Rośnie zainteresowanie Firefox OS, ale Samsung idzie inną drogą
Przez Dawid Dziurkowski Dnia 28 Lut, 2013 O 10:17 AM | Kategorie MOBILNE, NOWOŚCI, POLECANE, SOFTWARE | Z 0 Komentarzami

Coraz wyraźniejszych rumieńców nabiera Firefox OS – nowy system Mozilli zmierzający na urządzenia mobilne. Wraz z nowymi informacjami o samym systemie, dowiadujemy się coraz więcej także o producentach sprzętu zainteresowanych wykorzystaniem systemu z logo Ognistego Lisa (Pandy?), jak również o tych, którzy zainteresowani nim nie są.

Firefox OS

Kiedy w lutym ubiegłego roku Mozilla ogłosiła prace nad mobilnym systemem, zwanym wtedy Boot to Gecko, wielu dziennikarzy branżowych, jak i zwykłych użytkowników smartfonów, pukało się w czoło, twierdząc że na rynku nie ma już miejsca dla nowego gracza. Rok po deklaracji Mozilli sprawy wyglądają już nieco inaczej. W prawdzie ciągle nie wiemy dokładnie jak prezentować się będzie finalna wersja systemu, ani jaki zestaw funkcji zaoferuje swoim użytkownikom, ale po deklaracjach liczących się producentów smartfonów o pracach nad urządzaniami działającymi pod kontrolą Firefox OS, sytuacja tego systemu wygląda już o wiele lepiej niż podczas jego pierwszej prezentacji.

Do tej pory wydanie urządzeń z Firefox OS potwierdziło LG, Huawei, ZTE i Alcatel, przy czym dwóch ostatnich producentów zaprezentowało już nawet pierwsze urządzenia z tym systemem: ZTE Open oraz Alcatel One Touch Fire. Jako ciekawostkę i niewątpliwie powód do dumy, możemy uznać fakt, że Polska, za sprawą T-mobile Polska, będzie jednym z pierwszych krajów, którego mieszkańcy będą mieli możliwość zakupu urządzeń z Firefox OS, a konkretnie modelu Alcatel One Touch Fire.

Dziś, do grona producentów pracujących nad urządzeniami z systemem Mozilli, dołączył kolejny, bardzo wpływowy uczestnik mobilnych rozgrywek, czyli japońskie Sony Mobile. Jak podaje serwis Telefonica, przytaczając słowa Boba Ishidy – pełniącego w Sony rolę Zastępcy Prezesa Zarządu – inżynierowie Sony już w tej chwili pracują nad urządzeniami z systemem Firefox OS, jednak premiery pierwszych urządzeń możemy spodziewać się dopiero na początku 2014 roku.

Na potwierdzenie tych słów, Sony już teraz udostępniło deweloperom (a w praktyce wszystkim androidowym „grzebaczom”) ROM z aktualną wersją systemu na budżetowy smartfon Xperia E. Wideo z krótką prezentacją  poniżej:

Krystalizuje się tym samym wizja systemu Mozilli jako platformy celującej w nisze między tzw. feature phonami („jeszcze nie smartfonami”), a tanimi smartfonami, co wydaje się rozsądnym krokiem ze strony twórców systemu, gdyż konkurencja na polu zaawansowanych i drogich urządzeń jest już i tak bardzo silna. Z drugiej strony, producenci urządzeń mogą zapewnić sobie alternatywę dla Androida, od którego są w chwili obecnej uzależnieni.

Z tego samego założenia wyszedł południowokoreański gigant Samsung, który również związany jest bardzo silnie z systemem Google, jednak kategorycznie odrzucił on możliwość wykorzystania Firefox OS. Zamiast niego, konsekwentnie rozwija on swój własny system. Tizen, bo o nim mowa, będący następcą i rozwinięciem Bada OS, został zaprezentowany przez Samsunga na Mobile World Congress 2013 w wersji 2.0 wraz z datą premiery pierwszego urządzenia, która powinna nastąpić w III kwartale bieżącego roku. Czekamy.

Źródło:  Engadget.com, PClab.pl