Gdzie postawić router?
Przez Michał Deptuch Dnia 20 Gru, 2012 O 07:23 PM | Kategorie PORADY | Z 2 komentarze

Wi-Fi jest obecnie wykorzystywane do budowania rozległych sieci internetowych (WAN). Niestety wiele osób nie wie gdzie dokładnie postawić router WiFi, a odpowiednie ułożenie jest bardzo ważnym elementem. Obecne routery prezentują się bardzo dobrze – małe i zgrabne skrzyneczki, których na pewno nie musimy już chować za szafkę.

Pamiętajcie, że jedną z przyczyn słabego zasięgu sieci Wi-Fi w twoim domu może być złe ustawienie routera. W tym poradniku radzimy, gdzie najlepiej postawić skrzyneczkę.

Router najlepiej postawić w centralnym miejscu naszego domu, tak aby zasięg rozchodził się równomiernie w każdą stronę. Wiele domowych urządzeń niestety wysyła zakłócenia, powodując osłabienie sygnału, jak np. sprzęt hi-fi czy telewizory, a zwłaszcza te stare. Innym urządzeniem źle wpływającym na sygnał sieci Wi-Fi jest mikrofala. Emituje ona zakłócenia w paśmie 2,4 GHz, na których pracuje wiele routerów.

Kolejnym wrogiem jest tzw. „kablówka”, czyli telewizja kablowa. Często w wielu domach telewizory połączone są drogą analogową, a to nie koniecznie dobrze wpływa na przesyłany sygnał Wi-Fi. Pamiętajcie również, że router szybko się nagrzewa do wysokich temperatur, dlatego radzę  nie stawiać ich na podłodze, a zwłaszcza na wykładzinach. Powinien stać na twardych powierzchniach. Słyszałem też, że duże lustra mogą odbijać sygnał, dlatego zaleca się nie stawiania urządzenia naprzeciwko luster o dużych powierzchniach. Innymi rzeczami, które mogą osłabiać fale są drzwi, okna i ściany.

Sumując, starajcie się unikać położenia routera blisko innych urządzeń elektrycznych oraz przedmiotów metalowych o dużej powierzchni. Mogą one źle wpływać na jakość przesyłanego sygnału.

Zobacz także :