Większe korzyści z kupna programów bez pudełek
Przez Admin Dnia 28 Lut, 2011 O 06:52 PM | Kategorie NOWOŚCI, SOFTWARE, TECH | Z 1 komentarzem

Elektroniczne wersje oprogramowania to nowa forma dystrybucji, która ułatwia i przyśpiesza jego zakup. Kiedy w Polsce metoda ta zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością, na świecie jest już od dawna zjawiskiem powszechnym.  Jakie perspektywy ma przed sobą elektroniczna dystrybucja oprogramowania na rynku polskim?

Oprogramowanie  ESD (Electronic  Software Distribution) dostarczane  jest  do klienta w wersji elektronicznej. Nie otrzymujemy więc pudełka, które zawierałoby płytę z programem oraz instrukcję.Cała transakcja odbywa się za pośrednictwem Internetu, jednak pozwala na w pełni legalne pobranie oprogramowania i użytkowanie go na takich samych zasadach, jak w przypadku standardowego zakupu w sklepie. Forma ta niesie ze sobą wiele korzyści, jak brak konieczności uiszczania opłaty za przesyłkę programu, natychmiastowa dostawa oraz niższa cena wynikająca z odjęcia od produktu kosztu jego opakowania. Rozwiązanie to jest w pełni bezpieczne, ponieważ zawierana przy zakupie towaru umowa daje klientowi gwarancję dostępu do programu nawet w wypadku utracenia danych zapisanych na komputerze.  Produkt, który nie posiada fizycznej formy, nie jest narażony na uszkodzenia mechaniczne uniemożliwiające korzystanie z niego.

 

Kupno oprogramowania w wersji elektronicznej może  jednak  budzid wątpliwości.  Czujemy się pewniej, gdy możemy dotknąd zakupionego towaru, ponieważ oprócz wartości użytkowej posiada onrównież wartośd materialną. Ludzie obawiają się wydawania pieniędzy na towary, które nie posiadają fizycznej formy.

 

Zakup oprogramowania oznacza wykupienie klucza licencyjnego,  który ważny jest przez czas określony w umowie.  Program pobierać można wiele razy. Dopóki jesteśmy właścicielami klucza licencyjnego nie grozi nam utrata możliwości korzystania z niego.  Sama procedura zakupu oprogramowania przez Internet jest  bardzo prosta. Po zakupie programu otrzymujemy, na wskazany adres e-mail, link do pobrania programu, kod aktywacyjny oraz wszelkie instrukcje dostępne wraz z programem w standardowym opakowaniu. Prawo własności programu potwierdza przesłana w wiadomości faktura VAT, która jest dowodem na jego zakup. Niektórzy producenci oprogramowania generują licencje na konkretne dane osobowe – w takim wypadku czas realizacji zamówienia może byd nieco dłuższy.

 

Perspektywy, jakie ma przed sobą ESD w Polsce,  są  całkiem niezłe. Sprzedaż tego typu oprogramowania stale wzrasta. W 2010 roku ponad  50% sprzedanych przez nas programów  to licencje w formie elektronicznej. Ludzie coraz bardziej cenią sobie korzyści, jakie niesie ta forma dystrybucji. Według naszych szacunków, w roku 2011 udział elektronicznych wersji programów w sprzedaży ogólnej może wzrosnąd o kolejne kilka punktów procentowych.  – komentuje Krzysztof Żak, właściciel sklepu internetowego z oprogramowaniem Omegasoft.pl.

 

Upowszechnienie się w Polsce elektronicznej dystrybucji oprogramowania na szeroką skalę, jest tylko kwestią czasu. Prawdopodobnie nie  zastąpi ona całkowicie tradycyjnych „pudełek”, jednak z pewnością będzie stanowić dużą część rynku oprogramowania.

 

Informacja Prasowa

 

  • dariusz

    tylko spróbuj taki program sprzed komuś innemu……
    kupisz auto możesz je odsprzedać, kupisz komputer możesz go odsprzedać. Ale jeśli chodzi o oprogramowanie obojętne czy digitalna kopia czy na dysku to i unia europejska i stany zjednoczone ogłosiły ze użytkownik płacąc za oprogramowanie, wykupuje tylko możliwość go używania „wypożycza je” nigdy nie jest jego właścicielem ani nie posiada legalnej możliwości na jego sprzedać!