iPhone 5 zaprezentowany
Przez Jarek Jackowski Dnia 13 Wrz, 2012 O 07:33 PM | Kategorie INTERNET, NOWOŚCI | Z 0 Komentarzami

Stało się – na konferencji prasowej w San Francisco Apple pokazał światu iPhone 5. Rewolucja czy stanie w miejscu? Znajdą się orędownicy obu tych opcji. Nikt jednak nie odmówi jednego – iPhone 5 będzie dobrym telefonem. Straszliwie drogim, ale dobrym. I z logo ugryzionego jabłka, co dla wielu będzie największa zaletą. 

 

iPhone 5 będzie wykonany w całości ze szkła i amelinum… to znaczy aluminium (przynajmniej tego nie pomalujemy… o chyba ze farbą amelinową…). Jego grubość wynosi 7,6 milimetra, waży tylko 112 gramów. Urządzenie posiada czterocalowy wyświetlacz Retina o rozdzielczości 1136×640 pikseli i wyświetla obraz w formacie 16:9. Dzięki temu na ekranie pomieści się pięć rzędów ikon – o jeden więcej niż w 4S – oraz cztery skróty. 

Grafika w grach jest podobna do konsolowej. Odpowiada za to chip A6, którego procesor i grafika są dwukrotnie szybsze od chipuA5 stosowanego w poprzednich iPhone’ach.

Bateria ma starczyć na co najmniej 8 godzin przy korzystaniu z 3G lub LTE albo na 10 godzin przy przeglądaniu internetu za pomocą WiFi. iPhone 5 posiadał będzie nowy rodzaj wejścia zwany Lightning. Nie będzie on kompatybilny z micro-USB i dotychczasowymi ładowarkami – nowy standard będzie mniejszy od poprzedniego o 80%.

Nowy iPhone to także nowa, szósta już wersja systemu operacyjnego iOS. Ukaże się ona19 września i będzie kompatybilna nie tylko z „piątką”, ale również z 4S, „gołą” czwórką,3GS-em, nowym iPadem, iPadem 2 i iPodem Touch. Główne nowości? Ulepszonaaplikacja z mapami, którą można obsługiwać za pomocą interfejsu głosowego Siri. Wyświetla też budynki w 3D i zdjęcia satelitarne. Usprawniona zostanie przeglądarka Safari, która doczeka się trybu pełnoekranowego i opcji dzielenia się zakładkami pomiędzy telefonem a PC-tem.

iPhone 5 ukaże się w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Australii, Japonii, Hong Kongu i Singapurze 21 września. Do Polski telefon trafi tydzień później – 28 września. Cena urządzenia różni się w zależności od wybranego modelu – 2699 zł za 16 GB, 3199 zł za 32 GB lub 3699 zł za 64 GB. 

Źródło: Apple