Kolejny KEPLER tym razem z niższej półki czyli GT 640
Przez michalinio22 Dnia 10 Cze, 2012 O 03:45 PM | Kategorie HARDWARE, NOWOŚCI, POLECANE | Z 0 Komentarzami

Jak wiadomo na obecny moment klienci mają do dyspozycji 3 modele krat graficznych z bardzo udanej serii 6 (mowa tu o GTX 690, 680 i 670).

Pracują one na chipie o nazwie kodowej Kepler, jednak jak to często bywa u producentów chcących jak najniższym kosztem zarobić na napalonych nowościami klientach wypuszczają oni nowe modele na zasadzie ,,rembrandingu” czy przemianowania nazwy lub jak określają to użytkownicy ,,odgrzewane kotlety”. Procesowi ,,odgrzewania” zazwyczaj padają karty z niższych półek w tym wypadku są to karty GT 610, GT 620 i GT 630. Jednak model GT 640 został w pełni oparty na rdzeniu KEPLER.


Referencyjny projekt GT 640

 

Oto jego specyfikacja:

(tabelka bezpośrednio ze strony nvidia.pl)

 

Oparty na chipie GK107 w 28nm procersie produkcyjnym, ma 1,3 miliarda tranzystorów wewnątrz na 118mm2 powierzchni rdzenia. Jak widać w tabelce, karta z niższej półki będzie wyposażona w 384 rdzeni Cuda. Zdradza to ogromne podobieństwo do również niedawno wydanej mobilnej wersji GT 640 która ma oczywiście o wiele niższe zegary pracy rdzenia i pamięci.

Jak widać śledź jest 1- slotowy ale sama karta już 2-slotowa. To może zniechęcić użytkowników komputerów typu HTPC

Bardzo rozczarowująca jest tu dosyć wąska magistrala pamięci(tylko 128-bit) do tego współpracująca z pamięciami typu DDR3, jest to zapewne uwarunkowane TDP wynoszącym 65W, nie przekraczające wartości 75W,  które potrafi dostarczyć złącze PCI-E. Widocznie NVIDIA chciała uniknąć używania dodatkowego złącza zasilania. Jednak w przyszłości można spodziewać się konstrukcji niereferencyjnych w których użyte będą pamięci typu DDR5 i wtedy już potrzebne będą dodatkowe wtyczki. Cena, przynajmniej dla referencyjnego projektu NVIDIA , wynosi $ 99, co czyni go bezpośrednim konkurentem dla Radeona HD 7750 firmy AMD.

 

Źródło: Fudzilla