Sprzęt szyty na miarę, czyli jaką wybrać drukarkę
Przez Admin Dnia 18 Paź, 2012 O 05:06 PM | Kategorie ARTYKUŁY, NOWOŚCI, POLECANE | Z 1 komentarzem

Wybór odpowiedniego sprzętu może nie być taki prosty, jak się wydaje. Jest kilka rodzajów i technologii drukowania, każda przystosowana do innych potrzeb. Na co zwrócić uwagę, wybierając drukarkę, by znaleźć tą jedyną?

W asortymencie sklepów możemy trafić na drukarki w różnych kształtach i rozmiarach, od malutkich, idealnych do zabierania w podróż, aż po ogromne maszyny w sam raz do biura. Niektóre sprawdzą się w atelier fotografa, inne będą doskonałe dla osób wykonujących 10 zadań jednocześnie. Ilości danych i parametrów mogą zawrócić w głowie i jeszcze bardziej utrudnić podjęcie decyzji.

Pierwsza i najprostsza zasada, którą warto się kierować podczas zakupu sprzętu mówi, że jeśli zależy nam przede wszystkim na kolorach, powinniśmy wybrać drukarkę atramentową. Z kolei, jeśli chcemy szybko i sprawnie drukować duże ilości tekstu, najlepsza będzie drukarka laserowa. To jednak niewiele wyjaśnia, dlatego warto zastanowić się do jakiej grupy użytkowników należymy i zacząć poszukiwania drukarki, która będzie nam służyć jakby została stworzona specjalnie dla nas.


Użytkownik domowy

Szukając drukarki domowej pamiętaj, że prawdopodobnie będziesz od niej wymagał naprawdę dużo. Urządzenie musi wydrukować mapkę dojazdu na piknik, zdjęcie, a czasem raport dla klienta, którego nie udało się wydrukować w pracy. I to wszystko bez nadszarpnięcia domowego budżetu! W tej sytuacji najlepszym wyborem jest wszechstronne, ale niedrogie urządzenie typu małych biurowych lub biurowo-domowych kolorowych drukarek atramentowych. Takie urządzenia, całkiem dobrej jakości, możemy znaleźć w bardzo przystępnych cenach. Oczywiście znajdą się i takie z dotykowymi panelami obsługi, łączące się z siecią i z innymi nowoczesnymi udogodnieniami, ale te zapewne nieco nadwyrężą nasz budżet i mogą okazać się niepraktyczne.

Alternatywa: można pomyśleć o zakupie dwóch drukarek – jednej niewielkiej drukarki laserowej, doskonałej do szybkiego drukowania tekstów i dodatkowej atramentowej, która sprawdzi się przy drukowaniu pojedynczych zdjęć.

– Kupując dwa urządzenia – jedno do drukowania tekstu, a drugie do zdjęć, można znacznie obniżyć koszty eksploatacji. Poniesiony koszt kupna drukarek szybko zwróci się dzięki mniejszemu zużyciu tuszu i tonera, a jakość wydruku tekstów i zdjęć pozostanie na wysokim poziomie – mówi Dariusz Hartmann, właściciel sklepu internetowego e-atramenty.pl .


Student

Właśnie zacząłeś pisać swój referat i musisz go oddać już za kilka godzin? Przyda się drukarka, która płynnie i w ekspresowym tempie wydrukuje stronę po stronie Twojego starannie przygotowanego referatu. Studencki budżet raczej nie pozwoli Ci na kupienie wielofunkcyjnej profesjonalnej drukarki, ale nic straconego! Zainwestuj w małą, czarno – białą drukarkę laserową. Co prawda będzie ona trochę droższa niż ta atramentowa, ale za to sporo oszczędzisz na jej użytkowaniu, a dzięki prędkości błyskawicy zdążysz oddać pracę na czas.

