Poczuj się jak badacz polarny
Przez Admin Dnia 18 Lip, 2012 O 10:43 AM | Kategorie INTERNET, NOWOŚCI | Z 1 komentarzem

Zimą 1913 roku w jednej z brytyjskich gazet pojawiło się ogłoszenie o organizowanej wyprawie na Antarktydę, prawdopodobnie zamieszczone przez badacza polarnego Ernesta Shackletona. Brzmiało tak: „Poszukiwani mężczyźni na niebezpieczną wyprawę. Niskie wynagrodzenie, siarczysty mróz, wiele godzin w zupełnej ciemności. Powrót niepewny. Honor i uznanie w przypadku powodzenia wyprawy”. Choć samo ogłoszenie mogło budzić podejrzenia, opis wyprawy był jak najbardziej realny, o czym przekonali się Roald Amundsen, Robert Falcon Scott i Shackleton, którzy próbowali jako pierwsi stanąć na biegunie południowym.

Radioteleskop w stacji polarnej Amundsena-Scotta

We wrześniu 2010 roku udostepniliśmy pierwsze zdjęcia Street View z Antarktydy, dzięki którym użytkownicy z bardziej przyjaznych do zamieszkania miejsc mogli po raz pierwszy podejrzeć pingwiny zamieszkujące ten kontynent. Dziś przekazujemy kolejne panoramiczne zdjęcia historycznych miejsc na Antarktydzie, które teraz możesz zwiedzić bez wychodzenia z domu. Znajdziesz je na stronie projektu World Wonders (Cuda Świata), gdzie możesz też dowiedzieć się więcej o historii wypraw na biegun południowy.

Dzięki współpracy z Polar Geospatial Center przy Uniwersytecie Minnesota oraz New Zealand Antarctic Heritage Trust wzbogaciliśmy naszą kolekcję panoramicznych zdjęć z Antarktydy w formacie 360 stopni między innymi o zdjęcia radioteleskopu w stacji Amundsena-Scotta, chaty Shackletona, chaty Scotta i lęgowiska pingwinów Adelie na Cape Royds.

Dzięki tej technologii możesz teraz zwiedzić takie miejsca jak chata Shackletona (na zdjęciu powyżej) oraz inne drewniane budynki na Antarktydzie, które kiedyś służyły jako baza i punkt początkowy wypraw polarnych. Zaprojektowano je tak, aby wytrzymały trudne warunki atmosferyczne przez okres kilku lat. Zaskakujące jest to, że w ciągu stu lat, jakie upłynęły od tamtego czasu, zabudowania te nie uległy żadnemu uszkodzeniu a w środku można nadal zobaczyć dobrze zachowane jedzenie, lekarstwa i różne elementy sprzętu potrzebnego podczas wypraw. Teraz miejsca te możesz łatwo zwiedzić i dzięki temu lepiej poznać życie polarników, którzy w takich chatach jak ta powyżej spędzali kilka długich miesięcy.

Nowe zdjęcia zostały wykonane lekkim aparatem wyposażonym w statyw i obiektyw typu „rybie oko”, który często wykorzystuje się do robienia zdjęć w programie Business Photos. Wybraliśmy to rozwiązanie ze względu na jego niezawodność, prostotę i możliwość użycia w klimacie antarktycznym (nasze trójkołowce Street View byłyby mało przydatne na śniegu…).

Celem tych starań jest dostarczenie naukowcom i entuzjastom podróżowania (lub pingwinów) z całego świata wysokiej rozdzielczości dokumentacji tych ważnych historycznie miejsc. Dzięki udostępnionym zdjęciom uczniowie z najodleglejszych szkół mogą określać wielkość kolonii pingwinów na wyspie Snow Hill, a geolodzy z drugiego końca świata mogą badać warstwy osadowe w Suchych Dolinach, nie odchodząc od swojego biurka. Zapraszamy do odwiedzenia Antarktydy bez grubych czapek i zimowych butów.

Informacja Prasowa

  • zra

    To nic. Ostatnio odnawiałem (do kolekcji) stary komputer, który przechowywany był w przydomowej szklarni. Czułem się jak badacz w egzotycznej, nietkniętej przez człowieka dżungli. I to zarówno flora jak i fauna w środku.