Pewnie każdemu z nas przyszła kiedyś ochota na otwarcie pokrywy komputera i zobaczenia co tam jest, jak to chodzi. Najczęściej pierwszym obrazem jaki zobaczymy to nitki kurzu i brudu. Każdy normalny człowiek wziąłby pewnie suchą szmatke i zaczął wycierać co jednak na dużo by się nie zdało bo tylko rozrouszali byśmy kurz który powędrowałby gdzie indziej. Czego używać do czyszczenia komputera, jak to robić? Na te pytania odpowiem w tym temacie.
- Pierwszą rzeczą jaką potrzebujemy to spirytus techniczny lub retyfikowany min.95%.
- Kolejna to pędzelek z delikatnymi włóknami i szmatka z mikrofibry.
- Mały odkurzacz
- Sprężone powietrze
Kolejną ważną rzeczą o jakiej przypomniał Dariusz to co kilka miesięcy wziąść ściereczkę ze spirytusem i przetrzeć dokładnie styki kości RAM, karty graficznej, itp. aby usunąć utleniony metal.
Pierwszą i podstawową zasada którą każdy człowiek powinien znać to nie używamy do czyszczenia żadnej chemii ani preparatów które zawierają w sobie wodę.
Przechodzimy do tematu.
1 sposób: Pędzelek namaczamy spirytusem i wyciskamy tak aby na włóknach znajdowało się jak najmniej spirytusu. Następnie czyścimy nim tylko płyty drukowane, omijamy chipy oraz ważniejsze części. Gdy całą płyte obmyjemy pędzlem bierzemy sciereczke i wycieramy dokładnie tak aby nie pozostało żadnej cieczy na płycie (spirytus paruje więc nie powinno pozostać go na płycie ale to dla pewności). Następnie bierzemy ściereczkę i także moczymy ją w spirytusie tak aby z niej nie kapało ani nie było zbyt dużo go na włóknach. Ściereczką wycieramy delikatnie ważniejsze podzespoły jak procesor, mostki, oraz chipy.
Dla pewności znów bierzemy suchą szmatkę i wycieramy do sucha oraz pozostawiamy na ok 10min. do całkowitego wyparowania spirytusu.
2.sposób zaproponowany przez Dariusz.
Do tego sposobu potrzebujemy sprężone powietrze oraz odkurzacz. Ustawiamy odkurzacz nad płytą główną tak aby cały kurz zbierał on. Następnie używamy spreżonego powietrza aby dokładnie usunąć cały kurz który ma zostać zebrany przez odkurzacz.
Uważamy tylko aby sprężonym powietrzem nie uszkodzić delikatnych elementów.
Można używać także specjalnie przeznaczonych do tego środków oraz zapoznać się z ich instrukcją.
Mam nadzieję że komuś ten „mini” tutorial czyszczenia okaże się pomocny.