Gorilla Glass – powłoka nie do zniszczenia!
Przez Admin Dnia 6 Sty, 2011 O 11:11 AM | Kategorie NOWOŚCI, TECH | Z 4 Komentarzami

Tablety, smartfony, czy inne urządzenia dotykowe po uszkodzeniu ekranu stały by się bezużyteczne. Na aktualnie trwających targach CES 2011, zaprezentowana zostanie specjalna powłoka, którą nie jest tak łatwo zniszczyć.

Jak wiemy ekrany bardzo często się rysują, rozbijają czyli jednym słowem z biegiem czasu ulegają zniszczeniu. Gorilla Glass ma za zadanie nie dopuścić do takich sytuacji. Jest to specjalna powłoka, dedykowana urządzeniom z ekranami dotykowymi oraz telewizorom. Wykonana ze specjalnego szkła, którego nie jest tak łatwo zarysować czy rozbić, idealnie nadaje się do urządzeń w których utrata ekranu wiązała by się z utratą urządzenia. By się przekonać jak bardzo powłoka jest wytrzymała, przeprowadzono test z pistoletem pneumatycznym. Jak się okazało, ekran dalej był w dobrym stanie.

Za wszystko odpowiedzialny jest Inżynier Donnell Walton który dla serwisu SmartPlanet wyjaśnił zasadę tworzenia tej powłoki:

Chemiczne hartowanie szkła polega na zanurzeniu go w kąpieli solankowej i szpikowaniu jego powierzchni większymi jonami pod ciśnieniem.

Gorilla Glass od innych szkieł różni się budową, która sprzyja głębszej penetracji powierzchni przez jony, co znaczy, że substancja znosi mocniejsze uderzenia i głębsze zadrapania.

Gorilla Glass został użyty do produkcji już ponad 300 urządzeń. Jednym z takich urządzeń jest Surface o którym będzie można przeczytać już niebawem na NewsKomp.pl

Źródło: Gizmodo.pl