Sapphire Edge HD3- Test nettopa z serii Edge HD.
Przez emus1994 Dnia 3 Cze, 2012 O 11:23 AM | Kategorie HARDWARE, HARDWARE, POLECANE, RECENZJE, TESTY | Z 0 Komentarzami

Komputery klasy PC z ogromnymi obudowami, często bardziej zawadzające, niż komfortowe, firma Sapphire od pewnego czasu zmienia tok myślenia ludzi, komputer PC wcale nie musi być ogromnych rozmiarów. Na rynek weszły nettopy Sapphire Edge HD-HD3. Rozwój serii Edge wyglądał mniej więcej tak:

Do nas trafił najnowszy z serii, czyli HD3.  Nettop możemy zabrać praktycznie wszędzie, jest mały, lekki z elegancką obudową. Platforma Brazos, której najistotniejszym elementem jest APU (połączenie CPU i GPU), charakteryzuje się dużą energooszczędnością . Wśród użytkowników komputerów , na pewno znajdą się osoby, którym nie zależy na wysokiej wydajności, a zależy na mobilności oraz na zaoszczędzeniu miejsca, w tym aspekcie wyżej wymieniony produkt będzie strzałem w dziesiątkę. Sapphire Edge HD3 otrzymujemy bez zainstalowanego systemu operacyjnego, na potrzeby testu został zainstalowany system Widnows 7 Homde Edition x64. W pudełku znajdziemy oczywiście MiniPC  wraz z jego podstawką, kabel zasilający, kabel HDMI, Adapter HDMI -> DVI oraz krótką instrukcję obsługi.

MiniPC, jak sama nazwa wskazuje jest niewielkich rozmiarów (wys. x dł. x szer.) 19,3 x 14,8 x 2,2 cm a jego waga to zaledwie 0,6kg. Został zrobiony z tworzywa sztucznego, podstawka jest w kolorze czarnym, błyszczącym, a sam nettop jest czarny, matowy.

Na górze i na spodzie nettopa projektanci umieścili otwory wentylacyjne. Na przodzie znajdziemy tylko dwa porty USB 3.0, ukryte pod odpinaną pokrywką.
Z tyłu znajdziemy najbardziej interesujące i przydatne porty, takie jak VGA, HDMI, 2x USB 2.0, RJ-45, wtyczka zasilania, złącze słuchawek oraz mikrofonu. Wszystko jest dobrze umieszczone, lecz stworzymy sobie problem gdy, będziemy chcieli podłączyć choćby dwa pendriv’y obok siebie na tylnym panelu. 2,2cm szerokości nie pozwala nam na takie połączenie. Dwa porty USB 3.0 na przednim panelu już są ułożone w taki sposób, by urządzenia peryferyjne nie przeszkadzały sobie po ich podłączeniu.
Podstawka jest zrobiona z twardego tworzywa, aby ją przymocować wystarczy wkręcić jedną śrubkę do dołu nettopa co zajmuje dosłownie kilka sekund, jej wielkość wynosi (dł. x szer.) 14 x 10cm. MiniPC bardzo stabilnie stoi na tej podstawce, nie przewróci go nawet bardzo sztywny i naprężony kabel VGA.

Testy:

Zużycie energii i poziom hałasu

Energooszczędna platforma AMD Brazzos zapewnia bardzo niskie zużycie energii, w czasie spoczynku nettop pobierał około 16,7W, a w czasie wysokiego obciążenia 37-41W. Wartości te są bardzo niskie co nie można powiedzieć o poziomie hałasu. Podczas oglądania filmów HD na telwizorze, usłyszymy wzrost prędkości wentylatora. Największy zapis poziomu głośności jaki udało mi się odczytać to 39,7dB(A).


Ogólna wydajność

MiniPC od Sapphire nie jest demonem wydajności, nie pozwala nam na zabawę z grami 3D, czy na pracę z programami z wysokimi wymaganiami sprzętowymi. Wyniki ponizszych testów najlepiej porównać z wynikami swojego komputera, aby przyblizyć sobie jak mniej wiecej wygląda wydajność MiniPC Egde HD3.  Wbudowana w APU karta graficzna HD 6320, obsługująca bibliotekę Directx 11, może działać z taktowaniem rdzenia 500-600Mhz. Nettop znakomicie sobie radzi z wyświetlaniem obrazu w rozdzielczości HD na telewizorze.
Firma Sapphire wprowadzając APU E-450 nie zwiększyła tym drastycznie wydajności, różnica pomiędzy HD, HD2 a HD3 praktycznie się zaciera. Cena również nie jest zadowalająco niska (ok. 1450zł), w porównaniu na przykład do netboka w tej samej cenie, który posiada dodatkowo matrycę oraz baterię, nettop staje się średnio opłacalnym zakupem. Porównując go z Zotac ZBOX z Procesorem APU A-350, który ma tylko delikatnie onbnizone taktowanie rdzeni procesora jak i rdzenia karty graficznej różni się praktycznie samym wyglądem. Można uznać, że minusem MiniPC od Sapphire jest brak pilota, lecz czy jest on nam tak bardzo porzebny ?


Wyniki szybkości nośnika danych wypadły dobrze. W teście czasu uruchamiania (od wciśnięcia włącznika do załadowania pulpitu) nettopowi zajęło to po uśrednieniu 56 sek, wynik jest całkiem przyzwoity.


W spoczynku temperatury niestety nie są oszałamiałąco niskie. trudno powiedzieć czy można tu już nazwać wadą tego modelu, czy tylko małym minusem. Nie można sie też temu dziwić, bardzo ciężko jest wkomponować rozbudowany układ chłodzenia w 2.2cm obudowę.

Podczas oglądania filmu w FullHD (Samsung LE32C450), temperatury znacznie wzrosły, lecz nie miało to wpływu na komfort oglądania. Wszystko działało bardzo płynnie.

Na wskutek maksymalnego obciążenia ukazują się nam już wysokie temperatury, lecz trzeba uwzględnić to, że w codziennej pracy raczej nie da się tego uzyskać. Przy tak wysokich temperaturach obudowa dosyć mocno zaczyna się nagrzewać i słyszymy szum działającego wentylatora.


Podsumowanie

Sapphire Edge HD3 jest małym, lekkim, z eleganckim wyglądem nettopem, który przyciąga wzrok choćby samymi rozmiarami. Standardowy komputer klasy PC pobiera od 250 do 500W ,w zalezności od jego podzespołów a testowany nettop maksymalnie 41W. Różnica jest tak duża, że na pewno zauważylibyśmy to przy okazji płacenia rachunków za prąd. Ciężko jest znaleźć u niego jakieś większe wady, jest to produkt z wieloma zaletami. Minusem mógłby być brak czytnika karty pamięci czy napędu optycznego, ale trzeba pamiętać o tym, że jest to MiniPC i po prostu dołączenie tych urządzeń zepsułoby jego klimat. Do korzystania z niego koniecznie potrzebujemy myszki i klawiatury na USB. Warto zaopatrzyć się także w takie urządzenie jak zewnętrzny napęd optyczny , który może nam się bardzo przydać.  Z pewnością znajdzie całą rzeszę wielbicielek, a może i nawet wielbicieli lubiących lekkie i poręczne komputery, które zmieszczą się nawet do torebki. Można go używać jako odtwarzacza filmów HD, odtwarzacza muzyki, a nawet pojemnego przenośnego nośnika danych.