Intel Z87 – definitywny koniec ze złączem PCI i portami SATA 3 Gb/s
Przez Jarek Jackowski Dnia 9 Paź, 2012 O 07:12 PM | Kategorie NOWOŚCI, TECH | Z 0 Komentarzami

Według ostatnich doniesień najnowszy układ logiki Intela o oznaczeniu Z87, który będzie przeznaczony dla najnowszych procesorów z rodziny Haswell, nie będzie posiadał żadnego wsparcia dla portów PCI. Niektórzy mogliby rzec – nareszcie -jednak na rynku istnieje cała gama kart rozszerzeń, które z tego portu aktualnie korzystają. Są to między innymi tunery telewizyjne, karty muzyczne, karty sieciowe oraz kilkanaście innych urządzeń.

 

Niby jest to krok naprzód, jednak z drugiej strony do tej pory nie pojawiły się żadne wzmianki odnośnie natywnej obsługi portów PCI Express 3.0 przez układ Z87. Taka informacja pojawi się zapewne za jakiś czas. Dobrą wiadomością jest to, że nowy chipset Intela będzie wspierał tylko porty SATA 6 Gb/s, zaś standard SATA 3 Gb/s odejdzie w zapomnienie. Nie ma w tym nic złego, ponieważ jak wiadomo porty SATA 6 Gb/s są wstecznie kompatybilne z poprzednią wersją.

Należy zwrócić też uwagę, że konkurencyjna firma AMD już od chipsetu SB 850 wprowadziła wsparcie dla portów SATA 6 Gb/s – układ ten miał swoją premierę w 2010 roku. Rynek nie będzie jeszcze zapewne gotowy na pożegnanie slotów PCI, więc producenci płyt głównych po raz kolejny wyposażą swoje produkty w specjalne układy obsługujące ten standard.