Facebook Home ujawniony, nakładka na Androida kolejnym etapem w rozwoju giganta social media
Przez Dawid Dziurkowski Dnia 4 Kwi, 2013 O 11:21 PM | Kategorie MOBILNE, NOWOŚCI, SOFTWARE | Z 0 Komentarzami

„Ludzie, nie aplikacje” – tym sloganem reklamował Facebook w swojej siedzibie w Kaliforni swój najnowszy projekt, czyli nakładkę na urządzenia z Androidem, która stawia na pierwszym miejscu nasze sieciowe życie socjalne. Co ma nam do zaoferowania Facebook Home?

fb2

Nie jest żadną tajemnicą to, jak wielką ochotę na wzięcie „gryza” z mobilnego tortu ma Zuckerberg i jego niebieska świta. Ich ostatnia próba i kolaboracja z HTC, której owocem były smartfony HTC ChaCha i Salsa, nie zakończyła się sukcesem. Oczywiście aplikacje Facebooka na poszczególne platformy mobilne są obecnie niemal podstawowym wyposażeniem każdego posiadacza smartfona, jednak to ciągle zbyt mało by zaspokoić ambicję największego serwisu społecznościowego na świecie. To również zbyt mało, żeby dobrze na tym zarobić.

Stąd pomysł na Facebook Home – zamiennik dla androidowego ekranu blokady i ekranu startowego (pulpitu). Głównym czynnikiem, mającym wyróżnić nakładkę Facebooka od innego oprogramowania tego typu jest postawienie w znacznie większym stopniu na funkcje społecznościowe, a nie na aplikacje, jak ma to miejsce w większości innych interfejsów. Nakładka pobiera automatycznie treści z naszego konta społecznościowego, aby umożliwić szybkie i wygodne przeglądanie najnowszych aktualizacji, wpisów, zdjęć czy miejsc w których przebywają nasi znajomi. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość szybkiego „polubienia” oglądanych treści poprzez podwójne tapnięcie w ekran.

fb5

Warto zwrócić też uwagę na funkcję Chat Heads, która wyświetla w formie zdjęcia kontaktu powiadomienia o nowych wiadomościach SMS oraz Facebook Messenger, niezależnie od tego w którym miejscu systemu aktualnie się znajdujemy. Od nas zależy czy chcemy szybko odpowiedzieć czy odrzucić powiadomienie. Nie zabraknie również nowego menedżera zainstalowanych aplikacji (jednak!), zwanego po prostu App Launcher, który pozwoli nam dowolnie manipulować siatką aplikacji.

W czasie konferencji zaprezentowane zostało także pierwsze urządzenie z fabrycznie zainstalowanym Facebook Home, mianowicie HTC First. To 4,3-calowe urządzenie działać będzie pod kontrolą Androida 4,1, a we wnętrzu jego obudowy znajdziemy układ Qualcomm Snapdragon 400 oraz modem LTE. Pierwszą siecią w której pojawi się nowy „Facebookofon” będzie amerykańskie AT&T, a zapłacić za niego przyjdzie nam 99$. Szczegółowe informacje na temat samego modelu, jak i jego dostępności poza Stanami Zjednoczonymi, powinny być znane w niedalekiej przyszłości.

fb3

Facebook Home powinien pojawić się w Google Play już 12 kwietnia, jednak na razie dostępny będzie jedynie dla wybranych urządzeń z Androidem. Na tę chwilę do projektu przystąpiło HTC, Samsung oraz Sony, a potwierdzone urządzenia na których zainstalować można będzie nakładkę to HTC One X, Samsung Galaxy S III, Note II, a w bliskiej przyszłości także HTC One oraz Samsung Galaxy S IV. Jak zapowiedział Zuckerberg, w okresie najbliższych miesięcy możemy spodziewać się także wersji na tablety działające pod kontrolą platformy Google. Na tę chwilę nie mamy żadnych informacji o wydaniu Facebook Home na inne systemy.

Czy nowa inicjatywa Facebooka ma szanse zdobyć popularność? Trudno powiedzieć czy użytkownicy potrzebują większej integracji z mediami społecznościowymi ponad to co daje im standardowa aplikacja, jednak trzeba przyznać, że zespół Facebooka obrał bardzo sprytny plan. Po co próbować sprzedawać ludziom nowe urządzenia, skoro można udostępnić darmową nakładkę na sprzęt, który  w swoich kieszeniach nosi setki milionów użytkowników na całym świecie. I chyba nikt nie był zaskoczony, kiedy na pytanie o reklamy wewnątrz nakładki, Zuckerberg odpowiedział „Soon…”.

Źródło:  Facebook, TheVerge.com