iPod w medycynie
Przez Admin Dnia 24 Gru, 2010 O 12:06 PM | Kategorie NOWOŚCI, TECH | Z 0 Komentarzami

Penie myślicie co ma wspólnego iPod i medycyna? Otóż panowie z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) wyprodukowała słuchawki do iPoda, które monitorują pracę naszego serca.

Dotychczas, sprzęt do monitorowania ludzkiego serca był nie zbyt wygodny oraz dużo większy niż słuchawki. W ESA się nie nudzą, stworzyli coś, co jest dużym krokiem w branży medycznej. Nie musimy już obwiązywać klatki piersiowej pasem by sprawdzić nasz rytm serca. Teraz wystarczy włożyć słuchawki do uszów, włączymy swoją ulubioną muzykę oraz odczytać informacje o naszym sercu za pomocą odpowiedniej aplikacji uruchamianej na naszym sprzęcie Apple.

Zasada działania słuchawek jest prosta. Kiedy wkładamy słuchawki do uszów, mierzą one rytm serca poprzez znajdujące się w naszym uchu tkanki. Według naukowców ta metoda jest dużo wygodniejsza oraz o wiele, wiele szybsza od standardowej aparatury. Co ciekawe, panowie z Europejskiej Agencji Kosmicznej chcą wykorzystać słuchawki także do innych celów związanych z medycyną. Oprócz, monitorowania naszego serca, miały by też dostarczyć nam informacji na temat poziomu tlenu we krwi.

Można przyznać, że pomysł naukowców jest dobry i według mnie mógłby się przyjąć w medycynie.  Nie wiadomo, kiedy takie urządzenia będą dostępne na rynku. Z ciekawości, chciałbym usłyszeć, co sądzą o tym lekarze. Może jakiś się wypowie?