MWC 2011 – Czyli co nowego cz. 3
Przez Admin Dnia 15 Lut, 2011 O 02:16 PM | Kategorie HARDWARE, MOBILNE, NOWOŚCI | Z 0 Komentarzami

Aktualnie najczęściej wykorzystywanymi do napędzania urządzeń mobilnych są chipy od Nvidii czyli Tegra 2. Na trwających targach MWC, zostały pokazane także układy, które mogą zastąpić układy Nvidii.

Firma Qualcomm zaprezentowała układ, który będzie poważnym konkurentem dla wszystkich układów, które montowane są we wnętrzach tabletów i smartfonów. Pokazany Snapdragon to czterordzeniowy smok z taktowanie 2,5 GHz ! To nowa generacja układów Snapdragon, dedykowana jest nie tylko dla tabletów ponieważ, na rynek trafią także jedno i dwurdzeniowe procesory. Naza kodowa nowych układów to Krait, produkowane będą w technologi 28 nm oraz zawierać będą moduły tj. WiFi, GPS, Bluetooth, LTE czy radia FM.

To nie koniec niespodzianek. Układy będą także wspierać nagrywanie i odtwarzanie filmów w technologi 3D oraz łączność NFC (Near Field Communication). Nowe układy Snapdragon zwiększają wydajność urządzeń aż o 150 % w porównaniu do tych układów, z którymi korzystamy na aktualnie. Pobór prądu także został zmniejszony. Według podanych informacji, pobór energii zmniejszono aż o 65%

Dla tych procesorów nie będzie straszna grafika 3D, gdyż Krait będzie wyposażony w maksymalnie cztery procesory graficzne, dzięki czemu bez problemu poradzi sobie z technologią stereoskopową. Pierwsze testy rozpoczną się w połowie 2011 roku. Pierwszym testowanym modelem będzie MSM8960 (dwurdzeniowiec). MSM8930 (jednordzeniowy) oraz APQ8063 (czterordzeniowy) na rynek ma trafić dopiero w 2012 roku, lecz jest na co czekać.

Kolejnym z producentów prezentującym na targach MWC 2011 układy mobilne jest firma Marvell, która także pokazała swój układ dla urządzeń mobilnych. Może i nie nie jest to układ tak wydajny jak ten wyżej opisany ale producenci mieli inną koncepcję tworząc ten procesor. Mieli zamiar stworzyć układ, którego cena nie będzie duża a wydajność będzie imponująca.


PXA978 to procesor o taktowaniu 1,2 GHz wyprodukowany w technologi 40 nm. Operować będzie mógł na rynku gdzie dostępne są sieci 3G, UMTS i TS-SCDMA z HSPA. Wspierać będzie technologię 3D oraz odtwarzanie filmów w rozdzielczości Full HD (1080p). Nie zabraknie wsparcia dla łączności Wi-Fi 802.11n.

Do pokazu, firma Marvell stworzyła własną platformę opartą o system Android, która miała pokazać możliwości nowego układu. Platforma nosi nazwę Kinoma i zawiera 40 aplikacji oraz nową nakładkę na system. Sami zobaczcie jak to wygląda: