Czołowa dystrybucja Linuxa – „pełnoletnia”
Przez Pingwin Dnia 17 Sie, 2011 O 01:35 PM | Kategorie Bez kategorii | Z 0 Komentarzami

Dnia 16 sierpnia 1993r. czyli niecałe 2 lata po powstaniu jądra Linux, narodził się ON – Debian. Najbardziej wpływowa dystrybucja Linux’a której ojcem jest Ian Murdock skończyła osiemnaście lat . W tym czasie zdobył on uznanie zarówno wśród zwykłych użytkowników jak i w środowiskach naukowych – używany jest do obsługi superkomputerów, jak i urządzeń na promach kosmicznych.

Debian cieszy się opinią stabilnego systemu o wysokiej jakości i łatwego do aktualizacji. System rozwijany jest na czterech różnych jądrach systemowych opartych o licencję GNU (w tym macierzysty Linux). Aktualnie nad dystrybucją czuwa ponad 1000 oficjalnych deweloperów i opiekunów oraz dziesiątki tysięcy pomocników. Na podstawie projektu Debian powstały setki dystrybucji, w tym ta najpopularniejsza – Ubuntu. Jako ciekawostke można podać, że Kolejne wersje Debiana, od początku projektu noszą nazwy będące imionami bohaterów filmu „Toy Story”

Użytkownicy i sympatycy Debiana z całego świata świętują dzisiejszą rocznicę na spotkaniach i małych konferencjach. organizują wirtualne i prawdziwe imprezy.
Debianie – dziękujemy i życzymy sto lat i jeszcze dłużej!