Liczba komputerów „zombie” w Polsce rośnie
Przez Artus2007 Dnia 11 Kwi, 2011 O 07:10 PM | Kategorie Bez kategorii | Z 0 Komentarzami

Według ostatniego raportu firmy Symantec liczba komputerów „zombie” w Polsce wciąż rośnie. Do tego utrzymujemy się w ścisłej światowej czołówce – na liście EMEA zajmujemy czwarte miejsce, a na świecie miejsce ósme. Nasze komputery wciąż służą do wysyłania spamu, wirusów czy wyłudzania internetowych oszusty, a większość z nas o tym po prostu nie wie. Polacy nie mają więc się z czego cieszyć.

 

Komputer zombie to nic innego, jak maszyna, która jest kontrolowana przez internetowego przestępce, czyli inaczej cyberprzestępce. Osoba taka w chwili zainfekowania naszego komputera przejmuje nad nim kontrolę i wysyła niechciane wiadomości ,wirusy i inne podobne elementy. Statystyka naszego kraju nie wygląda najlepiej – w roku ubiegłym nasze komputery posłużyły do wysyłania ponad…i tu się nie zdziwcie…2 miliardów niechcianych wiadomości, czyli traktowanych jako zwykły spam. Oczywiście większa część z nas nie miała o tym zielonego pojęcia.

Symantec zaleca, a wręcz głęboko i świadomie namawia do procedur, które w bardzo znaczącym stopniu uniemożliwią lub utrudnią stworzenie z naszej maszyny komputera zombie. Do tych procedur należą między innymi:

* dbanie o aktualizacje systemu operacyjnego, programów i instalowaniu dostępnych poprawek,

* instalacja programu antywirusowego (najlepiej takiego, który oferują ochronę pcczty),

* nie klikanie pod żadnym pozorem w nieznane załączniki i wiadomości,

* regularne sprawdzania komputera pod kątem wirusów i oprogramowania szpiegującego,

 

Źródło: Symantec