Czy Twój telewizor jest gotowy na cyfryzację?
Przez Artus2007 Dnia 28 Mar, 2011 O 08:27 PM | Kategorie NOWOŚCI, TECH | Z 0 Komentarzami

Telewizja jest obecnie najpopularniejszą formą spędzania wolnego czasu – tak wykazują badania socjologiczne. Już od 2013 roku większość odbiorników telewizyjnych może przestać działać. W wielu gospodarstwach domowych domownicy posiadają zazwyczaj więcej niż jeden odbiornik telewizyjny, a co za tym idzie kilkanaście milionów telewizorów może przestać działać. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła decyzję o obowiązkowej cyfryzacji programów telewizyjnych.

Ministerstwo Infrastruktury od 31 lipca 2013 roku zapowiada, że w Polsce nastąpi technologiczny zwrot w odbiorze telewizji. Ma zostać wprowadzony nowy standard technologii cyfrowej – Digital Video Broadcasting–Terrestrial (w skrócie DVB-T), który dzięki zastosowaniu wysokiej rozdzielczości High Definition Television (w skrócie HDTV) umożliwi nadawanie większej liczby programów, a także znaczącą poprawę wyświetlanego obrazu i dźwięku.

 

W jaki sposób więc odbierać emisje cyfrowe?

W najtrudniejszej sytuacji będą posiadacze zwykłych, analogowych odbiorników. Jeśli nie będą oni chcieli wymienić ich na odbiorniki cyfrowe, będą musieli dokupić specjalny dekoder NTC . Jest to urządzenie, które umożliwi użytkownikom odbieranie transmisji telewizyjnych poprzez odszyfrowanie sygnału cyfrowego. Ta metoda jest dość tania – zakup urządzenia to wydatek około 200zł. Dlaczego fakt przytoczyłem, że jest to najtrudniejsza sytuacja? Dlatego, że każdemu użytkownikowi analogowego i telewizora trudniej będzie poradzić sobie z podłączaniem i konfigurowaniem urządzeń, jeśli się na tym nie zna. Co innego, jeśli do pracy zabiera się doświadczony użytkownik.

Innym i znacznie prostszym wyjściem jest wymiana analogowych odbiorników na cyfrowe. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami, więc jest to metoda znacznie droższa. Osoby, które decydują się na taką wymianę powinny zwracać szczególną uwagę na sprzęt, który chcą zakupić – sprzedawcy mogą oferować najróżniejsze „cuda” osobom, które nie mają pojęcia o sprzęcie elektronicznym.

 

Jak to wszystko będzie dalej wyglądało?

W roku 2013 ponad 97% populacji Polski ma być w posiadaniu telewizji cyfrowej. Badania wykazują, że Polacy sami coraz częściej inwestują w rozwój technologii elektronicznej i poszukują nowych informacji na jej temat. Wydawać się może, że cyfryzacja jest kolejnym niepotrzebnym elementem w polskim świecie. Koszt cyfryzacji, jak zawsze poniesiemy my sami – obywatele kraju.

 

Źródło: informacja prasowa