Tablet czy Notebook – porównanie
Przez Admin Dnia 20 Lip, 2012 O 12:38 PM | Kategorie ARTYKUŁY, MOBILNE, POLECANE | Z 0 Komentarzami

Jeszcze kilka lat temu za idealne urządzenie przenośne uważano laptopa. Później nastał czas mniejszych notebooków, i wydawało się, że już nic lepszego nie można wymyślić. I wtedy Apple wkroczył na rynek z tabletem iPad, i świat przewrócił się do góry nogami. Znacznie lżejszy, wydajniejszy dzięki architekturze ARM, intuicyjny, cieńszy i poręczniejszy, a dodatkowo bardzo modny i wygodny obsłudze. Wydawałoby się, że nadszedł kres klasycznych komputerów. Czy aby na pewno? Jakie zalety notebooków nie są osiągalne dla tabletów?

Nawet Steve Jobs, legendarny szef firmy Apple nie był nieomylny. Mimo, że tabletowi bliżej do urządzenia doskonałego, to ma jednak wady, których nie da się naprawić. Największą z nich jest brak klasycznej klawiatury. Czyni to znacznie trudniejszym pisanie dłuższych tekstów, więc do napisania pracy magisterskiej w bibliotece Apple iPad się nie nadaje. Do pracy biurowej też lepiej wybrać notebook niż tablet. Ale czy napewno? Wielu producentów urządzeń mobilnych daje możliwosć dokupienia klawiatury QWERTY co sprawia, że dłuższe pisanie nie jest już katorgą. Niektóre z nich łączą się z naszym urządzeniem bezprzewodowo, inne zaś wraz ze stacja dokującą przemieniają nasz tablet w notebooka. Przykładem takiego rozwiązania może być seria tabletów Transformer Pad od Asusa.

Niedawno zaprezentowany – ASUS Transformer Book

Kolejną zaletą komputerów przenośnych jest większy wachlarz dostępnych systemów operacyjnych. Mac iOS czy Android nie dla każdego musi być lepszy niż powszechnie znany Microsoft Windows, szczególnie, gdy chcemy skorzystać z któegoś ze specjalistycznych programów nie istniejących na platformie Apple czy Google. Po premierze Windowsa 8, możemy się spodziewać urządzeń, które będą pracowały pod jego nadzorem. Wtedy sytuacja może gwałtownie zmienić.

Kolejną zaletą notebooka jest większa wytrzymałość i odporność na uszkodzenia, co jest szczególnie denerwujące w przypadku bardzo delikatnych ekranów dotykowych tabletów. Tablet zazwyczaj trzymamy w rękach, dlatego jest on narażony na upadek co może skończy się tragicznie dla naszego urządzenia.

Tablety mają jednak szereg zalet niedostępnych klasycznym komputerom. Przede wszystkim są bardzo lekkie ( kilka razy lżejsze od notebooków), mają znakomite, intuicyjne menu z ekranem dotykowym, z którym radzą sobie nawet dwuletnie dzieci (powiedzcie dziecku, żeby zmieniło strone na laptopie). Są też dużo bardziej modne, lifestyle’owe i pasujące do wizerunku dynamicznego, śledzącego nowinki techniczne człowieka. Dlatego producenci prześcigają się obecnie w tworzeniu coraz nowocześniej wyglądających tabletów, notebooki natomiast zdają się schodzić na drugi plan. Nie znaczy to jednak, że są gorszą propozycją. Patrząc na stosunek ceny do wydajności, laptopy pod tym kątem wypadają lepiej.

Tak więc rozsądek częściej za notebookiem, serce za tabletem, Wybór każdy musi podjąć sam.