Idzie nowe, czyli HTC Sense 5.0 i aktualizacja dla wybranych modeli z 2012 roku
Przez Dawid Dziurkowski Dnia 1 Mar, 2013 O 03:30 PM | Kategorie MOBILNE, NOWOŚCI, POLECANE, SOFTWARE | Z 0 Komentarzami

HTC na swoim profilu na Facebooku potwierdziło, że ich czołowe, ubiegłoroczne smartfony, dostaną aktualizację do nowej wersji nakładki Sense, która swoją premierę miała wraz z debiutem nowego, flagowego urządzenia Tajwańczyków, czyli modelu HTC One. To dobra okazja żeby przyjrzeć się samej nakładce jak i obecnej sytuacji HTC.

Sense 5.0

Sense – od bohatera do zera i z powrotem?

Autorska nakładka Sense jest niewątpliwie jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów smartfonów marki HTC. Już od swojej premiery w 2009 roku, wyznaczała ona standardy funkcjonalności i estetyki dla konkurencyjnych interfejsów.  Od dłuższego czasu zmagała się ona jednak z poważnymi problemami z wydajnością, spowodowanymi zbyt dużym wykorzystaniem zasobów sprzętowych. Krótko mówiąc – „muliła”, i to nawet na z pozoru bardzo wydajnych urządzeniach wykorzystujących najnowsze układy CPU, GPU i okazałą ilość pamięci RAM.

Tajwańczycy postanowili to zmienić, dokonując głębokiej metamorfozy nakładki Sense, wraz z wydaniem nowej jej wersji o numerze 5.0. Pierwszy raz mieliśmy okazję podziwiać ją oficjalnie wraz z premierą smartfona HTC One, na spotkaniu prasowym, które miało miejsce 19 lutego w Nowym Jorku. Do zmian zalicza się odświeżony i uproszczony interfejs, dodatkowe funkcje, jak np. Sense TV, która zamienia naszego smartfona w pilota do telewizora, a także nowe (przynajmniej jak na Androida) podejście do wyświetlania informacji na ekranie głównym, pod nazwą BlinkFeed, prezentujące treści z wybranych przez nas serwisów i usług w miłej dla oka formie przewijanych kafelków. 

BlinkFeed (Slashgear.com)

BlinkFeed (Slashgear.com)

HTC, notujące coraz słabsze wyniki finansowe, zostało zmuszone do zmiany nie tylko poszczególnych elementów swoich produktów, ale całej polityki sprzedażowej. Zgodnie z najnowszymi informacjami, HTC One będzie jedynym flagowym smartfonem tego producenta w całym 2013 roku, dzięki czemu mogą oni mocniej skupić się na jego promocji. Nieco pokrzywdzeni mogą czuć się tu fani tajwańskich urządzeń opartych na systemie Microsoftu, którzy będą musieli zadowolić się modelem HTC 8X, pozostającym najwyższym przedstawicielem tej rodziny produktów HTC. Czy zmiany te wystarczą aby odbudować nadszarpniętą opinię użytkowników o Sense i HTC w ogóle? Odpowiedź poznamy już niedługo, a na teraz możemy przyznać tylko jedno – zmiany były potrzebne i dobrze, że zostały dokonane.

HTC pamięta o swoich użytkownikach, a przynajmniej o niektórych.

Jak dowiedzieliśmy ostatnio z oficjalnego kanału HTC na Facebooku, nowa wersja nakładki trafi również do wybranych, starszych urządzeń HTC. Aktualizacja miałaby dotyczyć modeli HTC One X, One X+, One S i HTC Butterfly, w wersjach bez brandingu operatorów. Właściciele wymienionych smartfonów muszą się jednak uzbroić w cierpliwość, gdyż aktualizacje ukażą się nie wcześniej niż za kilka miesięcy. Producent zastrzega także, że nie wszystkie funkcje dostępne w Sense 5.0 na HTC One, znajdą się na starszych urządzeniach, nie zdradzając przy tym o jakie funkcjonalności konkretnie chodzi. Pełna wiadomość poniżej:

HTC will be offering upgrades to some of its existing devices in the next few months, including global variants of HTC One X, One X+, One S and the HTC Butterfly. Also, note that some features enabled by the new HTC One hardware will not be available in the software updates.

 

Źródło:  HTC (Facebook), Androidguys.com, Slashgear.com