AMD Z-60 – energooszczędne APU przeznaczone dla tabletów
Przez Jarek Jackowski Dnia 9 Paź, 2012 O 07:42 PM | Kategorie NOWOŚCI, TECH | Z 0 Komentarzami

Firma AMD zapowiedziała wprowadzenie układów APU przeznaczonych dla tabletów (10 mm grubości) i hybrydowych komputerów PC. Mowa o Z-60, czyli dwurdzeniowej jednostce taktowanej zegarem 1 GHz oraz posiadającej 80 zintegrowanych rdzeni graficznych (Radeon Cores). TDP układu wynosi zaledwie 4,5W. Dodatkowo nowe APU otrzyma 1 MB pamięci podręcznej L2 oraz wsparcie dla USB 3.0.

W trybie spoczynku Z-60 ma pobierać niecałe 0,08 W energii, dzięki czemu urządzenia będą mogły pozostawać uśpione nawet przez dwa tygodnie. AMD chwali się, że APU Z-60 zostało tak zaprojektowane, aby jak najszybciej przełączać się pomiędzy różnymi stanami zasilania. Wybudzanie ma trwać niecałe 2 sekundy, zaś połączenie z domyślną siecią LAN raptem 1,5 sekundy. Pełny start urządzenia wyposażonego w APU Z-60 ma się odbywać w niecałe pół minuty (Windows 8).

Jeśli chodzi o wydajność, to będzie ona podobna do układu C-60. Według testów AMD Z-60 pozwoli na rozgrywkę w Call of Duty: Modern Warfare 2 w rozdzielczości 1280×720 (średnie detale) przy 30 klatkach na sekundę. Zaletą urządzeń wyposażonych w najnowszy układ AMD będzie ich pełna kompatybilność z Windows 7 i Windows 8, a także całą gamą programów przeznaczonych na obydwa systemy. Jest to niewątpliwie duży atut w porównaniu z urządzeniami opartymi na architekturze ARM. W tym roku powinno pojawić się kilka urządzeń wyposażonych w Z-60, niedługo po premierze najnowszego systemu firmy Microsoft – Windows 8. Prawdziwego wysypu możemy się natomiast spodziewać wraz z początkiem 2013 roku.