Konfigurujemy klienta FTP
Przez Damian Wolny Dnia 30 Kwi, 2012 O 09:12 AM | Kategorie PORADY | Z 0 Komentarzami

FTP, czyli File Transfer Protocol to jeden z dostępnych protokołów komunikacyjnych w Internecie. Każdy kiedyś korzystał z tego typu połączeń: czy to przy pobieraniu plików z jakiegoś serwera, czy podczas zakładania własnej strony internetowej. Jest to połączenie klient-serwer realizowane według modelu TCP/IP.

Czasami zdarzyć się może, że połączenie FTP zostaje zablokowane przez firewall, czy to programowy, czy to sprzętowy. Trzeba wtedy odblokować odpowiedni port. Zazwyczaj jest to port 21. Jednak jeśli zamierzamy korzystać z dwustronnej transmisji otwórzmy dodatkowo port wyższy od 1024 – polecam końcowe, np 55535 bądź podobny.

Po utworzeniu konta FTP, np. na darmowych serwisach otrzymujemy login, hasło, adres serwera, port oraz czasami dodatkowe informacje, np. o trybie pasywnym. Tryb pasywny to tryb transmisji danych, który pozwala pominąć problemy firewalla. Wtedy też program sam otwiera port wyższy od 1024, powiedzmy port X, oraz dodatkowo otwiera port X+1. Nasz X przejmuje zadanie portu 21, a port X+1 portu transmisji danych.

CHMOD to uprawnienia dostępu do plików. Możemy zmienić uprawienia dostępu dla właściciela połączenia, dla danej grupy użytkowników lub dla wszystkich. Możliwości podobne do tych Windowsowskich: Zapis, Odczyt, Wykonanie(skryptów).

W dalszej części pokażemy dokładnie co i jak 🙂

 

Czego używamy?

Do zabawy z FTP potrzebujemy:

  • konto FTP, tutaj konto na www.cba.pl
  • dostęp do Internetu
  • klient FTP (odpowiedni program)

Jako, że dwie opcje są wiadome, to przy trzeciej można mieć problem. Jest multum programów dostępnych pod hasłem „klient FTP”. W tym poradniku opiszę konfigurację trzech z nich: FileZilla, FreeCommander, Total Commander. Tak więc łapiemy za kubek kawy i zapraszamy dalej!

 

FileZilla

FileZilla to program na licencji GPL. Jest to wieloplatformowy, wielojęzyczny klient FTP. Atutem programu jest możliwość pobierania, wstrzymywania i wznawiania pobieranego pliku z serwera

Główne okno programu prezentuje się następująco:

 

Połączyć się z naszym FTP możemy w dwojaki sposób: poprzez okno główne programu lub poprzez Menadżer stron.

Pierwsza opcja nie jest zbyt skomplikowana: wpisujemy nazwę serwera, login, hasło oraz numer portu i klikamy Szybkie łączenie:

 

Po poprawnym wypełnieniu wszystkich pól otrzymamy taki komunikat w oknie programu:

 

Konfiguracja poprzez Menadżer stron również nie jest zbyt skomplikowane. Uruchamiamy go poprzez Plik -> Menadżer stron bądź konfigurację klawiszy Ctrl + S

 

W nowo otwartym oknie wybieramy przycisk Nowy adres:

 

Wypełniamy pola według własnych danych, u mnie wygląda to następująco:

 

Jeśli nasze konto wymaga połączenia poprzez tryb pasywny wchodzimy jeszcze w zakładkę Ustawienia przesyłania i zmieniamy Tryb transferu na Pasywny:

Zamieszczanie plików odbywa się poprzez metodę Przeciągnij i upuść, z racji dwupanelowego menadżera plików – na jednym pliki naszego komputera na drugim FTP (jeśli korzystamy z jednego połączenia FTP i menadżera plików na naszym komputerze).

Zmiana atrybutów pliku w programie FileZilla jest również prosta. Wystarczy na interesującym nas pliku pliknąć Prawym Przyciskiem Myszy i wybrać Prawa pliku…:

 

W otwartym oknie pojawi nam się domyślny tryb ustawień po załadowaniu pliku. Jeśli na stronie nie mamy żadnych skryptów lub mamy i działają one poprawnie to zostawiamy to pole bez zmian. Jeśli jednak mamy problemy z czymś na naszej stronie, to najprawdopodobniej jest to kwestia ustawień. Wtedy najlepiej ustawić atrybut na 777 (wszystkie opcje zaznaczone) i sprawdzić efekt.

 

FreeCommander

Jest to bardziej menadżer plików z możliwością dodania konta FTP, ale z racji swojej funkcjonalności, języka polskiego i tego, że jest bezpłatny został również opisany (jest to mój ulubiony program, ale ciii!)

Główne okno programu wygląda… prosto:

 

Aby dodać konto FTP klikamy na ikonkę globusa z napisem FTP:

 

W otwartym oknie dwukrotnie klikamy na jedyną dostępną opcje – FTP nowe połączenie:

 

W otwartym oknie wpisujemy nasze dane:

 

Tryb pasywny połączenia jest domyślnie zaznaczony. Jeśli nasz serwer nie wymaga tej opcji, możemy ją wyłączyć w zakładce Przesyłanie

 

Po wypełnieniu okna nowego połączenia klikamy przycisk OK. Jeśli wszystko jest wypełnione poprawnie lewy menadżer powinien wyświetlać nam pliki na koncie FTP:

Zmiana uprawień do pliku odbywa się poprzez kliknięcie Prawym Przyciskiem Myszy na danym pliku i wybraniu opcji Właściwości bądź zaznaczeniu pliku i kliknięcia kombinacji klawiszy Alt+Enter:

 

Total Commander

Ostatni z programów opisywanych w tym artykule. Legenda, której nie trzeba przedstawiać. Program robiący to samo co poprzednicy, chyba najpopularniejszy program do połączeń FTP.

Po kliknięciu jednego wymaganego przez program (za każdym razem inny 😉 z trzech przycisków (dla wersji niezarejestrowanych) ukaże się okno główne:

 

Aby dodać konto FTP należy kliknąć ikonkę z napisem FTP w pasku narzędziowym programu:

 

W otwartym oknie wybieramy Nowe połączenie…:

 

I wypełniamy… :

 

Tutaj jak widzimy opcja trybu pasywnego nie jest schowana w zakładkach, wszystko konfigurujemy w jednej. Po wypełnieniu wymaganych pól klikamy OK:

 

Teraz zaznaczamy nasz wpis i klikamy Połącz:

 

Zmiana CHMOD jest dosyć kłopotliwa, mianowicie: zaznaczamy nasz plik Prawym przyciskiem myszy (kolor tekstu pliku zmieni się na czerwony), wybieramy zakładkę Pliki a następnie Zmień atrybuty:

Podsumowanie

Klient FTP jest bardzo przydatną rzeczą jeśli chcemy zaistnieć w Internecie, ale nie tylko. Może spełniać rolę własnego, prywatnego serwera plików czy kopii zapasowych ważnych dokumentów (zadbajmy o odpowiednie zabezpieczenie konta). Ja osobiście wykorzystuję darmowe konto FTP do umieszczania tam plików stworzonych na szkolnych komputerach – każdy wie jak z trwałością takich dokumentów. A tam mogę w każdej chwili połączyć się z serwerem i pobrać odpowiedni.

Dziękuję za poświęcony czas i zapraszam do komentarzy!