Ponad dekadę później – GTA2
Przez Piotr Juchniewicz Dnia 29 Sty, 2012 O 05:09 PM | Kategorie GRY | Z 4 Komentarzami

Cóż, artykuły o grach retro są aktualnie na „topie”, więc jak mogłoby zabraknąć tego typu tekstu na NewsKompie? Tym bardziej, że rozchodzi się o jedną z najlepszych gier wszech czasów, Grand Theft Auto II. Druga odsłona tej wyśmienitej sand-boxowej serii urzekła tysiące graczy na całym świecie genialnymi misjami, niezłą grafiką 2D oraz sporymi mapami.

Zaczynamy jako podrzędny gangster, by wspiąć się – wykonując szereg skomplikowanych zleceń od mafijnych donów – na sam szczyt tej niechlubnej drabiny. A praca bandziora to ciężki kawałek chleba.. Przykładem finezyjności scenarzystów jest kontrowersyjna misja, którą przyszło nam wykonać dla Ruskiej Mafii. Mowa tu naturalnie o bezlitosnym przerabianiu wrogów na hot-dogi, przez które każdy szanujący się gracz winien przebrnąć.

Nawet teraz tytuł cieszy i zapewnia wiele frajdy, a wszystko to dzięki niebanalnemu łamaniu konwenansów przez twórców gry i wciąż cieszącej oko grafice. Wprawdzie jesteśmy już dawno po premierze Grand Theft Auto IV, a zapowiedziano już piątą część tej wyśmienitej serii, ale i stara dwójka zdecydowanie daje radę…

Oprócz fantastycznej zabawy w trybie single-player gracz mógł spróbować swych sił przeciwko innym graczom w trybie rozgrywki wieloosobowej. Zaraz, zaraz.. Dlaczego piszę w czasie przeszłym? Przecież scena GTA2 MultiPlayer nadal istnieje! Pragnę dodać, że Polacy przyczyniają się do jej rozrostu, a właściwie to wręcz sami ją tworzą. Nie będę nikogo okłamywał – szczyt aktywności polskiej sceny mamy już za sobą, ale jestem pewien, że jedynym powodem tej sytuacji jest  brak wiedzy graczy o jej istnieniu.

Przyjrzyjmy się zatem trybom gry wieloosobowej. Rockstar wyróżnił trzy rodzaje rozgrywki: Frag Game, Points Game i Tag Game. Mało? Ha, zapominasz o kreatywności Polaków. Za przykład posłuży chociażby mapa stworzona przez jednego z najbardziej znanych graczy, a przy okazji administratora forum GTATwo.fora.pl (to tutaj właśnie rozwinęła się scena GTA2 MultiPlayer), Kamila o wdzięcznej nazwie Race Adventures. Był to swoisty przełom w historii wieloosobowego trybu gry – mapa była jedną z pierwszych „wyścigowych” wykorzystujących tryb Points Game. Warto również wspomnieć o torze F1 oskryptowanym tak, by wykorzystywał zbudowane na trasie pit-stopy i naliczał okrążenia. Istotną funkję w procesie rozwoju społeczności pełni coroczny turniej GTA2 MP gangów, a także 1v1. Organizowane są też turnieje okolicznościowe – przykładem może być turniej na kolejną rocznicę istnienia forum, a te pojawiło się w sieci w roku 2006 – rok po udostępnieniu przez studio Rockastar pierwszych dwóch części gry całkowicie za darmo. Ciągle mało, mówisz? Wejdź do gry i zobacz, że możliwości jest O G R O M.

Jeśli nadal jesteście sceptycznie nastawieni do sceny – przeczytajcie co do powiedzenia na jej temat mają gracze.

Pierwszy na ten temat wypowiedział się Łysy – ceniony i lubiany gracz wśród społeczności GTATwo.

(Łysy, 18.01.2012r.)
„Karierę” zaczynałem w innych klanach, jednak od początku mojej przygody z drużynowym GTA2 chciałem być w Yakuzie. Przyciągnęła mnie tam tradycja klanu i osoby, jakie wtedy go reprezentowały, chodzi mi głównie o Bita, Kamila i Tyrana – czołówkę graczy tamtych czasów, dzisiaj w klanie trzyma mnie fakt, że to w jego barwach udało mi się zdobyć Drużynowe Mistrzostwo Polski, poza tym darzę ten klan sporym sentymentem.

