Jaki komputer do gier?
Przez Admin Dnia 23 Mar, 2013 O 01:47 PM | Kategorie ARTYKUŁY, HARDWARE, NOWOŚCI | Z 4 komentarze

Gracze to chyba najbardziej wymagająca kategoria użytkowników komputerów. Jest to podyktowane kilkoma względami. Gry komputerowe są bowiem najbardziej obciążającymi komputery aplikacjami. Żeby tego było mało, to nierzadko topowe produkcje mają tak rozbudowaną grafikę, że na najwyższych detalach z trudem podołają jej jedynie najdroższe karty graficzne! Stąd też wybór komputera dla gracza rządzi się swoimi prawami, odpadają nowoczesne ultrabooki HP.

komputer_spredaz

Jak już wspomniano, to karta graficzna jest decydującym elementem w przypadku wyboru komputera dla gracza. Nierzadko premiery kolejnych gier są powiązane z premierami konkretnych modeli kart graficznych. Można wręcz mówić o kartach dedykowanych do konkretnych aplikacji. Karta graficzna to element najdroższy, najbardziej prądożerny i… najszybciej się starzejący. Niestety, aby grać w najnowsze produkcje, trzeba się liczyć z coroczną wymianą sprzętu na nowy. 

Drugi w kolejności jest procesor. Te starzeją się „nieco” wolniej, jednak nadal trudno o granie przez 5 lat na tym samym procesorze. W dawnych czasach, to właśnie on był odpowiedzialny za grafikę – obecnie tę rolę przejęła oddzielna karta. W chwili obecnej producenci skupiają się raczej na ilości rdzeni, niż na mocy obliczeniowej, warto jednak wybierać modele o wyższym taktowaniu. Ważna dla komfortowej gry jest ilość pamięci fizycznej. To akurat element tani, i łatwy do rozbudowania. Mała ilość pamięci może powodować częste spowolnienia pracy komputera w czasie rozgrywki i tak zwane „wieszanie się”. 

Powyższe rozważania mają zastosowanie jedynie do komputerów stacjonarnych, składanych na zamówienie klienta. Laptopy do gier, na przykład Lenovo IdeaPad Y580, są robione według fabrycznej specyfikacji. W wypadku zdecydowania się na notebooka należy również zwrócić uwagę na rozmiar ekranu, gdyż rozgrywka na małej matrycy może szybko męczyć. 

Ostatecznie, należy też wybrać dobrej jakości mysz. Gra na laptopowym touchpadzie jest praktycznie niemożliwa, na kiepskiej myszy – niezwykle trudna. Najlepsi gracze twierdzą, że to od myszy w znacznej mierze zależy sukces w grze, chociaż oczywiście nie zastąpi ona refleksu.

Artykuł Sponsorowany