Test 4 pendrive’ów od Verbatim
Przez Grzechu Dnia 5 Sie, 2011 O 07:39 PM | Kategorie Bez kategorii | Z 3 komentarze

Pendrive’y już dawno wyparły płyty. Aktualnie na rynku znajdziemy modele różnych firm o pojemności aż do 256GB. My, dzięki firmie Verbatim mamy okazję przetestować 4 różne modele z oferty tej firmy. Sprawdzimy ich wydajność na dwóch różnych platformach: komputerze stacjonarnym oraz laptopie. Zapraszamy zatem do zapoznania się z naszym testem.

  Zawodnicy dzisiejszego testu

Jak już wspomniałem, dzisiaj w naszej redakcji posiadamy 4 pendrive’y. Są to następujące urządzenia:

1. Verbatim Store’n’Go Audio USB 8GB

Jest to malutkie urządzenie które poza złączem USB posiada tylko mały fragment na pamięć. Idealny napęd USB do radioodbiorników samochodowych. Minimalne prędkości według producenta: 10 MB/s dla odczytu i 3 MB/s dla zapisu. Najniższa cena: 50,49 zł

2. Verbatim Clip-it USB Drive 2GB

Pendrive o małej pojemności jak na dzisiejsze czasy. Gdzie znajdzie zastosowanie? Dzięki specjalnemu klipsowi można go zaczepić w różnych miejscach (kartka, przegródka w portfelu) dzięki czemu jest bardzo mobilny i nie zabiera nam dużo miejsca. Może być stosowany jako spinacz do papieru. Minimalne prędkości według producenta: 10 MB/s dla odczytu i 3 MB/s dla zapisu. Najniższa cena 21,59 zł.

3. Verbatim Store’n’Go USB Flash Drive 16GB

Tym razem jest to już większe urządzenie niż poprzednie. Jest to pełnowymiarowy pendrive o plastikowej obudowie i chowanemu złączu USB. Dzięki dużej pojemności znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie jest potrzeba przeniesienia dużego pliku. Minimalne prędkości według producenta: 10 MB/s dla odczytu i 4 MB/s dla zapisu. Najniższa cena: 117,34 zł

4. Verbatim Store’n’Go Executive USB Drive

Wytrzymały pendrive w metalowej obudowie. Sprawdzi się w trudnych warunkach. Dodatkowo dzięki specjalnemu oprogramowaniu które można pobrać ze strony producenta dostajemy możliwość zabezpieczenia naszych plików za pomocą hasła. Operacja ta jest bardzo prosta i sprowadza się jedynie do naciśnięcia „next”, wpisania hasła, ponownego naciśnięcia „next” oraz kliknięcia „finish”. Minimalne prędkości według producenta: 25 MB/s dla odczytu i 25 MB/s dla zapisu. Najniższa cena: 60,82 zł.

Platforma testowe i metodologia testów 

Do testu pendrive’ów wykorzystaliśmy dwie platformy: laptopa Lenovo Z565 oraz komputer stacjonarny o następujących parametrach:

  • CPU: AMD Athlon 64 X2 5000+ 2,2 GHz (45nm) @6MB l3
  • Karta graficzna: Palit GeForce 8800GS
  • Dyski twarde: Samsung SpinPoint 160GB oraz WD Caviar 80GB (IDE)
  • Płyta główna: Gigabyte MA770-UD3
  • Pamięć RAM: Kingston DDR-2 800 3 GB (2+1)
  • Obudowa: Fractal Design core 3000
  • Zasilacz: ModeCom Premium 400W
  • System Operacyjny: Windows 7 64-bit

Wyniki na wykresach to średnia wartość z obu platform. Testy zostały przeprowadzone następującymi aplikacjami:

  1. HDTune 2.55
  2. HDTach 3.0.4.0

Wyniki w pierwszym z programów to minimalna, średnia i maksymalna prędkość transferu danych oraz czas dostępu do plików. Drugi natomiast mierzy prędkość średniego odczytu i zapisu oraz czas dostępu do plików.

Testy

Wykres 1 – HD TACH 3.0.4.0

(Kliknij aby powiększyć)

Wykres 2 – HD TUNE 2.55

(Kliknij aby powiększyć)

Podsumowanie

Jak widać na wykresach, minimalne prędkości jakie określił producent nie są dla tych pendrive’ów problemem. Wartości te były większe nawet o 5MB/s w przypadku pendrive’a z serii Executive. Wszystkie te pendrive’y mają swoje konkretne zastosowanie. W przypadku urządzenia Audio USB niskie prędkości jakie uzyskaliśmy są wystarczające do odtwarzania muzyki. urządzenie o nazwie Clip-it ma już większe prędkości, ale jego główną zaletą jest wąska obudowa oraz spinacz. Dwa pozostałe pendrive’y to w miarę standardowe urządzenia. USB Flash Drive wyróżnia się dużą pojemnością oraz zadowalającymi prędkościami, natomiast Seria Executive to głównie odporność na wstrząsy i uderzenia (metalowa obudowa), bezpieczeństwo danych (możliwość założenia hasła) oraz dobre prędkości zapisu i odczytu.

Już niedługo planujemy wprowadzić na naszym specjalne znaczki rekomendacji. Aktualnie jednak musimy zadowolić się samym tekstem.

Mianowicie: Pendrive z serii Executive dostaje od nas oznaczenie „Bezpieczne Dane„, z serii Audio USB – „Super Mini„, a z serii Clip-it – „Firmowa Zabawka„.