wszystkich produktów serii Hyper.
Front opakowania jest biały, zostało na nim umiejscowione zdjęcie chłodzenia, nazwa produktu, podstawki z którymi produkt współpracuje, oraz na fioletowym fragmencie nadrukowane trzy hasłą promujące ów cooler.  Na prawym boku bardzo podobnie, również na białym tle, tym razem zdjęcie zrobione z innego kąta.

Z tyłu znajdują się informacje w ośmiu różnych językach (brak polskiego), oraz dokładne rysunki techniczne w trzech płaszczyznach (rzut od frontu, od góry i od boku) . Dzięki tym rysunkom jesteśmy w stanie odczytać bardzo dokładne wymiary wentylatora, coolera czy nawet samej podstawki. Lewa strona kartonu jest  fioletowa. Została tam nadrukowana tabelka ze specyfikacją coolera na której znajdziemy wszystkie informacje, od wymiarów i wagi po  ilość pobieranego prądu przez sam wentylator.

W środku opakowania znajdziemy płaskie, białe pudełko z częściami montażowymi, w którym znajdziemy:

 

 •    multizapinkę pod socket Intel oraz AMD
 •    backplate
 •    pastę termoprzewodzącą
 •    części do montażu na radiatorze drugiego wentylatora
 •    instrukcję obsługi (wraz z językiem polskim)
 •    kartę z informacjami o gwarancji (wraz z językiem polskim)

Samo chłodzenie podobnie jak to miało miejsce w niedawno testowanym przez nas TX3 EVO jest chronione przez styropianowe wkładki.

 

Wygląd chłodzenia

612S to duża wieżowa konstrukcja o gabarytach 140 x 128 x 163mm. Takie rozmiary wymuszają na użytkowniku zastosowanie pamięci RAM z mało rozbudowanymi systemami chłodzenia. Przy wysokich radiatorach może być problem z montażem.


Całe chłodzenie opiera się o miedzianą nieniklowaną stopkę,  z którą łączy się sześć ciepłowodów wygiętych w kształt litery „U”. Heatpipe odprowadzają ciepło do 47 aluminiowych finów oraz  do małego radiatora umiejscowionego bezpośrednio nad podstawką. Finy mają ok. 0.35mm grubości przez co są wystarczająco sztywne. Dwa górne finy wyróżniają się kształtem od pozostałych. Wyglądem przypominają literę „H”, czyżby nawiązanie do serii Hyper? Bardzo ciekawy pomysł, ponadto wytłoczono na nich logo producenta.

Do zestawu dołączony jest 120mm półprzeźroczysty wentylator marki Coooler Master. Urządzenie fabrycznie pracuje z prędkością 1300RPM na minutę, jednak poprzez specjalny adapter dołączony do zestawu możemy obniżyć obroty do 900RPM. Producent przewidział montaż drugiego 120mm „śmigła”,  dlatego też dodał do zestawu akcesoriów specjalne „klipsy” za  pomocą których będziemy w stanie przymocować takowy po drugiej stronie coolera.

 

System montażu

Montaż chłodzenia jest bardzo kłopotliwy za sprawą pokaźnych rozmiarów oraz backplate, który montujemy bezpośrednio do zapinek chłodziwa, a nie do samej płyty głównej. Przy montażu zaleca się wyjęcie płyty głównej z obudowy, może to oszczędzić wiele nerwów przy dokręcaniu nakrętek.

Platforma testowa i metodyka testów

Platforma testowa:

Procesor AMD Phenom 955 Black Edition
Płyta główna MSI 870 C45
Pamięć RAM Goodram 2x2048MB 1333MHz CL9
Karta graficzna Sapphire HD5850 Vapor-X 1024MB GDDR5
Dysk twardy Samsung F3 500GB
Obudowa Aerocool VS9
Zasilacz Corsair CX500Podczas testu temperatura powietrza oscylowałą w granicach 20*C. Na CPU została nałożona pasta Zalman ZM STG2, która została odpowiednio wygrzana. Procesor został obciążony programem OCCT przy ustawieniach:
Custom Test Duration : 15min
Test Mode:  Small Data Set
Priorytet: Wysoki
Chłodzenie było testowane w dwóch różnych ustawieniach procesora:

 •     3200MHz (1.35V)
 •     3800MHz (1.45V)

Temperatury zostały odczytane za pomocą programu OCCT w wersji v3.1.0.

 

Testy

AMD Phenom 955 3200MHz (1.350V)

Cooler Master Hyper 612S  przy nominalnych obrotach wentylatora radzi sobie świetnie przeganiając w osiągach droższego  konkurenta Thermaltake Jing. Po zmniejszeniu obrotów za pomocą adaptera wydajność spada, ale i tak utrzymuje się na dobrym poziomie.

 AMD Phenom 955 3800MHz (1.450V)

Przy wyższych napięciach procesora (1,45V) chłodzenie pokazuje „pazur’ i osiąga temperatury na poziomie 48*C pod obciążeniem i 29*C podczas spoczynku. Nawet podczas pracy z niższymi obrotami „śmigła” wyniki są na bardzo przyzwoitym poziomie.

Podsumowanie

Cooler Master 612S to bez wątpienia bardzo udany produkt, który w wielu aspektach przegania droższą konkrecje, np. Thermaltake Jing. Cechuje się wysoką wydajnością, całkiem dobrą kulturą pracy nawet przy maksymalnych obrotach wentylatora, jakością wykonania i desingiem, który może się podobać.

 

Oczywiście nie obyło się też bez wad, do minusów na pewno należy system montażu, który nie jest prosty  i wymaga wyjęcia płyty głównej z obudowy bądź skrzynki z bardzo dużym otworem na backplate. Drugim minusem są same gabaryty produktu, które po części przekładają się na sam montaż. Osobiście miałem problemy z „upakowaniem” chłodzenia do obudowy Aerocool VS9.

 

Nie ulega wątpliwości fakt, że Cooler Master 612S jest wart wydanych pieniędzy. Za cenę 149zł (wg. Skąpiec.pl) dostajemy produkt, który spełni oczekiwania amatorów jak i zaawansowanych użytkowników PC’tów,  wymagających od swojego chłodzenia wysokiej wydajności przy zachowaniu ciszy.

 

Plusy:

 • Wysoka wydajność
 • Jakość wykonania
 • Wysoka kultura pracy
 • Atrakcyjna cena

Minusy:

 • Kłopotliwy montaż
 • Gabaryty

 

Dziękujemy firmie Cooler Master za dostarczenie sprzętu do testów!