Nanotechnologia w łożyskach wentylatorów Spire
Przez michalinio22 Dnia 28 Cze, 2012 O 08:39 AM | Kategorie HARDWARE, NOWOŚCI | Z 2 komentarze

Spire przedstawia nową serię wentylatorów z precyzyjnym nano-ceramicznym łożyskiem. Wentylatory Spire z Nano-łożyskiem oferować będą cichą, niezawodną pracę. Ponadto producent zapewnia, że jest to trwałe rozwiązanie w najcięższych sytuacjach.

Tradycyjne wentylatory z łożyskami olejowymi mają szybki poziom zużycia w parze z stosunkowo krótką żywotnością. Takie łożyska można łatwo przegrzać, które w wyniku zakleszczenia wirnika. Wentylatory z łożyskami nano-ceramicznymi wykonane są głównie z proszku namo-cyrkonu i specjalnych nano-cząsteczek smaru co gwarantuje o wiele dłuższą żywotność wynoszącą ponad 70.000 godzin.

Nano-łożyska są znacznie cichsze od łożysk kulkowych (2-3dBA)  oraz są znacznie łatwiejsze w montażu. Kolejną zaletą jest konstrukcja samego łożyska, która może być o wiele mniejsza od standardowego dzięki czemu łopatki wentylatora mogę być większe. Niesie to ze sobą większą wydajność i możliwość produkowania modeli wolnoobrotowych. Spire wyposażył te modele  w miękkie rogi antywibracyjne, które można łatwo usunąć, jeżeli wymagany jest niestandardowy montaż. Na przykład przy montażu na frontowej części obudowy gdzie jest ograniczona przestrzeń, wystarczy tylko wyciągnąć gumowe narożniki i zamontować wentylator ze standardowymi wkrętami samo-gwintującymi. Wentylatory będą dostępne z automatyczną kontrolą obrotów PWM i/lub z diodami LED w kolorze niebieskim lub czerwonym.

Główne zalety Spire Nano-Bearing wentylatorów to:
Łożysko z materiałów nano-kompozytowych
Zmniejszony poziom tarcia
Niski poziom hałasu (mniej hałasu niż w przypadku łożyska kulkowego)
Obniżone napięcie na poziomie 3.8V
Nowy projekt wirnika wentylatora dla lepszego ciśnienia i przepływu powietrza
Dłuższą żywotność od 70.000 do 80.000 godzin
Łatwy demontaż wirnika  w celu wyczyszczenia z kurzu
Zdejmowane miękkie antywibracyjne narożniki (silikonowy gumowy materiał)
Wentylator może być stosowany jako nawiew na chłodzeniu CPU lub wentylator zasilacza.

Sugerowana cena producenta:
od 12,99 USD / EURO 9,95
Dostępność:
Pierwszy dostępny model Nano-Bearing  SP12025N7L4-B-PWM jest już dostępny w Holandii i Chinach.

 

Źródło: techpowerup.com