Tablety i gry
Przez Admin Dnia 17 Lip, 2012 O 01:46 PM | Kategorie ARTYKUŁY, MOBILNE, POLECANE | Z 0 Komentarzami

Tablety jako urządzenia mobilne są często określane mianem następców laptopów, szczególnie przez użytkowników pozostających w ruchu, lub podróżujących. Oczywiście prekursorem i wynalazcą tego naprawdę zdumiewającego urządzenia był Steve Jobs oraz jego iPad. Pomimo faktu, że Microsoft tak naprawdę już w latach 80 stworzył pierwowzór tabletu, było to urządzenie przeznaczone wyłącznie dla biznesu i firma po nieudanym epizodzie odeszła od tego konceptu.

Użytkownicy tabletów twierdzą, że urządzenie to jest spełnieniem ich oczekiwań oraz, że są zadowoleni z kierunku rozwoju technologii mobilnych urządzeń. Pod kątem wielu aspektów mają oni jak najbardziej rację. Pytanie jednak, czy tablety naprawdę stanowią zagrożenie dla przyszłości przenośnych komputerów. Wielu z nas porównuje i analizuje różnice dzielące bardzo dobry tablet oraz laptop. Z racji tego, że koncept tabletów jest stosunkowo młody, przy tej samej cenie obu produktów, musimy stwierdzić, że laptop oferuje z reguły o wiele więcej funkcji. Jest to jednak relatywne w stosunku do tego, co lubi nabywca. Jeżeli chodzi o przeglądanie stron internetowych, pisanie wiadomości e-mail, korzystanie z różnych programów, to laptop wydaje się przewyższać komfortem, szybkością oraz łatwością jego użytkowania. Choć oczywiście uwarunkowane jest to indywidualnym podejściem do tego, w jaki sposób wykonujemy powyższe czynności.

Jest jednak jeden obszar, w którym tablet, jego design oraz sposób korzystania z niego, bezsprzecznie przewyższa laptopy. Mowa oczywiście o doświadczeniu, jakie zapewnia nam tablet podczas grania.

Według wielu, osób gry perfekcyjnie komponują się z ekranami dotykowymi. Ich dobre procesory oraz wysokiej jakości ekrany o bardzo dużej rozdzielczości potęgują doświadczenie grania na tych urządzeniach. Ponadto, niektóre gry już śmiało i z sukcesami rywalizują z ich odpowiednikami na konsolę.

Twórcy tabletów, czyli czołówka światowych producentów sprzętu elektronicznego nieustannie ulepszają swoje produkty, aby dotrzymać kroku szybko rosnącym wymaganiom ich użytkowników. Od momentu wejścia iPada na rynki, pojawiło się wiele innych, równie dobrych rynkowych oponentów. Wszystkie z tych tabletów świetnie nadają się do grania.  Producenci gier prześcigają się w dostosowywaniu ich najlepiej sprzedających się pozycji do tego dochodowego segmentu rynku. Gry, takie jak Shadowgun, Infinity blade, Angry Birds, oraz wiele innych masowo zdobywają swoich zwolenników na tego typu urządzeniach. Dostępne obecnie na rynku tablety oferują szeroką gamę różnego rodzaju oprogramowania, właściwości technicznych, kompatybilności, oraz wielu innych parametrów. Z reguły 7 -calowe, lub większe, tablety z systemem operacyjnym Android lub OS oraz 2-rdzeniowymi procesorami Nvidii  stają naprzeciwko wymaganiom płynności, jakości oraz komfortu grania. Dodatkowym atutem tabletów nad laptopami w kontekście rozgrywania gier są oczywiście czujniki ruchu. Dają graczom ,możliwość poruszania oraz przechylania urządzenia w odpowiednie kierunki, umożliwiając sterowanie i kontrolę nad akcją gry. Jest to, tak jak już wspominałem, kolejny powód, dla którego tablety stanowią rosnącą w siłę konkurencję dla konsol, komputerów stacjonarnych, jak i laptopów.

Biorąc pod uwagę szybki rozwój rynku tabletów oraz gier do nich przeznaczonych, należy spodziewać się kolejnych ulepszeń wydajności grafiki oraz rozdzielczości ekranu, jako kluczowych elementów następnych pokoleń tych urządzeń. Decydujące o przyszłości rynku i sukcesie poszczególnych firm mogą być również katalogi gier przypisanych do kolejnych tabletów i ich marek. Naszą uwagę będą przyciągać ich jakość oraz ilość dostępnych pozycji.

Jacek Kwaśny