Policz, ile Cię będzie kosztować drukarka
Przez Admin Dnia 26 Kwi, 2011 O 02:09 PM | Kategorie NOWOŚCI | Z 3 Komentarzami

Przy zakupie drukarki wielu ludzi kieruje się ceną samego urządzenia zapominając o kosztach jego użytkowania. Wymiana tuszu może się wówczas okazać finansową katastrofą. Jak policzyć wydatki na drukarkę w dłuższym terminie?

Jednym z podstawowych kryteriów przy wyborze drukarki jest jej cena. Nie odzwierciedla ona jednak rzeczywistych wydatków, jakie będzie musiał ponieść nabywca w dłuższym terminie. Producenci drukarek często rekompensują sobie niską cenę znakomitego urządzenia bardzo wysokim kosztem tuszu potrzebnego do korzystania z niego. Konsumenci, nieświadomi przyszłych wydatków, decydują się więc na tanią i dobrą drukarkę, a potem nie wierzą własnym oczom, gdy przychodzi moment wymiany kartridża.

O prostej metodzie liczenia całkowitego kosztu zakupu i korzystania z drukarki mówi Dariusz Hartmann, właściciel sklepu z tuszami i zamiennikami www.e-atramenty.pl. Po zastosowaniu poniższych wyliczeń na pewno nie zaskoczy nikogo cena wymiany kartridża z tuszem.

Pomyśl ile stron drukujesz tygodniowo

Aby dowiedzieć się jak szybko skończy się tusz, zastanów się ile stron średnio drukujesz w ciągu tygodnia. Na potrzeby naszego wyliczenia przyjmiemy, że będzie ich 20.

Sprawdź ile stron jest w stanie wydrukować dany kartridż

Producent zazwyczaj umieszcza tę informację na opakowaniu lub w instrukcji obsługi drukarki. Liczba ta odnosi się do pełnych stron niesformatowanego tekstu. Załóżmy w wyliczeniu, że nasz kartridż będzie w stanie wydrukować 250 stron.

Wylicz długoterminowe użycie

Pomnóż liczbę stron drukowanych w tygodniu przez ilość tygodni w ciągu dłuższego okresu użytkowania, np. roku (20×52=1040). Otrzymany wynik to ilość wydrukowanych przez dwanaście miesięcy stron. Podziel wynik przez ilość stron, jakie można wydrukować przy pomocy jednego kartridża (250). W naszym przypadku konieczny będzie zakup pięciu kartridżów.

Określ koszty

W zależności od tego, czy będziemy korzystać z tuszu oryginalnego, czy z zamiennika, koszt jednego kartridża może być bardzo różny. Do prawie każdej drukarki można znaleźć oba rodzaje, a różnica w cenie między nimi może wynosić nawet kilkadziesiąt złotych. Po wybraniu tuszu oryginalnego lub zamiennika, sprawdzamy jego cenę i mnożymy ją przez 5 (tyle kartridżów zużywamy w rok). Zakładając, że wybraliśmy zamiennik, który kosztuje 50 zł, w dwanaście miesięcy koszt użytkowania drukarki wyniesie 250zł. W przypadku tuszu oryginalnego, o cenie 80 zł, będzie to już 400 zł.

Uzyskany wynik sumujemy z ceną drukarki. Zazwyczaj producent daje dwa lata gwarancji, ale całkowity koszt można policzyć dla przewidywanego okresu użytkowania drukarki, który często przekracza okres gwarancyjny.

 

Informacja prasowa, Aleksander Skałka, Benhauer

  • http://mpilecki.xaa.pl/ Michał Pilecki

    Sama prawda tutaj jest napisana. Ja mam dobrą drukarkę, ale tusz dużo do niej kosztuje, teraz wiem jak wyliczyć wszystko przy następnym kupnie drukarki, o ile ta którą teraz mam się rozwali 😀

  • http://newskomp.pl Artus2007

    Bardzo dobrze napisany artykuł. Warto zastanowić się, jaką wybieramy drukarkę. Często wychodzi tak, że kupno samych tuszy kosztuje tyle, co nowa drukarka.

  • Marcin Bakiewicz

    W firmie sprawdza się uniwersalność, mam na oku HP Officejet Pro X spore możliwości to all in one do tego najszybszy druk 70 stron w minutę robi wrażenie a w eksploatacji tańsza niż laser.