Krótka recenzja Laptopa Lenovo IdeaPad Z565
Przez Grzechu Dnia 18 Sie, 2011 O 02:06 PM | Kategorie HARDWARE, RECENZJE | Z 0 Komentarzami

Laptopy są mobilne oraz coraz bardziej wydajne, a wiele osób używa ich już zamiast komputera stacjonarnego. Dzięki życzliwości firmy Lenovo, mamy okazję przetestować jeden z ich produktów – laptop IdeaPad Z565. Zapraszam zatem do recenzji.

Obudowa

Obudowa laptopa została wykonana z plastiku. Jedynie wokół touchpada znajdziemy aluminium. Wykonanie urządzenia pozostawia wiele do życzenia. Łączenie elementów nie zostało wykonane w najlepszy sposób przez co na łączeniach elementów znajdują się ostre krawędzie. TouchPad został wykonany z chropowatego plastiku. Działa on bez zarzutów. Wymiary urządzenia to 37,7 mm (szerokośc) x 24,9 mm (głębokość) x 3,5 mm (wysokość).

W laptopie mamy do dyspozycji bogaty zestaw wejść/wyjść. Po lewej stronie znajdziemy gniazda ethernet, VGA, USB, eSata, HDMI oraz slot ExpressCard. Ciekawi mnie tu umieszczenie gniazd eSata oraz HDMI. Bardzo rzadko producenci decydują się na ich montowanie w laptopach z tej półki cenowej. Po prawej stronie umieszczono wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, USB oraz gniazdo zasilania. Dodatkowo jest tutaj też nagrywarka DVD R/RW DL. Z przodu umieszczono jedynie czytnik kart MMC, MS, MS pro, SD oraz xD. Jest tu również mały przełącznik za pomocą którego możemy włączyć lub wyłączyć moduł Wi-Fi.

Przyciski Power oraz Reset zostały umieszczone nad klawiaturą po lewej stronie. Pierwszy jest okrągły i duży, natomiast drugi jest mały i został umieszczony w sposób uniemożliwiający jego przypadkowe naduszenie.

Osprzęt

Urządzenie zostało wyposażone w 3-rdzeniowy procesor AMD Phenom N830 o taktowaniu 2.1 GHz, kartę graficzną AMD Radeon HD5470,  3GB pamięci DDR3 pracującej z taktowaniem 1066 MHz or5az dysk Seagate o pojemności 500GB. Specyfikacja sprawia, że urządzenie pochodzi ze średniego a nawet już niskiego segmentu. Ze standardowego wyposażenia laptop posiada moduł Wi-Fi 802.11 n, nagrywarkę DVD RW DL oraz czytnik kart pamięci (MMC, MS, MS PRO, SD oraz xD). Zamontowano tu również kamerkę która umożliwia nagrywanie filmików oraz robienie zdjęć.

Klawiatura nie tylko wygląda dobrze ale i jest wygodna. Niestety używanie klawiatury jest trochę głośne co niektórych może zniechęcić o zakupu tego laptopa. TouchPad został wykonany z chropowatego plastiku. Sprawuje się dobrze, ale przyciski zamieszczone koło niego muszą być wciskane pod odpowiednim kątem. Możliwe, że jest tak tylko w tym egzemplarzu, gdyż trafia on od testera do testera i niektóre jego elementy mogą być trochę zużyte.

Obraz

Komputer został wyposażony w błyszczący ekran o przekątnej 15″. Potrafi on wyświetlać obraz o maksymalnej rozdzielczości 1366 x 768. Oferuje on dosyć słabe kąty widzenia. Piksele są praktycznie nie widoczne, a matryca podświetlana jest równomiernie.

Głośniki

Laptop posiada specjalny system głośników który pozwala na wybranie ustawień przygotowanych by dźwięk w filmach i grach był jak najlepszy. Dźwięk jest czysty i w miarę głośny. Jak dla mnie (a często mam do czynienia z głośną muzyką) dźwięk jest jak najbardziej zadawalający.

Akumulator

W laptopie zastosowano akumulator o pojemności 4,3Ah. Pozwala on na niecałe 2 godziny pracy w trybie maksymalnej wydajności lub niecałe 3h w trybie oszczędzania energii. To bardzo mało. Dla porównania podobny akumulator został zamontowany w tablecie Samsung Galaxy Tab. Różnica jest taka, że w tablecie – w porównaniu do laptopa – znajdują się mobilny hardware, oraz mniejszy ekran.

Akcesoria

Wraz z laptopem dostajemy kabel zasilający składający się z dwóch odłączanych części:jednej podłączanej do komputera (wraz z transformatorem) a drugiej do gniazdka. Dodatkowo w wyposażeniu znajdziemy specjalne płyty z oprogramowaniem.

Usprawnienia

Warto również wspomnieć, że laptop został wyposażony w 4 specjalne, podświetlane, dotykowe przyciski. Po kolei zaczynając od lewej służą one do:

  1. włączenia lub wyłączenia dźwięku
  2. przełączenia trybu dźwięku
  3. wyciszenia wentylatorów poprzez zmniejszenie ich obrotów
  4. Zmiana trybu pracy laptopa

Oprogramowanie

Urządzenie posiada pre-instalowany system Windows 7 Home Premium. Znalazło się w nim bardzo dużo aplikacji zainstalowanych przez producenta w celu uprzyjemnienia korzystania z laptopa. Są programy takie jak:

  • Lenovo DirectShare
  • Lenovo ReadyComm 5
  • Lenovo VeriFace 3.6
  • Energy Management
  • Cyberlink Power2Go
  • Cyberlink YouCam

Większość z nich potrzebna jest do prawidłowego korzystania z laptopa. Przykładowo programy Cyberlink służą do obsługi kamerki oraz napędu, natomiast Energy Management zarządza energią spożywaną przez urządzenie.

Podsumowanie

Urządzenie należy do średniej półki cenowej – można go kupić już za 1999 zł (cena z portalu ceneo.pl). Jest to raczej urządzenie przeznaczone do sprzedaży w sklepach typu Media Markt. Już sobie wyobrażam te slogany: „Dysk 500 Giga! 3 Giga pamięci! Grafika 1 Giga!”. Bateria trzyma krótko, a ekran ma słabe kąty widzenia. Sytuacje nieco ratuje ilość pamięci (choć ma niskie taktowanie) oraz pojemność dysku. Nie zmienia to jednak faktu, że osoba która zna się na sprzęcie raczej nie wybrałaby tego urządzenia choć w tej cenie trudno jest znaleźć coś o wiele lepszego.

Laptopa mogę polecić jedynie osobom które szukają niezbyt drogiego, przenośnego urządzenia do przeglądania internetu, używania komunikatora czy grania w proste gry nie wymagające mocnego sprzętu.

 

Zapraszam do również do innych naszych recenzji:

Samsung Wave II

Fractal Design Core 3000

Samsung Galaxy Tab