Alternatywa: wielofunkcyjna drukarka atramentowa może być przydatna, ale tylko dla tych, którzy faktycznie zrobią dobry użytek z funkcji kopiowania, skanowania i faxu. Dodatkowo na takiej drukarce możesz wydrukować coś kolorowego np. foto-pocztówki dla rodziców. Jeśli zdecydujesz się na taką drukarkę, jej koszt będzie nieco wyższy niż opcji pierwszej lub będziesz musiał pogodzić się ze sporymi kosztami jej użytkowania.

 

Fotograf

Każda drukarka atramentowa nadaje się do drukowania zdjęć, jeśli jednak zależy Ci na osiągnięciu profesjonalnych efektów, w pełni ukazujących Twój talent, przemyśl zakup drukarki specjalnie zaprojektowanej do odtwarzania zakresu dynamicznego. Twoje zdjęcia mają wychodzić nie tylko z ciemni, ale i z drukarki? Zwróć uwagę na właściwości atramentów, papier, którego możesz używać oraz na narzędzia zarządzania kolorem. Mała atramentowa drukarka o dopasowanych funkcjach przyda się też czasami do innych wydruków.

– Jeśli użytkownikowi zależy na jakości idealnej, bez śladu rastrowej struktury drukowania, może zainwestować w drukarkę termosublimacyjną, w której barwnik jest punktowo podgrzewany i w efekcie warstwowo osiada na materiale. Barwnik jest też bardziej trwały niż tradycyjny barwnik z drukarki atramentowej, ale coś za coś – taka drukarka nie nadaję się do żadnych innych działań niż drukowanie zdjęć i wymaga stosowania specjalnych papierów lub folii – tłumaczy Dariusz Hartmann.

Alternatywa: jeżeli fotografia to Twoje hobby, a dodatkowo prowadzisz biuro, strzałem w dziesiątkę będzie drukarka wielozadaniowa. Producenci takich drukarek prześcigają się w poprawianiu technologii skanowania i drukowania zdjęć tak, by osiągały coraz lepszą jakość. Coraz częściej można znaleźć drukarki, w których kartridże możemy wymieniać pojedynczo, nie zaś wszystkie trzy naraz.


Mała firma

Dla małych firm najwygodniejszym rozwiązaniem są drukarki typu all-in-one. Nie tylko zaoszczędzą miejsca w biurze, ale też wykonają wszystkie zadania konieczne do prowadzenia firmy. Takie urządzenia możemy znaleźć zarówno w wersji atramentowej, jak i laserowej. W zależności od dodatkowych funkcji np. ADF, automatyczne drukowanie po obu stronach, dostęp do sieci bezprzewodowej itp., ich cena może być naprawdę wysoka. Na szczęście modele podstawowe posiadające opcje drukowania, skanowania, kopiowania i faxu znajdziemy już w rozsądnych cenach, nie przekraczających cen domowych drukarek.

Alternatywa: Jeśli firma posiada już niezintegrowany skaner lub fax, niewielka laserowa drukarka powinna całkiem zaspokoić potrzeby małej firmy.


Duża firma

Oczywistym wyborem wydaje się być laserowa drukarka, która poradzi sobie z dużymi ilościami drukowanych materiałów.

– Drukarki typu workgroup printer mają szybsze procesory, większą pamięć niż inne modele, a ich silnik poradzi sobie z drukowaniem nawet 35 stron na minutę. Oferują także znacznie większe dozowniki papieru i oszczędność w zużyciu tuszu. Cena samego urządzenia może być wysoka, ale dla firmy w której drukarka używana jest ciągle, będzie to z czasem duża oszczędność i wygoda – dodaje Dariusz Hartmann.

Alternatywa: atramentowa drukarka klasy business powinna poradzić sobie w biurze, pod warunkiem, że zespół ma bardzo ograniczone potrzeby drukowania. Większość takich drukarek zapewnia połączenie z siecią bezprzewodową co jest znacznym udogodnieniem dla pracowników.

Informacja Prasowa