Czy Twój komputer jest naprawdę bezpieczny?
Przez Admin Dnia 16 Lut, 2011 O 10:37 AM | Kategorie NOWOŚCI | Z 0 Komentarzami

Wielu użytkownikom Internetu wydaje się, że instalacja pobranego z sieci, bezpłatnego programu antywirusowego całkowicie wystarczy dla bezpieczeństwa ich maszyn.  Nic bardziej mylnego. Płynące z sieci zagrożenia znają wiele dróg, którymi mogą dostać się do „w pełni zabezpieczonego” komputera. Czy jest jakiś sposób, aby odciąć im tę możliwość?


Rynek obfituje w wiele programów służących zabezpieczeniu naszego komputera. Naturalnym wyborem większości internautów stają się darmowe, ogólnodostępne programy antywirusowe. Znaczna część użytkowników, w celu ochrony treści zapisanych na komputerze, poprzestaje na takim rozwiązaniu.  Nie jest ono jednak wystarczające.

Program antywirusowy, to zdecydowanie za mało, abyśmy mogli czuć się bezpieczni.  Zakres ochrony, jaki dają nam darmowe „antywirusy” jest bardzo ograniczony.  Niemal każdy z nich oferuje ochronę komputera w czasie rzeczywistym, ochronę poczty e-mail, bezpieczne przeglądanie stron internetowych i inne standardowe rozwiązania. Przestępcy internetowi doskonale o tym wiedzą. Słaba ochrona komputera daje im możliwość zdobycia informacji o naszych danych osobowych, przeglądania naszych plików (nawet tych usuniętych),  śledzenia naszego ruchu w sieci, itd.

Dla osób, którym zależy na bezpieczeństwie komputerów dobrym rozwiązaniem może być zakup oprogramowania, które zapewniają kompleksową ochronę danych. Programy te nie są płatne bez powodu.

W cenie zakupu poza oprogramowaniem dostajemy również pakiet, a wśród nich całodobową pomoc techniczną. Jest ona bardzo ważna. Po pierwsze nie ma produktów idealnych – każdy rodzaj oprogramowania ma swoje wady i swoje błędy, po drugie program antywirusowy działa osadzony w systemie operacyjnym – dość mocno się z nim integrując. Ta integracja powoduje różne interakcje, które często mogą mieć nieprzewidywalne skutki. Warto więc wiedzieć że jeśli coś nas zaniepokoi mamy do dyspozycji wykwalifikowaną pomoc techniczną. Ponadto posiadając płatne oprogramowanie niejako podpisujemy z jego producentem umowę w ramach której producent zobowiązuję się wobec nas do świadczenia określonych usług. Zarówno rodzaj jak i jakość tych usług jest mierzalna i ściśle określona. Warto też podkreślić, że programy płatne to często znacznie szerszy zakres ochrony, ponieważ poza podstawowymi modułami, producenci oferują także dodatkowe rozwiązania. – mówi Katarzyna Skowrońska, Key Account Manager Panda Security.

Wśród wspomnianych dodatkowych rozwiązań jest m.in. tworzenie kopii zapasowej on-line, która umożliwia łatwe odzyskiwanie utraconych plików, ochrona danych osobowych, zabezpieczenia przed phishingiem. Opcje te są szczególnie istotne dla osób korzystających z bankowości i płatności internetowych. Brak tych zabezpieczeń może oznaczać utratę znacznych kwot, które przechowujemy na kontach.  Dla wielu rodziców ważna jest też kontrola rodzicielska, która pozwala na wgląd w przeglądane przez ich pociechy treści  i ograniczanie dostępu do tych, które uważają ze niestosowne.  Płatne programy gwarantują również optymalizację ustawień komputera, przez co wpływają na jego wydajność i szybkość. Korzystające z nich osoby współtworzą bazę wiedzy o potencjalnych zagrożeniach, wirusach, zarażonych stronach, z której korzystać mogą wszyscy inni użytkownicy danego programu.

Płatne wersje antywirusów są na bieżąco aktualizowane, praktycznie w trybie on-line. Nawet najświeższe zagrożenie pozostaje nim przez bardzo krótki czas, w niektórych przypadkach szczepionka pojawia się w mniej niż 1h. Każdy z producentów programów antywirusowych utrzymuje laboratoria rozproszone po całym globie, w różnych strefach czasowych, które mają zapewnić ciągłość badań i wypuszczania szczepionek. – mówi Krzysztof Żak, właściciel sklepu Omegasoft.pl, zajmującego się sprzedażą oprogramowania komputerowego.

Należy pamiętać, że niegdyś ataki wirusów w skali globalnej odbywały się średnio raz do roku. Obecnie jest to coraz częstsze zjawisko i ma ono miejsce średnio raz na miesiąc. Dodatkowo, przestępcy Internetowi są w swoich działaniach coraz bardziej przebiegli i ciężko jest przewidzieć sposób, w jaki będą próbowali dostać się do zawartości naszych komputerów.  Warto zadbać o to, aby ten dostęp był dla nich jak najbardziej utrudniony.

Informacja Prasowa