Opera prezentuje nową wersję mobilnej przeglądarki
Przez Dawid Dziurkowski Dnia 26 Lut, 2013 O 09:33 PM | Kategorie MOBILNE, NOWOŚCI, SOFTWARE | Z 0 Komentarzami

Zwiedzający targi Mobile World Congress 2013 w Barcelonie mieli możliwość zobaczenia i przetestowania po raz pierwszy nowej wersji mobilnej przeglądarki Opera dla systemu Android, działającej na silniku WebKit.

opera11

Opera, w wersji na urządzenia pracujące pod kontrolą systemu Android, będzie pierwszym etapem  zapowiedzianej w połowie lutego br. całkowitej migracji Opery ze swojego autorskiego silnika Presto na silnik WebKit, który rozwijany jest na zasadach otwartego oprogramowania również przez  producentów innych przeglądarek, takich jak Google (Chrome) i Apple (Safari). 

W prezentowanej wersji, którą twórcy sami określają jako pre-beta, znaleźć możemy między innymi  znany z poprzednich wersji przeglądarki ekran Speed Dial, gdzie mamy możliwość szybkiego dostępu  do naszych ulubionych stron internetowych, które możemy teraz dodatkowo katalogować w folderach. Do dyspozycji użytkowników oddany zostanie także specjalny tryb przeglądania w którym treść stron zostaje skompresowana przez serwery Opery, co pozwala nam oszczędzić transfer danych oraz ułatwia surfowanie w internecie przy braku dostępu do szybszych łącz. Warto wspomnieć także  o zaawansowanej obsłudze HTML5, która powoli dobija się do miana standardu w przeglądarkach mobilnych, więc decyzja o jej implementacji nie powinna nikogo dziwić. 

W finalnej wersji przeglądarki mobilnej nie powinno także  zabraknąć takich funkcjonalności jak przeglądanie stron w zakładkach czy tryb prywatny, w którym na urządzenie nie jest zapisywana historia przeglądania, ani żadne inne ślady z naszej sesji w internecie. 

Nie mamy w tej chwili żadnych informacji o planowanej dacie premiery mobilnej Opery, która docelowo ma ukazać się na Androida i iOS. Na tę chwilę musimy zadowolić się jedynie zapewnieniami twórców, że aplikację będziemy mogli ściągnąć na nasze urządzenia w niedalekiej przyszłości.

Źródło: Softpedia.com