Czyszczenie podzespołów komputera.
Przez Eryk Maliński Dnia 18 lut, 2011 O 03:50 PM | Kategorie PORADY | Z 7 Komentarzami

Pewnie każdemu z nas przyszła kiedyś ochota na otwarcie pokrywy komputera i zobaczenia co tam jest, jak to chodzi. Najczęściej pierwszym obrazem jaki zobaczymy to nitki kurzu i brudu. Każdy normalny człowiek wziąłby pewnie suchą szmatke i zaczął wycierać co jednak na dużo by się nie zdało bo tylko rozrouszali byśmy kurz który powędrowałby gdzie indziej.  Czego używać do czyszczenia komputera, jak to robić? Na te pytania odpowiem w tym temacie.

 • Pierwszą rzeczą jaką potrzebujemy to spirytus techniczny lub retyfikowany min.95%.
 • Kolejna to pędzelek z delikatnymi włóknami i szmatka z mikrofibry.
 • Mały odkurzacz
 • Sprężone powietrze

Kolejną ważną rzeczą o jakiej przypomniał Dariusz to co kilka miesięcy wziąść ściereczkę ze spirytusem i przetrzeć dokładnie styki kości RAM, karty graficznej, itp. aby usunąć utleniony metal.

Pierwszą i podstawową zasada którą każdy człowiek powinien znać to nie używamy do czyszczenia żadnej chemii ani preparatów które zawierają w sobie wodę.

Przechodzimy do tematu.

1 sposób: Pędzelek namaczamy spirytusem i wyciskamy tak aby na włóknach znajdowało się jak najmniej spirytusu. Następnie czyścimy nim tylko płyty drukowane, omijamy chipy oraz ważniejsze części. Gdy całą płyte obmyjemy pędzlem bierzemy sciereczke i wycieramy dokładnie tak aby nie pozostało żadnej cieczy na płycie (spirytus paruje więc nie powinno pozostać go na płycie ale to dla pewności). Następnie bierzemy ściereczkę i także moczymy ją w spirytusie tak aby z niej nie kapało ani nie było zbyt dużo go na włóknach. Ściereczką wycieramy delikatnie ważniejsze podzespoły jak procesor, mostki, oraz chipy.

Dla pewności znów bierzemy suchą szmatkę i wycieramy do sucha oraz pozostawiamy na ok 10min. do całkowitego wyparowania spirytusu.

2.sposób zaproponowany przez Dariusz.

Do tego sposobu potrzebujemy sprężone powietrze oraz odkurzacz. Ustawiamy odkurzacz nad płytą główną tak aby cały kurz zbierał on. Następnie używamy spreżonego powietrza aby dokładnie usunąć cały kurz który ma zostać zebrany przez odkurzacz.

Uważamy tylko aby sprężonym powietrzem nie uszkodzić delikatnych elementów.

Można używać także specjalnie przeznaczonych do tego środków oraz zapoznać się z ich instrukcją.

Mam nadzieję że komuś ten „mini” tutorial czyszczenia okaże się pomocny.

 • dariusz

  Ja mam kilkanaście komputerów, otwieram i czyszczę je regularnie co 3 miesiące, każdy wiatraczek, heatsink itd a raz w roku rozbieram cały komputer i czyszczę wszystkie łącza i podzespoły dokładnie.

  Ale co do używania alkoholu bezpośrednio na podzespołach przez „zwykłych” użytkowników to bym raczej się kategorycznie z tym nie zgodził.

  Lepszym wyjściem jest używać sprężone powietrze, lub maly czysty pędzelek bez niczego i odkurzacz zaraz z boku by łapał wylatujący kurz itd. Sam mam w tym celu mały kompresor (2.5Ltr), i pomimo tego i tak zawsze mam w zapasie kilka puszek sprężonego powietrza.

  • http://www.zmarktica.eu.pl Eryk Maliński

   Tak tu się zgodzę że także można używać sprężonego powietrza, ale na różnego rodzaju tłuszcz nie pomoże powietrze, kilkukrotnie miałem przypadek że znajomi w środku komputera mieli na podzespołach tłuszcz który nie wiadomo jakim cudem się tam znalazł.
   Ale twój sposób też jest dobry :D

 • dariusz

  Ten tłuszcz to napewno tylko u palaczy, sam zauważyłem że u wszystkich palących na podzespołach zbiera się zółta tłusta smolą z osiadającego dymu.

  I o czym obydwoje zapomnieliśmy tak w nawiasie mówiąc to o utlenianiu się metali, korozji ich powstającego z kontaktu komponentów z wilgocią w powietrzu. Nic strasznego ale użytkownicy raz na kilka lat powinni przemyć bardzo ostrożnie łącza pamięci, kart itd alkoholem by zmyć utleniony metal z łączy. Zapobiegnie to przedwczesnemu zużyciu się pamięci i kart wszelakich.

  • http://www.zmarktica.eu.pl Eryk Maliński

   Fakt, sam przemywam styki od czasu do czasu bo miałem kiedys taki motyw ze mi jedna kość ram szfankowała, raz ja komp widział raz nie. Dodam to do artykułu :D Thx za przypomnienie :D

 • Adam Gąsławski

  Sam także korzystam z 2 sposobu który wydaje mi się łatwiejszy i szybszy. Kurz wiadomo, denerwuje ale pędzelek i odkurzacz radzą sobie z nim doskonale

 • Patryk

  mam karte GT440 procek x4 AMD ANTHOL 3,2GHZ I 4GB RAMU i mi się wszystkie gry tną czy to jest wina temperatury procesora??

 • Elka

  Może ktoś mi doradzi jaki jest sposób na otwarcie komputera Lenovo B510-1.Chciałabym go wyczyścić,odkurzyć .W instrukcji nie ma o tym słowa.Pisałam do producenta lecz bez odzewu.Dzwoniłam i też niczego się nie dowiedziałam.