Czym jest internet LTE?
Przez Admin Dnia 9 Paź, 2014 O 12:53 PM | Kategorie INTERNET, NOWOŚCI, TECH | Z 1 komentarzem

LTE (Long Term Evolution) jest najnowszym standardem bezprzewodowego przesyłu danych. Stał się następcą HSDPA i HSDPA+. W porównaniu z systemami 3 generacji transfer danych jest szybszy, a jednocześnie zmniejszyło się opóźnienie.

samsung-lte

Internet LTE stał się alternatywą dla łączy stałych. Coraz częściej operatorzy telefonii komórkowych oferują darmowy internet LTE, co znacznie zwiększa zainteresowanie tą technologią. Warto poznać jej historię, rozwój oraz zasięg.

 

Historia LTE

Rozwój telefonii komórkowej oraz coraz powszechniejsze korzystanie z internetu mobilnego sprowokowały konieczność wprowadzenia nowych rozwiązań technologicznych (jak właśniebezpłatny internet LTE), które sprostają wymaganiom użytkowników. Celami przyświecającymi twórcom darmowego internetu LTE były między innymi zwiększenie przepustowości, efektywności łączy radiowych oraz zmniejszenie kosztów przesyłu danych. W 2008 roku pojawiła się pierwsza wersja pod nazwą Release 8, rok później — Release 9, natomiast standard zgodny z wymaganiami stawianymi 4 generacji sieci radiowych osiągnięto w 2010 roku, prezentując LTE – Advanced.

 

Porównanie standardów

Wspomniane na wstępie standardy 3 generacji HSDPA i HSDPA+ mają możliwość poboru danych odpowiednio: 14,4 Mb/s i 84 Mb/s. Dla porównania technologia LTE pozwala na pobór do 100 Mb/s, przy czym docelowo ma ona wzrosnąć do wartości 326,4 Mb/s. Wysłanie danych w HSDPA wynosi 5,7 Mb/s, HSDPA+ – 11 Mb/s, natomiast w LTE – 50 Mb/s (docelowo wartość ta ma wzrosnąć do 86,4 Mb/s).

O wyższości LTE nad wcześniejszymi standardami świadczy opóźnienie, które w przypadku 3G waha się w granicach 50-100 ms, podczas gdy LTE daje wynik 5-10 ms.

Takie osiągi internet LTE uzyskuje dzięki zastosowaniu technologii MIMO (Multiple Input, Multiple Output), która zwiększa wydajność sieci poprzez wykorzystanie w transmisji wielu nieskorelowanych ze sobą anten. Oprócz zwiększenia przepustowości, czyli przyspieszenia przesyłu i poboru danych, MIMO daje większą niezawodność łącza. Wielość wykorzystanych w transmisji anten powoduje, że zanik sygnału w jednej nie ma wpływu na jakość przekazu w innych (źródło: http://lte.gadzetomania.pl/2011/03/31/3g-4g-hsdpa-umts-lte-co-oznaczaja-te-skroty).

 

Co z zasięgiem LTE?

Zasięg internetu LTE uzależniony jest od sieci nadajników. Dlatego tak istotne jest rozbudowanie infrastruktury, która pozwoli na objęcie zasięgiem sieci terenu całego kraju. Zaletą technologii LTE jest fakt, że w przypadku gdy smartfon znajdzie się poza zasięgiem nadajnika LTE, automatycznie przełączy się na odbiór sygnału HSDPA+, dzięki czemu połączenie z internetem pozostanie stabilne. Użytkownicy, którzy zdecydowali się na darmowy internet LTE w Plusie, mogą być jednak spokojni o jakość połączenia, ponieważ obecnie 99 proc. powierzchni kraju jest w zasięgu HSDPA+, a do końca roku 66 proc. będzie w zasięgu nadajników LTE.

  • http://www.pctopserwis.pl Radek

    Robiliśmy ostatnio pomiary telefonu siejącego przez LTE. Aż strach przykładać to do głowy.