Recenzja tabletu HTC Flyer
Przez Admin Dnia 15 Wrz, 2011 O 10:54 AM | Kategorie HARDWARE, NOWOŚCI, RECENZJE | Z 1 komentarzem

Po 7 – calowym Galaxy Tabie przyszedł czas na recenzje kolejnego, również 7 – calowego tabletu – HTC Flyer’a. Zdania na temat urządzeń z takimi wyświetlaczami są podzielone. Jedni twierdzą, że 7 – calówki są za małe by komfortowo korzystać z Internetu, są przerośniętymi smartfonami ze smartfonowym systemem inni zaś, że średnio nadają się od e-booków czy e-magazynów a surfowanie po Internecie jest znośne. HTC jednak wypuściła na rynek swoją „siedmiocalówkę” pokazując, że tablety z takimi wyświetlaczami mają sens i mogą być przydatne bardziej niż 10-calowe urządzenia. Więc do czego mogą się przydać? Zapraszamy do lektury.

Zawartość pudełka

HTC Flyer zapakowny został w kartonowe pudeło. Znajdziemy w niem oczywiście tablet, ładowarkę, słuchawki, kabel do komunikacji z komputerem oraz bardzo dobre wymyślony przez HTC – Rysik. Oprócz urządzenia oraz akcesorii, w pudełku (według informacji na opakowaniu) powinien znaleźć się pokrowiec, lecz go tam nie znaleźliśmy

 

Specyfikacja

7 – calowy HTC Flyer został wyposażony w jednordzeniowy układ Qualcomm Snapdragon MSM8255, który pracuje z cześtotliwością 1,5 GHz. Za wyświetlanie grafiki opowiada procesor graficzny Adreno 205, który nie ma problemu z wyświetlaniem licznych animacji jakie znajdziemy w nakładce na system Android 2.3 –  HTC Sense w wersji 3.0. Tablet, posiada 1 GB pamięci operacyjnej RAM oraz 32 GB wolnej przestreni na nasze dane. Pamieć masową możemy rozbudować o kolejne 32 GB za pomocą karty microSD. Zostałay tu także zamontowane dwie kamery, 5 Mpx z tyłu i 1,3 Mpx z przodu do wideorozmów. Nie mogło zabraknąć modułu Wi-Fi, Bluetooth w wersji 3.0, GPS-a oraz pewnego zestawu czujników. Testowany przez nas model posiada także, możliwość komunikacji za pomocą 3G. Pełna specyfikacja wygląda następująco.

Wymiary 195,4 x 122 x 13,2 mm
aga 420 g
 
System operacyjny Android 2.3
HTC Sense
Wyświetlacz » 7”, LCD
» 1024 x 600 px
» multitouch
Procesor główny 1,5 GHz
jednordzeniowy
Qualcomm Snapdragon MSM8255
Grafika Adreno 205
Pamięc operacyjna 1 GB
Pamięc masowa 32 GB
 
Slot kart microSD TAK (max. 32 GB)
Wbudowane kamerki » 5 Mpx (tył)
» 1,3 Mpx (przód)
» nagrywanie 1280×720 px
Bateria 4000 mAh
Komunikacja » Wi-Fi
802.11 b/g/n
» GSM
» GPRS
» EDGE
» HSPA
» WCDMA
» Bluetooth 3.0
Złącza » słuchawkowe
» micro USB
Dodatkowe funkcje » akcelerometr
» kompas cyfrowy
» czujnik oświetlenia
» GPS
» DLNA
» dwa mikrofony
» głośniki stereo

 

Obudowa

Wnętrze tabletu została zamknięta w obudowie o wymiarach 195,4 x 122 x 13,2 mm. Porównują go do swojego konkurenta Samsung’a Galaxy Tab’a, Flyer jest zaledwie o 1,8 mm grubszy i cięży o 40g. Cała obudowa ma nieco zaokrąglony kształt, dzięki czemu tablet pewniej  i przyjemniej leży w dłoni niż Galaxy Tab. Nawet z przodu urządzenia wyraźnie widać, że wyświetlacz jest nieco niżej niż boczne krawędzie Flyera. To powoduje, że tablet nam się nie wyślizgnie a trzymanie go jedną ręką nie sprawia kłopotów.

