Elegancki router firmy Asus
Przez lor3ddr8d Dnia 21 Lut, 2013 O 06:53 PM | Kategorie HARDWARE, NOWOŚCI | Z 0 Komentarzami

Z routerem w łatwy sposób zbudujemy domową sieć komputerową. Tego typu urządzenia zazwyczaj nie zachwycają wyglądem – po konfiguracji chowamy je w niewidocznym miejscu. ASUS przełamuje tę konwencję linią routerów Black Diamond, które cechuje elegancki design. Nowością z tej serii jest bezprzewodowy RT-N14U, który nie tylko dobrze się prezentuje, ale wyróżnia się atrakcyjną ceną i funkcją AiCloud, do tej pory dostępną jedynie w wyższych modelach.

 Zaprojektowany z myślą o zastosowaniach domowych RT-N14U obsługuje połączenia 300Mbit/s 802.11n Wi-Fi. Wyposażony został w port USB pozwalający na podłączenie do adapterów 3G/4G, zewnętrznych pamięci masowych i drukarek. Może bez problemu działać jako serwer drukarki i FTP lub jako zapasowe urządzenie sieci komórkowych dzięki łączności LAN i WAN.

Dostęp do pełnej funkcjonalności chmury

ASUS AiCloud jest dostępny w niektórych wersjach interfejsu ASUSWRT i wymaga routerów z portem USB. Do tej pory tylko w najwyższe modele routerów ASUS były konfigurowane, by obsługiwać tę funkcję. Sytuacja zmienia się wraz z wprowadzeniem RT-N14U, który również oferuje dostęp do chmury, a reprezentuje średnią półkę cenową.

Użytkownik otrzymuje pełny dostęp do chmury z dużą ilością funkcji przy zachowaniu wysokiego bezpieczeństwa i prywatności. ASUS AiCloud pozwana na synchronizowanie, udostępnianie, strumieniowanie oraz daje dostęp do zawartości znajdującej się na podłączonym dysku z dowolnego miejsca. Usługa jest kompatybilna z systemami iOS, Android i Windows. Bez problemu łączy się z usługą ASUS WebStorage i umożliwia udostępnianie plików za pomocą linków. Można je wysyłać poprzez email, SMS oraz popularne aplikacje typu WhatsApp i LINE.

Przyjazne oprogramowanie

Intuicyjny interfejs ASUSWRT zapewnia 30-sekundową konfigurację oraz proste monitorowanie i zarządzanie domową siecią. Użytkownik za pomocą jednego kliknięcia może ustawić funkcję QoS, czyli dostosować do swoich potrzeb przepustowość w oparciu o typ połączenia, liczbę urządzeń sieciowych i uruchomionych aplikacji. Panel graficzny ułatwia dostęp do narzędzi, które umożliwiają szybkie mapowanie sieci, konfigurację drukarek, udostępnianie plików i ustawienie kontroli rodzicielskiej, czyli m.in. na blokowanie dostępu do określonych stron internetowych i plików. Nowy router wyposażono również w oprogramowanie Download Master pozwalające na pobieranie zawartości bezpośrednio na podłączoną do routera pamięć masową USB, nawet po wyłączeniu komputera. Możliwe jest też zdalne zarządzanie pobieraniem, a interfejs ASUSWRT ułatwia udostępnianie sieci dla gości w łatwy i bezpieczny sposób.

Elegancki design

RT-N14U reprezentuję linię Black Diamond, która wyróżnia się wyjątkowym, kruczo czarnym i eleganckim wykończeniem. Do tej pory taki design dostępny był w najwyższych modelach routerów ASUS, przez co nowa propozycja firmy, wyróżnia się wśród innych urządzeń ze średniej półki cenowej. Zastosowanie anten wewnętrznych dodatkowo usprawnia RT-N14U, a dzięki takiemu rozwiązaniu urządzenie można ustawić poziomo lub pionowo za pomocą dołączonej podstawki.

 

PR ASUS RT-N14U router showing ports and stand PR ASUS RT-N14U router with black diamond design

Chipset

  MT7620N

Standard sieciowy

  802.11n

Częstotliwość operacyjna

  2.4 GHz

Transfer danych

  802.11n do 300Mbit/s, 802.11g do 54Mbit/s, 802.11b do 11Mbit/s

Porty

  1 x 10/100Mbit/s Ethernet BASE-T WAN, 4 x 10/100Mbit/s Ethernet BASE-T LAN, 
  1  x USB 2.0

Anteny

  2 x wewnętrzna PCB

Bezpieczeństwo

  64-bit/128-bit WEP, WPA, WPA2, TKIP, AES, WPA-PSK, WPA2-PSK

Dodatkowe funkcje

  Wskaźniki LED (PWR, WAN, LAN, AIR, USB)

Wymiary

  188mm x 145mm x 73mm

Waga

  255g

 

 

DOSTĘPNOŚĆ I CENY

Firma ASUS planuje wprowadzić nowe urządzenie do Polski w marcu 2013.

Sugerowana cena detaliczna: 200 zł brutto

 

źródło: Asus