Gigabyte G1.Sniper 2 – ustrzel wroga
Przez Grzechu Dnia 25 Sie, 2011 O 06:29 PM | Kategorie HARDWARE, RECENZJE | Z 3 Komentarzami

Do serii G1-Killer należą najdroższe modele płyt głównych Gigabyte – kosztują od 1000 zł wzwyż! Nie ma się co dziwić cenie gdyż w zamian otrzymujemy najwyższą jakość wykonania oraz najlepsze komponenty elektroniczne. Cała seria utrzymana jest w czarno-zielonej kolorystyce. Dodatkowo na każdej z płyt umieszczono radiatory imitujące fragmenty broni. Do tej pory w skład serii G1-Killer należały 3 płyty: G1.Assassin, G1.Guerilla oraz G1.Sniper. Wszystkie są oparte na chipsecie X58 oraz gnieździe LGA 1366 co sprawia, że są przeznaczone dla procesorów core i3/5/7 pierwszej generacji. 5 Sierpnia bieżącego roku dołączyła do nich kolejna płyta – G1.Sniper 2. Tym razem przeznaczona jest ona dla procesorów Sandy Bridge – wyposażona została w chipset Z68 który przeznaczony jest dla overclockerów.

A co powiecie na jej recenzje? Nie musicie szukać na innych stronach gdyż dzięki firmie Gigabyte gościmy ją w naszej redakcji. Zapraszam zatem do bliższego zapoznania się z tą płytą.

 

 

Opakowanie

Płyta dostarczana jest w dużym pudełku. Znajdziemy na nim informacje na temat zastosowanych technologii oraz zgodności z konkretnym sprzętem. W nim natomiast znajdziemy główne opakowanie pomalowane w moro w którym umieszczono wszystkie elementy. Środek został podzielony na 2 części. W pierwszej została umieszczona płyta główna która widoczna jest przez specjalne okno. Gdy wyciągniemy ten element dojdziemy do drugiej części. W niej, pod warstwą kartonu znajdują się wszystkie akcesoria.

Akcesoria

Wraz z płytą dostajemy bardzo bogaty zestaw akcesoriów. Są to:

 • Plakat
 • Naklejki
 • 3 instrukcje
 • 4 kable Sata III (po 2 w opakowaniu)
 • Zaślepka do obudowy
 • Złącze SLI
 • Przedni panel
O ile kable Sata, zaślepka oraz instrukcje nie dziwią, tak reszta jest dla mnie zaskoczeniem. Plakat i naklejki są chyba przeznaczone specjalnie dla fana Gigabyte. Złącze SLI to ukłon w stronę posiadaczy kart nVidia. Szkoda, że Gigabyte nie dodał również złącza CrossFireX ale jest to pewnie spowodowane jakąś umową z nVidią. Największe wrażenie zrobił na mnie przedni panel. Umieszczono na nim dwa gniazda USB 3.0, jedno eSata/USB 2.0 oraz specjalny przycisk do podkręcania procesora.

Budowa

Gigabyte G1.Sniper 2 to ogromna płyta ATX o rozmiarach 305 x 264 mm. Cała płyta utrzymana jest w czarno-zielonej kolorystyce. Wygląda to wprost obłędnie. Dodatkowo na największym radiatorze zamontowano zielone diody które dodają jej uroku.

G1.Sniper 2 jest płytą z najwyższej półki cenowej i wydajnościowej. Sercem płyty jest układ logiki Intel Z68. Podstawka LGA 1155 przeznaczona jest nie tylko dla procesorów z rodziny Sandy Bridge ale również dla nowszej serii – Ivy Bridge którą Intel ma zamiar wprowadzić na rynek w przyszłym roku. Przyszłościowe są tutaj również dwa złącza PCI Express 3.0 których aktualnie nie wykorzysta żadna karta dostępna na rynku. Z przywilejów jakie może dać to złącze skorzystamy dopiero gdy AMD oraz nVidia wypuszczą kolejną serię kart graficznych (Southern Islands w przypadku AMD i Kepler w przypadku nVidii). Dzięki dwóm takim złączom możliwe jest połączenie kart w SLI lub CrossFireX.

Z autorskich technologii na pewno trzeba wyróżnić zaawansowaną 8-fazową sekcję zasilania VRM która chłodzona jest za pomocą nowatorskiego systemu radiatorów Locked and loaded heatpipe który swoim wyglądem przypomina wojskowy osprzęt. Dzięki zdolności szybkiego odprowadzania ciepła płyta ta zostanie chłodna nawet w gorącej atmosferze.