 

Firma HTC jest znana z tego, że ich urządzania są bardzo dobrze wykonane i z dobrych materiałów. Flyer, podobnie jak smartfony HTC został wykonany z aluminium, które zostało wycięte z jednego kawałka. Na tyle Flyer-a umiejscowione zostały głośniki stereo oraz logo producenta. Z tyłu, znajdziemy również plastik, które pokrywają  spód i  górę, tylnej części obudowy. Górna część, po demontażu daje nam dostęp do karty SIM oraz slotu microSD. Zdejmowanie plastikowej pokrywy nie jest wcale łatwe i przyjemnie. Przez nie uwagę, można połamać zatrzaski a z czasem plastik, po wielokrotnym demontażu, może się nieco obluzować co może irytować. U góry znajdziemy także, przycisk do włączania i wyłączania urządzenia oraz wejście na słuchawki.

Dolna, plastikowa część obudowy ma charakterystyczne wybrzuszenie dzięki czemu, HTC Flyer dobrze się trzymai. Na spodzie urządzania znajdziemy port microUSB do komunikacji z komputerem lub podłączenia ładowarki sieciowej.

Po prawej stonie tabletu (jeżeli go trzymamy w pozycji pionowej) znajdziemy przyciski do zwiększania i zmieszania głośności powiadomień. Niestety, przyciski chodź ładnie wyglądają, są obluzowane i obijając się o aluminiową obudowę wydają dźwięk niczym grzechotka dla dzieci. Widoczne są tu także, otwory na mikrofon.

Z przodu znajduje się nic innego jak 7 – calowy wyświetlacz, kamerka do wideorozmów, czujnik natężenia światła oraz dotykowe przyciski funkcjonalne, które są dostępne zarówno w pozycjo pionowej jak i w poziomej. To bardzo ułatwia korzystanie z tabletu. Przycisków tych jest cztery, pozwalają one na powrót do pulpitu, otworzenie menu kontekstowego, powrót do poprzedniego miejsca oraz to co wyróżnia HTC Flyer-a z pośród innych siedmiocalówek – dostęp do menu rysika ale o tym później.

Wyświetlacz

Wyświetlacz nie zachwyca.  Podobnie jak Tab, HTC Flyer posiada multidotykowy, 7 – calowy ekran LCD o panoramicznych proporcjach, zdolny wyświetlić obraz o rozdzielczości 1024 x 600 px. Jak na ekran o przekątnej 7-cali w zupełności to wystarcza. Wyświetlacz dobrze odwzorowuje kolory i ma dobrą jasność. Niestety, jego szyba ochronna ma zdolność do odbijania promieni słonecznych, więc korzystanie z niego na powietrzu może być utrudnione. W słoneczny dzień oprócz odcisków palców które, pozostają na szybie trudno będzie zobaczyć coś więcej. Jeżeli chodzi o reagowanie na dotyk, to Flyer nie ma z tym kłopotów. Wystarczy najmniejszy dotyk by urządzanie zareagowało.

Jeżeli dobrze się przyjrzymy „pod słońce” i wyłączymy tablet, można zobaczyć liczne kropki i inne elementy wyświetlacza. Prawdopodobnie są to elementy które, wykorzystuje się podczas korzystania z autorskiego rysika HTC.

Bateria

HTC Flyer z baterią o pojemności 4000 mAh uzyskuje przyzwoity wynik. Z jasnością ustawioną w połowie skali, możemy pracować na baterii nawet do 6,5h! Dzięki takiemu wynikowi, tablet HTC Flayer można zabrać ze sobą w np. podróż i nie martwić się, że się w połowie wycieczki się rozładuje i zanudzimy się na śmierć. Przy „rozrywkowym” zastosowaniu (internet, wideo, muzyka) tablet ładowałem mniej więcej co 3-4 dni (ok. 2h dziennie).

Rysik HTC

Rysik dołączany do tego urządzenia jest chyba największą zaletą tego tabletu. Mogą go pozazdrościć użytkownicy iPadów i innych tabletów. Rysik od HTC nie jest zwykłym rysikiem pojemnościowym, którego możemy używać zamiast palca. Ten jest zasilany jedną baterią AAAA oraz posaida 2 przyciski fizyczne, które pozwolą nam na zaznaczanie tekstu lub używanie rysika jako gumki. Jest on dość ciężki a kształtem przypomina długopis czy ołówek.

