"Five in Five" – czyli co za 5 lat
Przez Admin Dnia 27 Gru, 2010 O 12:02 PM | Kategorie NOWOŚCI, TECH | Z 1 komentarzem

Jak co roku się przyjęło naukowcy z IBM publikują 5 prognoz rozwoju technologi które miały by wejść w życie w przeciągu 5 lat.

1. Hologram w powiertrzu

Każdy chyba oglądał „Gwiezdne wojny” i pamięta jak to trójwymiarowy, wyświetlony na stole osobnik przekazywał informacje. Hologram to bardzo ambitny plan. Dzięki niemu będziemy mogli zobaczyć prawdziwe 3D.

2. baterie ładowane energią zbieraną z otoczenia

Dbanie o dobro naszej Ziemi jest najważniejsze. Dla tego naukowcy pracujący w IBM, chcą by wykorzystać marnowaną przez nas energię. Przykładem może być smartfon, który ładuję swoją baterię z elektryczności statycznej zebranej z naszej odzieży. Jednym słowem, przyjemne z pożytecznym.

3.wykorzystanie ciepła odpadowego serwerowni do ogrzewania

Komputery zużywają bardzo dużo energii a przy tym emitują bardzo dużo ciepła. Dlaczego go nie wykorzystać? Wykorzystanie ciepła emitowanego przez serwerownie mogło by ocieplać nasze mieszkania, co w rezultacie zmniejszyło by zanieczyszczenie środowiska.

4.monitoring środowiska przez inteligentne urządzenia z których korzystamy

Dane przez naukowców, często są zbierane przez sieci komórkowe czy GPS-y. Wykorzystują je do sprawdzenia swoich hipotez. Dzięki miniaturyzacją i autonomizacją czujników, danych będzie przybywać coraz więcej.

5.inteligentne drogi zindywidualizują dojazdy do pracy

W godzinach szczytu ciężko przebić się przez miasto. Dzięki inteligentnej infrastrukturze i odpowiedniemu samochodowi znajdziemy szybszą drogę do naszego celu.

Śmiało można powiedzieć że w/w prognozy znaczenie ułatwią nasze życie. Jak będzie w praktyce? Nie wiadomo, pozostaje nam tylko czekać.


Źródło: Gazeta.pl

  • Adrian Chudyk

    ciekawy artykuł,ambitne plany ,ciekawie jak wypadna w praktyce