Cooler Master Hyper TX3 EVO – chłodzenie tanie i wydajne?
Przez Patryk Leszczyński Dnia 28 Gru, 2011 O 10:28 AM | Kategorie HARDWARE, HARDWARE, HARDWARE, RECENZJE, TESTY | Z 0 Komentarzami

Jakiś czas temu do naszej redakcji trafił  cooler CPU Cooler Master TX3 EVO. Przekonamy się czy model EVO jest wydajniejszy od swojego poprzednika i czy warto wydać na niego swoje oszczędności.

 

Opakowanie i akcesoria

Chłodzenie Cooler Master TX3 Evo pakowane jest w małe, kartonowe pudełko utrzymane w biało fioletowej kolorystyce, która jest już swoistym znakiem rozpoznawczym coolerów z serii Hyper. Na froncie ukazana jest nazwa chłodzenia,  zdjęcie skrywanego w opakowaniu produktu, wypisane są również podstawki z jakimi będzie owe chłodzenie współpracować.

Z tyłu podobnie jak na przodzie na białym tle umiejscowione zostało logo producenta, nazwa, lista kompatybilnych socketów, oraz  informacje o produkcie w ośmiu różnych językach (brak Polskiego)  wraz z rysunkami technicznymi przedstawiającymi kształt i rozmiary coolera w trzech płaszczyznach. Lewy bok opakowania jest fioletowy i wypisana jest tam dokładna specyfikacja radiatora jak i wentylatora.

W mniejszym kartonie, który znajdziemy w środku znajduje się:

 • zapinka pod podstawkę AMD
 • Push Piny do podstawki Intel
 • części do montażu na radiatorze drugiego wentylatora
 • pasta termoprzewodząca
 • instrukcję obsługi
 • karta z informacjami o gwarancji

Samo chłodzenie zostało umiejscowione w styropianowej wkładce, która ma zapobiec przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi.

 

Wygląd i montaż

TX3 Evo to bardzo mała, wieżowa konstrukcja o wymiarach 90 x 79 x 136 mm  i wadze 379 gramów.  Takie gabaryty zapewniają kompatybilność nawet z bardzo rozbudowanymi radiatorami pamięci RAM.

Całość składa się z trzech rurek cieplnych wygiętych w kształt  litery „U”. Heatpipe mają w tej konstrukcji bezpośredni kontakt z procesorem w związku z czym inżynierowie Cooler Master’a nadali im specjalnie wyprofilowany kształt aby efektywniej oddawały ciepło.

 

Ciepło z rurek cieplnych mają odbierać 42 aluminiowe finy. Są one cienkie i nie sprawiają wrażenia solidnych, ale w tego typu produkcie nie możemy uznać tego jako wadę, gdyż takie „mankamenty” posiada także droższa konkurencja, np. SilentiumPC Fera.  Na pierwszym i ostatnim finie po środku zostało wytłoczone logo producenta.

W TX3 EVO zastosowano 92mm wentylator marki Cooler Master montowany na specjalne „klipsy”, które trzeba przykręcić do wentylatora a następnie wpiąć w chłodzenie. Urządzenie zostało wyposażone w automatyczną regulacje obrotów (PWM) dzięki czemu kręci się ono z prędkością 800 – 2200RPM (+/- 10-%) i wytwarza hałas w granicach 17-30dBA. Sprawność samego wentylatora producent określił na 40.000 godzin. Łopatki wentylatora są półprzeźroczyste dzięki czemu konstrukcja wygląda o wiele atrakcyjniej  od starszego brata (CM HYPER TX3). Producent przewidział również montaż drugiego wentylatora, dlatego też w zestawie znajdziemy drugą parę „klipsów”.

Montaż jest prosty, szybki i przyjemny. Na obydwu podstawkach (AMD, oraz Intel) całość wygląda tak samo jak montaż chłodzeń BOX’owych. W przypadku Intela do montażu użyjemy czterech kołków push-pin a w przypadku AMD szyny montażowej. Zastosowanie takiego systemu  gwarantuje, że każdy, nawet największy laik komputera poradzi sobie zamontowaniem coolera bez jakiegokolwiek problemu.

 

Platforma testowa i metodyka testów

 

Platforma testowa:

Procesor AMD Phenom 955 Black Edition
Płyta główna MSI 870 C45
Pamięć RAM Goodram 2x2048MB 1333MHz CL9
Karta graficzna Sapphire HD5850 Vapor-X 1024MB GDDR5
Dysk twardy Samsung F3 500GB
Obudowa Aerocool VS9
Zasilacz Corsair CX500

 

Podczas testu temperatura powietrza oscylowałą w granicach 20*C. Na procesor została nałożona pasta Zalman ZM STG2. Procesor został obciążony programem OCCT przy ustawieniach:

Custom Test Duration : 15min

Test Mode:  Small Data Set

Priorytet: Wysoki

Chłodzenie było testowane w dwóch różnych ustawieniach procesora:

 • 3200MHz (1.35V)
 • 3800MHz (1.45V)

 

Temperatury zostały odczytane za pomocą programu OCCT.

 

Wykresy wydajności

 AMD Phenom 955 3200MHz (1.350V)

 

TX3 EVO wypada bardzo dobrze w górnym zakresie obrotów doganiając osiągami droższych konkurentów. Między obrotami 2200RPM a 2000RPM jest niewielka różnica (na poziomie 1*C) , natomiast przy minimalnych obrotach rządu ~800RPM cooler strasznie się grzeje.

 

 AMD Phenom 955 3800MHz (1.450V)

Z wyższym napięciem (1.45V) chłodzenie również sobie radzi osiągając wynik 55 stopni. Przy 2000RPM temperatura jest dalej na niskim poziomie. W tym teście produkt z serii EVO bardzo pozytywnie mnie zaskoczył.

Podsumowanie

TX3 Evo nie jest modelem rewolucyjnym, od poprzednika odróżnia go tylko bardziej atrakcyjny, półprzeźroczysty wentylator.  Przy maksymalnych obrotach wentylatora prezentuje całkiem dobra wydajność, dorównując  tym samym droższym modelom konkurencji. Jest jednak wyraźnie słyszalny,  a cichą pracę gwarantuje tylko przy niskich obrotach. Na pochwałę zasługuje  bardzo prosty i szybki system montażu na obydwu podstawkach.

Mała dostępność coolera na naszym rynku nie wpłynie również na jego korzyść. Cooler Maste TX3 Evo można kupić już za ok. 83 zł (wg. Skapiec.pl). Czy warto? Jeżeli szuka ktoś małego, w miarę taniego schładzacza i nie oczekuje od niego hight-endowych osiągów i świetnej kultury pracy to z całą pewnością warto się nim zainteresować!

Plusy:

 • Dobra wydajność na wysokich obrotach (2000RPM-2200RPM)
 • Atrakcyjny wygląd wentylatora
 • Niewielkie rozmiary
 • Bardzo prosty system montażu
 • Zaczepy do montażu drugiego wentylatora w komplecie

Minusy:

 • Mizerna wydajność przy niskich obrotach
 • Głośny wentylator
 • Słaba dostępność w naszym kraju

 

Dziękujemy firmie Cooler Master za dostarczenie sprzętu do testów!