To co wyróżnia rysik to to, że używać go możemy do kreślenia, zaznaczania, malowania i wskazywania na wszystkim co widać na ekranie. Interfejs HTC Sense 3.0 oraz dedykowany przycisk dla niego pozwalają nam na dostęp do menu rysika gdzie możemy zmienić jego kolor, wybrać inne narzędzie tj. pióro, pędzel, ołówek a także zmienić rozmiar rysika czy cofnąć lub powtórzyć operację którą wykonaliśmy. Kreślić możemy w dowolnej chwili, wystarczy, że podczas pracy dotkniemy przycisk z wizerunkiem rysika i już możemy na tym obrazie malować. Co najciekawsze, utworzone szkice możemy dodać do Notatnika –  Ever Note.

Jedyną wadą jest to, że rysika nie mamy gdzie schować, no chyba że do kieszeni.

System

Urządzenie dostępne jest z preinstalowanym systemem Android w wersji 2.3.4 Gingerbread z interfejsem Sense 3.0. O systemie Android nie ma co się rozpisywać, bardziej skupimy się na interfejsie Sens’e, który w połączeniu z ekranem 7″ stawia go w dobrym świetle. HTC Sense 3.0 nie tylko świetnie wygląda dzięki wielu animacją i pzejścią ale także, bardzo stabilnie działa. Podczas korzystania z niego nie zdarzyło się, by system się zawiesił chodź by na chwilę. Aplikację włączają się szybko a wyjście z nich jeszcze szybciej. Interfejs HTC Sense 3.0 możemy dowolnie spersonalizować. Ciekawostką jest, że zamiast tapety możemy ustawić np. Mapy Google czy „obraz pogody”, która jest za oknem.

Jest kilka zalet interfejsu HTC Sense. Pierwsza z nich to blokada ekranu, która nie tylko zabezpieczy nasz tablet przed niekontrolowanym dotknieciem ekranu ale także, według naszego uznania pokaże nam godzinę czy pogodę z wizualizacją warunków atmosferycznych. Do ekranu blokady możemy też dodać cztery aplikację, które będziemy mogli w bardzo łatwy sposób uruchomić bez potrzeby wcześniejszego odblokowywania ekranu. Wystarzcy, że złapiemy za ikonkę aplikacji i przeciągniemy go w pierścień apalikacja zostania natychmiast włączona. Pomysł bardzo dobry, pozwala na skrócenie czasu poszukiwania aplikacji w systemie.

Drugą zaletą jest aplikacja pogodowa. Dzięki niej nie tylko dowiemy się o pogodzie na świecie ale także, pokazuję nam co się dzieje za oknem. Przykładowo, jezeli za oknem jest burza, to my widzimy ta burze oraz słyszymy grzmoty, jeżeli jest noc to widzimy księżyc i płynące na niebie chmury.

Nie mogliśmy zapomnieć o pulpitach w HTC Sense. Bardzo ładnie wygląda nawet samo przewijanie pulpitów, które nie tylko cieszy oko ale i jest bardzo intuicyjne. Naprawdę w kwestii samego wyglądu systemu, HTC Sense wypada najlepiej. Ciekawe została też wykonana „szufladka” Androida, gdzie łatwo i szybko znajdziemy dostęp do najczęściej używanych aplikacji, włączymy Wi-Fi czy Blutooth a także sprawdzimy nasze powiadomienia z Facebooka, Gmaila oraz dostępne aktualizacje czy SMS-y.

W HTC Flyer znajdziemy wiele różnych aplikacji znanych już użytkownika Androida, dlatego opiszę tylko te, które wyróżniają Flyera wśród innych tabletów. Taką aplikacją jest Notatnik, który w połączeniu z rysikiem biją inne siedmiocalówki na głowę. Notatki w bardzo łatwy sposób pozwolą nam na pisanie, dodawanie zdjęć, wideo, nagrań głosowych czy dodawanie zrzutów z ekranu, a rysik pozwoli nam na kreślenie czy rysowanie co daję naprawdę duże możliwości. Aplikacja polecana jest nie tylko biznesmenom ale także uczniom czy studentom którzy w łatwy sposób mogli by nagrać to co mówi nauczyciel, zapisać temat i narysować ważne wzory. Aplikacja ta jest chyba najciekawsza ze wszystkich tu dostępnych. Chodź na 7″ ekranie dużo nie widać, to i tak przyda się szerokiej grupie odbiorców.

