Nokia Lumia 925 zaprezentowana
Przez Dawid Dziurkowski Dnia 14 maja, 2013 O 02:04 PM | Kategorie HARDWARE, MOBILNE, NOWOŚCI, SOFTWARE | Z 1 komentarzem

Na zakończonej przed kilkoma godzinami konferencji Nokii w Londynie, miała miejsce prezentacja nowego modelu smartfona z rodziny Lumia, działającego pod kontrolą systemu Windows Phone 8. Czym tym razem chcą nas zaskoczyć Finowie? 

 Nokia-Lumia-925-smart-camera2

Nowa Lumia to przede wszystkim próba wyeliminowania największych bolączek poprzednika, a więc Lumii 920. 925-tka jest cieńsza (8,5 mm) i wykonana z aluminium, które nie tylko sprawia solidniejsze wrażenie, ale jest także lżejsze, co pozwoliło obniżyć wagę urządzenia do 139 gram (ubiegłoroczna Lumia 920 waży 163 gramy). Niestety urządzenie zostało także „wyszczuplone” o możliwość bezprzewodowego ładowania, które możliwe jest teraz jedynie przy użyciu dodatkowej nakładki na obudowę.

Pozostała część specyfikacji praktycznie nie uległa zmianie – na pokładzie znajdziemy dwurdzeniowy procesor Qualcomm MSM8960 1,5 GHz, 1 GB pamięci RAM, 16/32 GB pamięci wewnętrznej oraz 8,7 megapikselowy aparat OIS z podwójną diodą doświetlającą LED i możliwością nagrywania filmów Full HD. Za wyświetlanie obrazu odpowiedzialny jest 4,5-calowy ekran Amoled z technologią PureMotion HD+ i rozdzielczością 1280 x 768, tym razem pokryty szkłem Gorilla Glass 2. Nie zabrakło oczywiście całej gamy dodatków: żyroskopu, magnetometru i akcelerometru oraz technologii łączności: HSPA+, LTE, WiFi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 3.0, NFC, A-GPS i GLONASS.

Bez zmian, mimo mniejszego rozmiaru (127,5 x 70,5 x 8,5 mm) i wagi całego urządzenia, pozostała także bateria, której pojemność to 2000 mAh. Na początku urządzenie dostępne będzie w kolorach srebrnym i szarym, jednak znając politykę Nokii, gama kolorów zostanie w przyszłości zwiększona.

Nokia-Lumia-925-smart-camera

Do nowości należy zaliczyć także poszerzenie możliwości oprogramowania aparatu, m.in. o funkcję Best Shot, która pozwala wybrać najlepsze zdjęcie spośród 10-ciu ujęć wykonanych w krótkim odstępie czasu, a także o funkcję Action Shot, która łączy kilka zdjęć w jedno, tworząc ciekawy efekt spowolnienia czasu. Przedstawiciele Nokii zapowiedzieli, że za sprawą aktualizacji Amber, nowe funkcje będą dostępne także dla urządzeń, które już są obecne na rynku. Na ten moment nie podali jednak konkretniejszej daty aktualizacji niż „najbliższe wakacje”.

Cena Lumii 925 w momencie premiery będzie wynosić 469 Euro (610$), więc cena w naszym kraju nie powinna znacząco przekroczyć 2000 zł.

Nowy smartfon to na pewno krok w odpowiednim kierunku. Wyeliminowane zostały jedne z najpoważniejszych problemów poprzednich modeli, a więc duża waga i grubość urządzeń. Ciągle niestety nierozwiązany pozostaje problem niewystarczającej dostępności popularnych aplikacji oraz braki w samym systemie, jak np. mało efektywny system powiadomień. Jednak w tej kwestii, kluczową rolę odgrywa Microsoft i to z ich strony należy domagać się długo wyczekiwanych zmian. Nokia odrobiła swoje zadanie domowe na solidne 4 z plusem.

Źródło:  Nokia.com