Zabezpiecz się przed infekcjami z pamięci przenośnych
Przez Artus2007 Dnia 20 Lut, 2011 O 10:40 AM | Kategorie NOWOŚCI, SOFTWARE | Z 0 Komentarzami

Wirusy, trojany i inne paskudztwa wybrały sobie nową drogę dostępu do komputera – poprzez pamięci przenośne tj. pendrive, karty pamięci, dyski przenośne itd. Jak sobie z nimi poradzić? Wystarczy skorzystać z małego narzędzia, które uniemożliwi rozprzestrzenianie się szkodników poprzez plik wykonywalny autorun.inf

Plik ten jest odpowiedzialny za autoodtwarzanie dysków i napędów optycznych. Dzięki programowi Flash Disinsfector utworzymy na dyskach i podłączonych pamięciach przenośnych specjalne pliki autorun,in, które uniemożliwią skopiowanie pliku wirusa zawartego w autoodtwarzaniu na dysk komputera.

1. Program Flash Disinsfector znajdziemy TUTAJ. Z reguły chodzi o to, aby stworzyć pliki wykonywalne autorun.inf na wszystkich dyskach – uniemożliwi to rozprzestrzenianie się wirusów poprzez autoodtwarzanie. Program dodatkowo stworzy folder o takiej nazwie, a w nim umieści plik:

3. Dodatkowo wirusy z autorun zagnieżdżają się w rejestrze tworząc klucz HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\MountPoints2:

4. Wirusy rozprzestrzeniające się poprzez autorun mogą blokować dostęp do dysków twardych, zawracając komunikat błędu podczas otwarcia dowolnego dysku:

lub mogą uniemożliwić pokazanie ukrytych plików i folderów.

5. Włączamy program, aby stworzyć pliki i foldery autorun – dwuklikiem otwieramy program. Zobaczymy takie okienko, w którym klikamy Ok:

6. Na kilka sekund mogą zniknąć z pulpitu ikony – ale to normalny objaw. Po skończonym tworzeniu plików komputer jest zabezpieczony.