Edytory wideo – Corel czy Pinnacle
Przez Admin Dnia 29 Lip, 2011 O 10:24 AM | Kategorie NOWOŚCI, SOFTWARE | Z 0 Komentarzami

Rynek programów do edycji wideo napełnia się coraz większą ilością narzędzi w różnych segmentach. Z opisów producentów wynika, że każdy z nich jest uniwersalną aplikacją dla profesjonalistów i amatorów. Jak to jest w przypadku Corel VideoStudio Pro X4 i Pinnacle Studio HD Ultimate 15?

Obydwa pakiety, VideoStudio Pro X4 i Pinnacle Studio HD Ultimate 15 to najnowsze odsłony edytorów wideo dwóch wiodących producentów: Corel i Avid. Programy miały swoje premiery w tym roku i znajdują się w podobnej kategorii cenowej (droższy jest produkt Corela). Zarówno Corel VideoStudio Pro X4, jak i Avid Pinnacle Studio HD Ultimate 15 plasuje się w tej samej kategorii użytkowników – pomiędzy zupełnymi amatorami, publikującymi swoje materiały wideo bez prawie żadnej obróbki, a zawodowcami w dziedzinie edycji i montażu filmów.

Na czym polegają różnice i innowacje obu aplikacji?

Podczas tworzenia najnowszej wersji programu Pinnacle, Avid poprosił o pomoc użytkowników. W rezultacie, aplikacja zyskała wygodniejszy interfejs oraz opcję zamieszczania filmów HD bezpośrednio w serwisie YouTube. Corel poszedł o krok dalej, umożliwiając przesyłanie plików również na inne portale społecznościowe, takie jak: Facebook, Flickr i Vimeo. Ponadto VideoStudio Pro X4 pozwala na załadowanie na YouTube filmów w trójwymiarze, dzięki opcji przekształcania obrazu 2D w 3D. Zadbano również o szerokie możliwości dopasowywania interfejsu do indywidualnych preferencji użytkownika oraz zachowywania tych ustawień. Podczas pracy z programem można też dowolnie rozciągać okno podglądu.

Ciekawym rozwiązaniem, które w ślad za Pinnacle wprowadził w tej wersji Corel, jest możliwość robienia „zdjęć” w filmie, czyli uchwycenia stabilnych obrazów z materiału wideo. Ponadto VideoStudio Pro X4 pozwala na ustawienie tej opcji tak, by program czynił to automatycznie, co określony przedział czasu – mówi Krzysztof Żak, właściciel sklepu z oprogramowaniem Omegasoft.pl.

Kolejną innowacją są nowe formaty, w których można zapisywać pliki wideo. Teraz Pinnacle obsługuje także DivX Plus HD, YouTube HD, QuickTime HD oraz AVCHD Lite. Corel wprowadził natomiast możliwość zapisu w formatach: AVCHD, WMV HD, RealMedia, Windows Media, QuickTime i FLV. Oba programy zostały również zoptymalizowane pod kątem efektywności pracy, szczególnie pod procesorami Intela. Dzięki temu korzystanie z aplikacji stało się wyraźnie szybsze i płynniejsze.

Producenci VideoStudio Pro X4 oraz Pinnacle Studio HD Ultimate 15 zadbali także o nowe możliwości w zakresie archiwizowania i szybkiego eksportowania materiału nie tylko do sieci, ale również innych urządzeń.

Początkujący użytkownicy nie powinni martwić się, że nie będą wykorzystywać zaawansowanych opcji, np. w zakresie dopasowywania ścieżki dźwiękowej czy stosowania interesujących efektów przejścia. Producenci obydwu programów postarali się, aby klienci mogli w pełni wypróbować wszystkie funkcje ich aplikacji i wyposażyli je w rozbudowane samouczki w języku polskim – dodaje Krzysztof Żak.

Mimo że Corel VideoStudio Pro X4 w pewnych kwestiach wyprzedza swojego konkurenta z Pinnacle, wybór programu do edycji wideo zależy też od indywidualnych preferencji i przyzwyczajeń oraz środków, jakie chcemy przeznaczyć na oprogramowanie.

Informacja Prasowa