Raport: Bezpieczeństwo w internecie
Przez Artus2007 Dnia 29 Mar, 2011 O 04:21 PM | Kategorie NOWOŚCI | Z 0 Komentarzami

To był punkt zwrotny w dziedzinie sieciowych zagrożeń. Okazało sie, ze ubiegły rok to wyraźny spadek zainteresowania cyberprzestępców systemem operacyjnym Microsoftu. Na celownik – jak pisze należący do Grupy Money.pl portal Interaktywnie.com w swoim raporcie poświęconym bezpieczeństwu w internecie – biorą juz coraz częściej inne systemy operacyjne. Zwłaszcza te, w które wyposażone są smartfony i tablety.W sieci nie jest wcale radykalnie bezpieczniej. Wręcz przeciwnie, wyścig przestępców z producentami zabezpieczeń trwa w najlepsze. Przenosi się na produkty Adobe i Apple. Zwłaszcza Safari, QuickTime i iTunes. Efekt jest taki, ze choć paradoksalnie liczba nowych, złośliwych programów, jakie w ubiegłym roku udało sie wytropić analitykom Kaspersky Labs, spadła wyraźnie z około 15 milionów rok wcześniej, do około 13 milionów, to łączna liczba odnotowanych ataków była rekordowa i przekroczyła 1,5 mili arda. 

Konie trojańskie to zdecydowany zwycięzca rankingu złośliwego oprogramowania, jakie w ubiegłym roku dało się we znaki posiadaczom komputerów zostały konie trojańskie. Z analiz przeprowadzonych przez laboratoria PandaLabs wynika, ze atakowały one nasze komputery dwukrotnie częściej niż „tradycyjne” wirusy.

Rok 2010 był przełomowy pod jeszcze jednym względem. Pierwszy raz w historii internetu spadła globalna ilość spamu. Oczywiście – jak podkreślają autorzy raportu – nie wszędzie, bo w krajach bogatych ten proceder kwitnie w najlepsze, jednak w skali całego świata i to narzędzie e-oszustów wydaje się być w odwrocie.

Co czeka nas ze strony internetowych przestępców w najbliższych miesiącach? Największe firmy zajmujące się bezpieczeństwem w sieci są zgodne w prognozach: będzie coraz gorzej. Ten rok, zdaniem cytowanych przez Interaktywnie.com ekspertów, stać będzie pod znakiem lawinowego wzrostu zagrożenia dla korzystających z internetu produktów Apple oraz tych działających pod kontrola systemu Android, autorstwa Google. W czołówce nadal plasować sie beda media społecznościowe. W mysl prawidłowosci, że miliony użytkowników, to miliony potencjalnych ofiar.

 

Pełny raport do pobrania w PDF na stronie:
http://interaktywnie.com/biznes/artykuly/raporty-interaktywnie-com/bezpieczenstwo-w-internecie-raport-interaktywnie-com-19731