Na tylnym panelu umieszczono szereg wejść oraz wyjść. Znajdziemy tu:

 • 9 gniazd USB (w tym dwa 3.0)
 • PS/2
 • eSata
 • Ethernet
 • HDMI
 • I/O karty dźwiękowej
 • Przycisk OC

Zastosowane technologie

Spośród zastosowanych technologii trzeba wspomnieć również o karcie sieciowej – Bigfoot Networks Killer™ E2100 LAN  została zaprojektowana specjalnie dla graczy sieciowych. Karta została wyposażona w szereg narzędzi, wspierających jej pracę m.in. Network Processing Unit (NPU) który zajmuje się sprzętową obsługą ruchu sieciowego. Dzięki niemu, jednostka centralna jest zupełnie odciążona i jej moc może być wykorzystana w inny sposób. Inne zalety karty to Killer Network Manager, który jest swoistym „centrum zarządzania” ruchem sieciowym płyty G1.Sniper 2. Narzędzie to pokazuje status oraz wydajność połączenia internetowego i pozwala użytkownikom indywidualnie zmieniać jego ustawienia. Dodatkowo, karta wspierana jest przez technologię Advanced Stream Detect. Pozwala ona na taką optymalizację ruchu sieciowego, która faworyzuje przesyłanie danych multimedialnych. Technologia automatycznie wykrywa typ przesyłanych danych oraz nadaje im odpowiedni priorytet. Aplikacje wymagające ciągłego, wydajnego transferu (jak gry, czy treści multimedialne) dostają najwyższy priorytet i pakiety od nich są przepuszczane w pierwszej kolejności. Niepożądane w danym momencie programy można w każdej chwili „przyblokować”, obniżając im priorytet, lub nawet całkowicie zablokować.

Drugim ciekawym urządzeniem tego typu jest karta dźwiękowa. Zastosowany tu Creative Soundblaster X-Fi Xtreme Fidelity oferuje wsparcie dla technologii EAX Advanced HD 5.0. Świetny dźwięk zapewnia wbudowany w płytę wzmacniacz słuchawkowy który do pomocy dostał wysokiej klasy kondensatory audio marki Nichicon. Dodatkowo kondensatory te zostały osłonięte miedzianą płytką która niweluje niepożądane szumy wywoływane przez wyładowania elektromagnetyczne.

Ostatnimi czasy dużo słyszymy o technologii Touch BIOS. Oczywiście jak przystało na płyty Gigabyte z chipsetem Z68 tak i tutaj zastosowany został Dual BIOS który umożliwia korzystanie z nakładki Touch BIOS. Czy Gigabyte nie powinien pójść o krok dalej? Czy tym krokiem nie powinien być EFI? Szczerze mówiąc to nie mam pojęcia gdyż nigdy nie korzystałem z EFI. Jest on jednak bardzo chwalony i uważany za godnego następce BIOS’u. Myślę, że Gigabyte powinien to przemyśleć.

Płyta Główna Gigabyte G1.Sniper 2 została wyposażona w oprogramowanie LucidLogix Virtu. Umożliwia ono automatyczne przełączanie pomiędzy układami graficznymi. Jest to swoisty sposób oszczędzania energii – jeżeli nie potrzebujemy wydajności dedykowanej karty graficznej to technologia Virtu automatycznie wyłącza tą kartę i uruchamia zintegrowaną w procesorze Sandy Bridge.

Galeria (kliknij aby powiększyć)

Podsumowanie

Gigabyte G1.Sniper 2 jest bardzo wydajną konstrukcją wyposażoną w ciekawe technologie. Mocna sekcja zasilania, spore radiatory, dwa złącza PCIe 3.0 oraz porządne karty sieciowa i dźwiękowa. To wszystko przemawia na korzyść tej płyty. Niestety jej wielkim minusem jest sugerowana cena. 419 Euro to naprawdę bardzo dużo. Prawdopodobnie płytą będą zainteresowani jedynie fani Gigabyte gdyż w dużo niższej cenie można dostać bardzo wydajne konstrukcje. Nie mniej jednak, płyta oprócz olbrzymiej wydajności posiada również niebagatelny wygląd który może przyciągnąć osoby które lubią eksponować swój komputer.

Nie mamy żadnych wątpliwości: Płyta zdecydowanie zasłużyła na miano rekomendacji „Super Wydajność”. Serdecznie polecam wszystkim „kasiastym”.

 • t.Luk

  A gdzie jakaś taka „centralna” fotka znad płyty? 😉

 • Grzechu

  z nad płyty nie ma 😛 Mogę co najwyżej dorzucić kilka fotek takich jak ostatnia, że płyta jest widoczna cała ale pod różnymi kątami. Aktualnie nie mam warunków żeby zrobić fotkę z góry. Głównie chodzi mi o światło.

 • Lukasz

  Oj tam. Wystarczy jedna mocna lampa energooszczędna i stosowny balans bieli w aparacie 😉