Podkręcanie karty graficznej – Łatwiejsze niż myślisz
Przez Grzechu Dnia 22 Cze, 2011 O 08:10 AM | Kategorie HARDWARE | Z 1 komentarzem

Przetaktowywanie (ang. overclocking, potocznie podkręcanie) – zwiększanie szybkości pracy (zwiększenie taktowania zegara) i wydajności karty graficznej za pomocą odpowiedniego oprogramowania lub zmiany pewnych ustawień BIOS-u. W skrócie oznacza to, że karta działa „szybciej”, czyli możemy uzyskać większą wydajność w grach.

Uwaga! Zaznaczam, że istnieje możliwość uszkodzenia sprzętu i nie biorę odpowiedzialności za efekty waszej pracy.

Sposoby Podkręcania

Istnieje kilka sposobów przetaktowywania karty graficznej:

   1. Zmiana ustawień z poziomu Biosu płyty głównej.

 

   2. Zmiana ustawień z poziomu Biosu karty graficznej.

 

  3. Zmiana ustawień z poziomu oprogramowania dostępnego w internecie.

Pisałem ten artykuł z myślą o średnio-zaawansowanych użytkowanikach komputera, dlatego opiszę tylko opcję 3.

Potrzebne oprogramowanie

EVGA Precision (podkręcanie układu) – Pobierz
GPU-Z (obserwowanie temperatur) – Pobierz
OCCT (testowanie sprawności podkręconego układu) – Pobierz

Pilne uwagi

Podczas zwiększania taktowań, rośnie także temperatura układu graficznego oraz pamięci. Istnieje więc ryzyko uszkodzenia sprzętu poprzez jego zbytnie nagrzanie. Oczywiście chcemy tego uniknąć dlatego podczas podkręcania cały czas obserwujemy temperatury oraz testujemy jej zachowanie w różnych programach.

Przygotowanie aplikacji

Na początek przygotujemy sobie miejsce pracy. Zaczynamy od programu GPU-Z. W głównym oknie klikamy w zakładkę „Sensors”.

Obrazek

Ukaże nam się lista aktualnych zegarów (1), temperatur (2), użycia zasobów karty (3) oraz prędkość obrotów wentylatora na chłodzeniu (4).

Obrazek

Kolejnym krokiem jest uruchomienie aplikacji EVGA Precision. To w niej będzie odbywała się cała zabawa w zwiększanie taktowania. Okna obu aplikacji ustawiamy tak by były całe widoczne a obok uruchamiamy 3 program – OCCT. Posłuży on do obciążenia układu i sprawdzenia działania karty na nowych ustawieniach.

Obrazek

Podkręcanie

Sama procedura jest bardzo prosta. W programie EVGA Precision klikamy na przycisk „Link”.
Od teraz taktowanie Shaderów (1) będzie szło w górę razem z zegarem procesora graficznego (2).

Obrazek

Zaczynamy od podwyższenia „CORE CLOCK” o 5 MHz a „MEMORY CLOCK” o 10MHz. Po tej operacji klikamy na „APPLY”. Następnie w programie OCCT wybieramy po lewej stronie zakładkę „GPU: OCCT” (1). Nie pozostaje nam nic innego jak kliknąć w duży zielony przycisk „ON” (2).

Obrazek

Czekamy ok. 5 minut i jeżeli nie wystąpi żaden niepokojący incydent (restart lub zawieszenie się komputera, artefakty) wracamy do programu firmy EVGA i łopatologicznie powtarzamy całą czynność. W czasie testowania mogą wystąpić wypisane w poprzednim zdaniu nieprawidłowości. Należy wtedy wrócić do poprzednich stabilnych ustawień. Można jeszcze trochę pokombinować podwyższając zegary mniejszymi krokami aż do uzyskania maksymalnych wartości. Oczywiście cały czas obserwujemy temperatury. Jeżeli podczas testowania wystąpią temperatury powyżej 80°C a chłodzenie naszej karty to model referencyjny – należy obniżyć taktowania do takich, na których występują dopuszczalne temperatury. Używanie karty w wysokich temperaturach nie jest zalecane a wręcz przeciwnie – jest odradzane. Oczywiście każdy robi to na własną odpowiedzialność.

Ostatnie poprawki

Po uzyskaniu maksymalnych wartości należy jeszcze przeprowadzić dodatkowe testy stabilności. W tym celu można użyć wielu aplikacji jednak wg. mnie wystarczą dwie. Wyżej użyty OCCT – tym razem jednak przez pełną godzinę oraz 3dmark06 – ustawienia standardowe, wszystkie dostępne opcje.

Podsumowanie i wyniki

Wg. danych z internetu dzięki przetaktowywaniu karty graficznej możemy uzyskać od 1-40 procentowego wzrostu wydajności w grach i benchmarkach. Zadowalająca wartość to około 15% w benchmarkach. Osobiście udało mi się wykręcić 720MHz (standardowo 575MHz – 25% wyższy wynik) na rdzeniu, pamięci poszły na 918MHz (800MHz – 14,75%) a shadery osiągneły pułap 1728MHz (1375MHz – 25%).

Obrazek

Jak widać nie użyłem opcji równoległego podkręcania procesora i shaderów. Jest to poradnik głównie dla początkujących dlatego zdecydowałem że nie będę zagłębiać się aż tak dokładnie. Mam nadzieje że wszystko napisane zostało wystarczająco przejrzyście i każdy chętny poradzi sobie z tym „wyzwaniem”.

Życzę niskich temperatur i wysokich zegarów.

Pozdrawiam
Grzechu

 • dawidojdek

  Witam 😀 posiadam asusa g751jt z karta graficzna geforce gtx 970m. Mialem zainstalowany program gpu tweak. Troche poczytalem w internecie o co chodzi w OC GPU . Za pierwszym razem gpu tweak dzialal bez problemu…..moglem zmieniac taktowanie rdzenia itd…. Po paru dniach chcialem znowu troszke podkrecic taktowanie ale nie moglem… Moze w miedzy czasie cos wylaczylem badz zrobilem nie tak…..mianowicie chodzi mi o to ze w gpu tweak suwaki do podkrecania gpu clock i memory clock sa wylaczane tzn nie moge ich wogole przesuwac….taki sam problem mam w msi afterburner, gigabyte oc guru, riva turner, trixx , evga precision X itd. W ustawieniach programu wszystko niby mam dobrze ustawiane, a jak pisalem za 1 razem przed paroma dniami moglem normalnie przesuwac suwaki …. Wiec wie moze ktos o co chodzi?? Gdzie i co mam zmienic badz odblokowac zeby programy mi dzialaly bo we wszystkich jest ten sam problem :(