Z punktu widzenia „szarego gracza” zmiana administracji nie wpłynęła znacząco na sprawy związanie z rozgrywkami itp. Razor wniósł trochę świeżości na forum, co moim zdaniem wyszło na plus. On również jest autorem kilku świetnych map, które urozmaiciły nam zabawę z GTA2.

Mimo, że gra jest leciwa, nadal warto spróbować sił w trybie MP. Gwarantuje on wyśmienitą zabawę, a różnorodność map i skryptów spowoduje, że poświęcicie tej grze sporo czasu.


Swoje trzy grosze dorzucili także Kamelot i Derwisz, “posłuchajcie”:

(Kamelot, 18.01.2012r.)
Myślę, że polską scenę GTA2 można określić jednym słowem – ewenement. Gra, która od 1999 pozostaje praktycznie niezmienna, jeszcze kilka lat temu, posiadała prężną i rozwijającą się społeczność, która wciąż czerpała radość rogrywki, a to wszystko przy praktycznie zerowej reklamie produktu. Niestety, kolejni gracze nie napływali, a starzy wyjadacze po prostu odchodzili. Ja pojawiłem się na scenie w styczniu 2007, w okresie największego rozrostu sceny. Forum i Game Hunter tętniły życiem, klany były aktywne, sparingi były rozgrywane bardzo często.

Gra dawała mi naprawdę sporo radości. Mnóstwo emocji przynosiła również rywalizacja między klanami. Emocje, jakie towarzyszyły nam podczas finału II Turnieju Gangów naprawdę były niesamowite,oraz mimo że wtedy przegraliśmy, jest to wydarzenie które naprawdę mocno zapadło mi w pamięci. Kręcono również mnóstwo filmów, a gracze prześcigali się w coraz lepszych, efektowniejszych akcjach oraz lepszym montażu. Co chwile powstawały nowe produkcje mapmakerów, które nieraz nadawały grze zupełnie inne oblicze. Niestety, graczy jest coraz mniej, a scena już dawno utraciła dawny impet, nowych produkcji także mniej, a gracze nie mają już tej energii. Na pewno jednak warto dołączyć do naszej społeczności – bo myślę, że nawet niezbyt duży napływ nowych graczy może przywrócić scenie dawny blask, a samym graczom wiele emocji i zabawy.

(Derwisz, 18.01.2012r.)
Społeczność Grand Theft Auto 2 jest trochę inna od większości innych gier, bo w okresie największego rozwoju, czyli lata 2006-2008 graczy była wystarczająca ilość do gry, ale nie było ich za dużo. Dzięki temu ta społeczność była ze sobą bardziej zżyta, każdy każdego znał i dzięki temu wszyscy lepiej się dogadywali. Nie tak jak w innych grach, że znasz ludzi tylko ze swojego klanu.

Cóż… Mogę tylko dodać jedno – łapcie za klawiatury, podłączajcie się do GameHuntera i pokażcie, że to grywalność jest w grach sprawą najistotniejszą. Wielce dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego artykułu, a także całej społeczności GTATwo.

 • Derwisz

  taaak, pozdrawia Derwisz,
  w razie pytań proszę o kontakt: gg 61099889

 • Rejzor

  łezka się kręci :<

 • Zbigz

  Super. Mam nadzieję że większość graczy wróci do klasyki. Super, podoba mi się cała sceneria tej gry multi Pozdrawiam.

 • Gtrix06

  Ponad 6 lat w to gram. Nie to żebym był miłośnikiem monotonii tylko po prostu czuję ten klimat. Przez te 6 lat wiele się działo, dużo nowych map powstało. Jednym słowem multiplayer GTA2 nie stał w miejscu, tylko ewoluował. Mi też się łezka kręci, ale z powodu map z serii Race Adventures, które stworzyłem. Są bardzo popularne, więc pożądane by było kontynuować, ale weny mi brakuje. Natomiast weny do gry nigdy nie zabraknie.
  Pozdrawiam,
  Kamil.