Zalałem telefon – co robić?!
Przez Michał Deptuch Dnia 20 Gru, 2012 O 06:48 PM | Kategorie PORADY | Z 0 Komentarzami

Czasami może zdarzyć się, że przez przypadek zalejemy swój telefon. I obojętne jest już to, czy zalejemy wodą, kawą czy piwem, ponieważ zabiegi  ratowania komórki są we wszystkich przypadkach bardzo podobne. Na wstępie powiem, że nie życzę tego nikomu, ale jeżeli już nam się to przydarzy to spokojnie – są jeszcze szanse uratowania naszego telefonu!

W dzisiejszym artykule przedstawię kilka ważnych porad, które trzeba wykonać zaraz po zalaniu naszej komórki. Pamiętajcie, że ważną rolę odgrywa czas – im szybciej zaczniemy akcję ratunkową tym większe szanse na uratowanie sprzętu.

1. Pierwszą czynnością jest szybkie wyciągnięcie telefonu z wody. Następnie ściągnij tylną pokrywę i wyciągnij baterię oraz pozostałe komponenty (karta SIM, karta pamięci). Pamiętaj, aby nic nie przyciskać, ani nie wyłączać telefonu przyciskiem. Wszystkie niepotrzebne czynności mogą spowodować zwarcie i tylko zaszkodzić.

2. Kolejną czynnością jest usunięcie wody z obudowy. Najlepiej zrobić to ręcznikiem lub innym materiałem chłonącym wodę. Nie zaleca się używania chusteczek, ponieważ namoczone mogą zostawać drobne elementy. Pamiętaj, aby nie osuszać telefonu suszarką, kłaść na kaloryferze czy jeszcze lepiej wkładać do piekarnika. Powód jest prosty – zbyt ciepłe powietrze powoduje parowanie, a to może uszkodzić telefon.

3. Po tej czynności należy przejść do suszenia głównego. Chodzi o to, aby rozkręcić telefon, tak aby woda znajdująca się w środku mogła wypłynąć. Ten element jest już gorszy, bo wymaga użycia specjalistycznego sprzętu, a dokładnie mikro śrubokrętów.

4. Jeżeli telefon wpadł do jakiejś brudnej cieczy, warto wypłukać podzespoły wodą destylowaną. Woda destylowana powinna dobrze usunąć wszelki brud.

5. Po wykonaniu powyższych czynności należy pozostawić nasz telefon na kilka dni w suchym i ciepłym miejscu, tak aby dokładnie się wysuszył.

6. Ten punkt jest najważniejszy zapewne dla każdego właściciela zalanego telefonu – sprawdzamy czy działa. Składamy telefon i włączamy. Należy bacznie obserwować działanie urządzenia, wszelkie funkcję, kolory, dźwięki.  Bardzo ważne jest, aby sprawdzić czy telefon się ładuję po podpięciu ładowarki.

7. Jeżeli telefon działa poprawnie, to wszystko wskazuje na to, że akcja powiodła się. Jeżeli widzisz jakieś usterki, warto oddać go jeszcze do serwisu. Fachowcy mogą coś poradzić.