Mouseless, konkurencja dla myszek!
Przez Admin Dnia 12 Gru, 2010 O 01:36 PM | Kategorie HARDWARE, NOWOŚCI | Z 0 Komentarzami

Opracowano urządzenie, które może w przyszłości zastąpić jakże popularną mysz komputerową. Mouseless to projekt opracowany przez badaczy z MIT wraz z grupą naukowców z Fluid Interfaces Group. Aby sterować kursorem na ekranie, wystarczy jedynie dłoń. Praca wyląda tak samo jak praca ze zwykłą myszką. Wykonujemy te same ruchy i gesty z jedną różnicą, że nie ma fizyczego urządzenia wskazującego pod ręką.

Jak to możliwe? Możliwe jest to dzięki kamerce internetowej oraz laserowi. Twórcami niewidzialnej myszy byli Pranav Mistry, Liyan Chang i Pattie Maes. Opracowali one wiązkęlasera emitującego światło o długości fali powyżej 780nm (podczerwień), który w interakcji z kamerką czułą na podczerwiń pozwala nam sterować kursorem.

Zmiany promieni lasera wywołanych przez dłoń oraz dane zmiany światła na dłoni emitowane przez laser, które rejestruje kamerka, są zbierane i przesyłane do komputera. Po ich przetworzeniu otrzymujemy porządany efekt. Jak twierdzą twórcy wykonanie prototypu Mouslessa wyniosło ich… 20$

Ta „nietypowa mysz” to bardzo ciekawy pomysł, który mógłby się przyjąć. Byłoby to dobre rozwiązanie dla posiadaczy laptopów, którzy nie przepadają za sterowaniem touchpadem. Możliwe że producenici zainteresują się Mouselessem i w niedalekiej przyszłości będzie on wbudowany w laptopy.