Piłka nożna bardziej „elektroniczna”
Przez ciastoman Dnia 11 Lip, 2012 O 01:58 PM | Kategorie Bez kategorii | Z 0 Komentarzami

Wszyscy jeszcze pamiętamy niedawne zmagania piłkarskich ekip na EURO 2012. Choć to zawodnicy mają głównie wpływ na przebieg spotkania, to nie bez znaczenia pozostaje rola arbitra, o czym boleśnie przekonała się drużyna Ukrainy. Aby położyć kres niektórym błędom, FIFA zwraca się ku nowoczesnej technologii.

FIFA

Do dzisiejszego dnia piłka nożna stanowi jeden z najmniej zelektronizowanych sportów drużynowych na świecie. Światowa federacja piłki nożnej już dawno rozważała wprowadzenie systemu, który automatycznie powiadamiałby kiedy piłka znajduję się w siatce. Technologie te nazwano GoalRef oraz Hawk Eye.

Hawk Eye jest techniką podobną, do tej stosowanej w tenisie. Sześć kamer jednocześnie obserwuje obszar bramki. Jeżeli wykryją piłkę, sygnały z urządzeń są składane w jeden obraz, po czym system decyduje czy zaliczyć gol czy odrzucić. Bardziej zaawansowaną techniką jest GoalRef. Jest to niewielki układ scalony umieszczony w piłce. Ma on możliwość bezprzewodowej łączności z systemem monitorującym oraz PDA którym będzie dysponował sędzia.

Choć FIFA zapewnia, że system będzie stosowany w spotkaniach międzynarodowych, to nie wiadomo z jakim odzewem spotka się wśród klubów piłkarskich. Jak dotąd użycie tej technologi zapowiada niemiecka Bundesliga. Testy mają się rozpocząć w następnym roku.

Obie te technologie rozwijane są przez duńską firmę Select która nazwała swój produkt iBall.

 Źródło: www.tomsguide.com