Xperia SP i Xperia L – Sony uzupełnia ofertę smartfonów
Przez Dawid Dziurkowski Dnia 19 Mar, 2013 O 11:05 PM | Kategorie MOBILNE, NOWOŚCI, POLECANE | Z 1 komentarzem

Sony przedstawiło dwa nowe urządzenia z serii Xperia, mające wypełnić lukę między ich flagowym modelem, czyli Xperią Z, a smartfonami z niskiej półki cenowej. Przyjrzyjmy się zatem bliżej Xperii SP oraz Xperii L.   

xperia (2)

Po bardzo ciepłym przyjęciu Xperii Z, Sony nie ustaje w wysiłkach, aby zaspokoić potrzeby wszystkich użytkowników smartfonów i tym samym wrócić do gry o miano najpopularniejszego producenta sprzętu mobilnego. Przybliżyć ma ich do tego premiera dwóch urządzeń ze średniego segmentu, mianowicie Xperii SP oraz Xperii L. Co o nich wiemy?

Sony Xperia SP

xperia (1)

Xperia SP to smartfon ze średniej półki, działający pod kontrolą systemu Android w wersji 4.1 Jelly Bean. Jego ekran to 4,6-calowy LCD o rozdzielczości 720p, wykorzystujący technologię Bravia Engine 2, która poprawia wyświetlany obraz w zależności od tego co aktualnie znajduje się na ekranie (filmy, obrazy lub gry).

Procesor, który został wykorzystany w tym modelu to Qualcomm Snapdragon S4 Pro, wykorzystujący dwa rdzenie Krait o taktowaniu 1,7 Ghz oraz umożliwiający obsługę technologii LTE, która coraz częściej gości na pokładach urządzeń z niższych półek (a przynajmniej niższych od najwyższej 🙂 ). Za akceleracje grafiki odpowiedzialny będzie układ Adreno 320. Inne elementy specyfikacji to 8 GB wbudowanej pamięci (rozszerzalnej kartami microSD), aparat Exmor RS o rozdzielczości 8 megapixeli, umożliwiający kręcenie filmów FullHD, kamera do wideorozmów, Bluetooth, WiFi, NFC oraz GPS/GLONASS.

Wbudowana bateria o pojemności 2370 mAh, wraz z technologią oszczędzania energii Stamina, będąca autorskim rozwiązaniem Sony, powinna zapewnić rozsądny czas korzystania z urządzenia bez ładowania.

Wielkość obudowy to 130,6 x 67,1 x 9,98 mm, a waga wynosi 155 g, co jest dosyć standardowym wynikiem jak na tę półkę cenową. Ciekawym rozwiązaniem jest natomiast podświetlany pasek w dolnej części obudowy, z możliwością ustawiania kolorów iluminacji, który działa niczym dioda powiadomień.

Sony Xperia L

xperia (4)

Słabszy z dwójki nowych smartfonów to Xperia L, który podobnie jak Xperia SP, działać będzie pod kontrolą Androida 4.1. Za wyświetlanie obrazu odpowiedzialny będzie ekran LCD o przekątnej 4,3’’ i rozdzielczości FWVGA (854 x 480 pikseli).

Wewnątrz urządzenia znajdziemy dwurdzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon S4, taktowany na 1 Ghz oraz GPU Adreno 225. Na pokładzie znajdziemy także 8 GB pamięci wewnętrznej (plus czytnik kart microSD) oraz cały zestaw łączności, na czele z NFC. Niestety w Xperii SP zabrakło modemu LTE. Nieco słabsza, w porównaniu do Xperii SP, jest również bateria, której pojemność wyniesie 1700 mAh, na szczęście do dyspozycji będziemy mieli tryb Stamina.

Cechami, które mają wyróżnić Xperię L na tle innych urządzeń ze średniej półki cenowej, będą z pewnością aparat oraz podświetlana, dolna część obudowy, służącą za diodę powiadomień, obecna również w Xperii SP. Wspomniany aparat to 8-megapikselowy Exmor RS z funkcją „fast capture” oraz trybem HDR dla zdjęć i filmów. Co Wy na to, konkurencjo?

Podsumowanie

Obydwa modele dostępne będą w 3 kolorach: czarnym, białym oraz czerwonym. Premiera przewidziana została na drugi kwartał 2013 roku, przy czym nie znamy jeszcze dokładnej ceny, jaką przyjdzie nam zapłacić za nowości od Sony.

xperia (3)

Ofensywa Sony trwa. Ostatnie miesiące pokazują, że Japończycy bardzo poważnie traktują rynek urządzeń mobilnych i absolutnie nie mają zamiaru z niego rezygnować. Czy po chudszych latach, Sony w końcu odbuduje swoją pozycję wśród czołowych producentów smartfonów? Nie jesteśmy w stanie tego wyrokować, ale jeśli dalej będą oferować tak ciekawe i konkurencyjne urządzenia we wszystkich segmentach cenowych to na pewno są na dobrej drodze i ich fani mogą patrzeć w przyszłość ze spokojem.

Źródło:  Sony (notka prasowa)