Nie zabrakło także aplikacji tj. Facebook, Gmial, Google +, Android Market, HTC Likes, HTC Hub, Friends Stream, Nawigacja, Mapy Google, Kalendarz który intergruje się z portalami społecznościowymi, przeglądarka PDF-ów, czytnik gazet oraz wiele wiele więcej.

Multimedia

W kwestii multimedialności, HTC Flyer wypada dość dobrze. Przyjemnie ogląda się na nim wideo, co prawda nie tak jak na 10-calowym ekranie ale 7″ w zupełności wystarcza. Filmy odtwarzają się płynnie, a dobra jasność ekranu pozwala oglądać filmy komfortowo (oczywiście tylko w domu). Nie zabrakł odtwarzacza muzyki, aparatu 5 Mpx z ledową lampą błyskową oraz kamery, która jest w stanie nagrać film w rozdzielczości 1280×720 px.


Urządzenie ma dwa głośniki stereo, które podczas słuchana muzyki na „maksa” zaczynają charczeć i brzęczeć. Inaczej wygląda sprawa gdy założymy dołączone do zestawy słuchawki, wtedy dźwięk jest czysty i nic nie charczy. Jednym słowem słuchawki są nie tylko dobrze wykonane ale i dobrze grają.

Komunikacja i Internet

Korzystanie z Wi-Fi nie jest problemem dla Flyer-a. Połączenie zostaje nawiązane szybko i bez potrzeby się nie zrywa. Podobnie wygląda to gdy korzystamy z Bluetooth. Do komunikacji tablet HTC używa także modułów  GSM, GPRS, EDGE, HSPA, WCDMA. Korzystanie z Internetu za pomocą 3G to też mały pikuś dla tego urządzenia. Przy użyciu karty z Orange, tablet nie gubił zasięgu, strony wczytywały się szybko nawet korzystanie z YouTuba i oglądanie filmików w jakości HQ nie przetwarzało mu nawet najmniejszych problemów. Strony wyświetlają się prawidłowo.

Podsumowanie

Firma HTC pokazała, że 7 – calowe tablety mają sens i mogą się nawet bardziej przydać do pewnych rzeczy niż tablety o większych ekranach. HTC Flyer nie tylko został dobrze wykonany ale także komfortowo się na nim pracuje. Świetnie się sprawdza przy sprawdzaniu poczty, korzystania z portali społecznościowych, sprawdzaniu pogody oraz nie sprawia zbytnio kłopotów podczas surfowania po Internecie. Na szczególną uwagę zasługuję ryski bez którego ta siedmiocalówka była by tylko przerośniętym smartfonem. Aplikacja nazwana w tablecie jako Notatka, pozwoli nam na bardzo ale to naprawdę bardzo łatwe i zarówno szybkie tworzenie notatek dzięki czemu tablet nie tylko przyda się do Internetu czy rozrywki ale posłuży nam jako narzędzie do pracy w biurze i nie tylko. Na pochwałę zasługuję jeszcze nakładka HTC Sense, która bardzo dobrze wygląda i jest funkcjonalna. Cena? Już od 2049 zł wg Skapiec.pl

Zalety:

 • Jakość wykonania i kształt
 • Interfejs HTC Sense 3.0
 • Autorski rysik od HTC
 • Aplikacja Notatka i Pogoda
 • Czas pracy na baterii

Wady:

 • Błyszcząca powłoka ekranu ogranicza korzystanie na pełnym słońcu
 • Latające przyciski głośności 
 • Android 2.3
 • Cena
Dziękujemy firmie HTC za wypożyczenie sprzętu do recenzji!

 • Mpilecki1

  A artykule napisane jest „…. wypuściła siedniocalówkę”, Co do dalszej części wpisu, to nie mam żadnych zastrzeżeń.